Muijan kanssa ollaan vuokraamassa. Kalliosta saa ison yksiön 35-40 m2 ja Kontulasta samalla hinnalla 50-55 neliöisen kaksion. Koska penskoja ei ole niin asian ratkaisee kummassa on vähemmän häiriötekijöitä...
Kalliosta yksiö vai Kontulasta
kaksio
201880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Noista kahdesta en lähtis edes miettimään, Kallioon painuisin suoraan. Ydinkeskusta vieressä eikä mikään lähiö. Itse asun lähes ytimessä enkä lähtisi millään pois.
Riippuu mistä muutat ?
Mihin olet tottunut ?
Kalliossa on koko Suomen kerma, jos tiedät mitä tarkoitan ?
Että turha Kalliota haukkua, villissä idässä meininki on hurjaa!
Päivällä on yllättävän rauhallista kummassakin? Mistäköhän johtuu!!!
Kallio on Suomen tiiveimmin asuttu alue koko maassa !
Väkeä on todella paljon, vaikka osa vain tilapäisesti Kalliossa !
Jos pärjää Kalliossa, niin pärjäät missä tahansa Suomessa !
Enkä pärjää. Kalliossa tunnen oloni turvalliseksi, koska aina on väkeä liikkeellä. Toisin olisi jossain syrjäisellä alueella, jos joku porukka tulisi hiljaisella raitilla vastaan. Naapurien kyttääminen on myös omaa luokkaansa syrjäseudulla. Sörkassa uskallan kulkea ulkona milloin vaan, Vuosaaressa arveluttaa kulkea päivälläkin.
Kalliossa on ennenkaikkea niitä jotka haluaa asua oletetusti "siellä missä on Suomen kerma". Ja siitä maksetaan suhteellisesti hunajaa eli pikkuriikkisestä kopperosta 500 eguu siinä missä vajaan puolen tunnin liikennevälinematkan päässä vuokraa isohkon kaksion halvemmalla.
Runoilijoita, taiteilijoita ja vaikka mitä älykköindividualisti sun muuta yksityisajattelija ja värikästä porukkaa on tasan tarkkaan joka puolella, pitää kattoo vähän tarkemmin ja laajemmin.
Ja Kalliossa on tietenkin suhteellisesti erittäin paljon maalta muuttaneita opiskelijoita, nuoria, ja sen lisäks paljon dokuja, varsinaisesti sosiaalitapauksia suhteellisen vähän, eihän niil oo varaa maksaa Kallion vuokria. Merkittävä osa Kallion asukkaista on myös varakkaita kiipijöitä joille Kallio on The Mesta.
Henk.koht. taiteellisena individualistina ja yhteiskuntakriittisenä persoonallisuutena joka arvostan myös ihan oikeesti viihtysyyttä ja esim luontoa, pysyttelen Kalliosta kaukana vaikka stadilaissyntynen olenkin luoja tietää en viitti täs edes kertoo kuin monennessa polvessa, kattelen mualimaa vähän laajemmasta vinkkelistä.
Mut JOS mun jostain syystä ois "pakko" Stadiin takas muuttaa, ja ois rahaa maksaa vuokraa esim kaksiosta (yksiökopperoon en enää muuta), ni valkkaisin kyllä mieluummin Valkan. Niiin kivempi fiilinki ku Kalliossa. Ne jotka tietää mitä mä tarkotan, tietää mitä mä tarkotan.
Kontulan rauhallisuus johtuu päivällä siitä et dokut nukkuu vielä sillon ja ne jotka on käyny maitokaupasta ostamassa mäyriksen nuokkuu sitä lipittäessään, on aika kerätä voimia alkuillan ja myöhäsempien ajankohtien rähinöinteihin.
Kalliossa on taas rauhallista päivällä johtuen siitä et suurin osa kalliolaisista on kunnollisia työssäkäyviä ja ne on päivällä duunissa pakertamassa tienatakseen rahaa voidakseen maksaa Kallion pikkuriikkisten asuntojen ahneiden gryndereiden niille asettamat sikakalliit vuokrat. Ei Kalliossa päivisin hortoilla pitkin katuja! Aina joitakuita pultsareita löytyy makoilemassa mut niiden lukumäärän voi päivisin laskea kahden käden sormilla vaikka kulkis parin tunnin sisään esim Hesarin päästä päähän eikä usein niinkään paljon tule mitään erityisen shokeeraavaa vastaan.
Mitä uhoo tää ny on? Ei Kallio mikään Bronx ole, kyl siel ihan normaalisti pärjää, voi vee.
Jos yleensä missään pärjää kaikenmaailman kusipäiden kanssa, Kalliossa, Espoossa, Lauttasaaressa, Kannelmäessä (yäk), ni sit pärjää missä vaan, tai sitten ei. Pärjätä ja pärjätä, kukaan ei tiedä mitä elämässä tulee vastaan.
Mikä tahansa vakava tai krooninen sairaus tai suuri rakkausmurhe on pahempi asia elämässä ku yks h-vetin kaupunginosa!
Jos pärjää kusipääsukulaisten kanssa yksinhuoltajana toimeentulotuen avulla jossain s-tanan pienessä junttikylässä ni kyllä siihen verrattuna nuoren sinkun elämä Helsigin Kalliossa, se on ku silkkiä ja samettia vaan!
nim. "Stadin gimma 50-luvulta"
Pärjätä ja pärjätä...
Eiko Halonenkin ole Kalliosta kotoisin ?
Kalliossa on hyvää se että ihmiset ovat rehellisiä, ja kukaa ei asu kaksiota isommassa asunnossa !
Kallio on kuin koko Suomen kansa pienoiskoossa !
Haloo Pahvi !
Miten jollakin dokulla olisi varaa maksaa 500 ekeä ja asuan Kalliossa ?
Muuten argumentit olivat hyviä !
Olet ns City ihminen !
Suomessa asuu kahdelaisia ihmisiä
# City ihmisiä
# maalla pärjääviä
Kalliossa on varmasti helpompaa päästä julkkikseksi
kuin mitä maalla ?
Kuka täs muka väitti et dokuilla on varaa asua 500 egeen yksiössä? Opettele lukemaan p-sereikä.
Nimenomaan ne joil on sitä fyrgenbergeriä vähän enemmän asuu niis 5oo tai enemmän egen kopperoissa, on Kalliossa halvempiakin asuntoja. Tos viestissänihän nimenomaan kirjotin siit ettei tosi raparipalla ookaan enää varaa asua siellä.
Kumma ku jotku ei osaa lukea.
KALLIO!!!!!!
Kontula. Itse oon nyt kuukauden verran asustellut eikä oo kyllä ollu mitään häiriöitä.. Riippuu toki tietty vähän talosta ja muusta. Ite oon kyllä viihtynyt ja rauhallista on ollut.
Riippuu mitä haluaa...
Kalliossa on paareja, ruokapaikkoja, ihmisiä, pikku putiikkeja, elämää.
Lähellä myös eläintarhanlahti, puistoja, stadikka, lintsi ja keskuspuistokin melki vieressä.
Kallios en oo joutunu ikinä pelkäämään, edes öiseen aikaan, ehkä just sen takia, kun aina on ihmisiä lähistöllä. (Enempi ehkä pelottais puol 4 yöllä hossain takatöölössä, missä ei ristin sielua.)
Yöllä voi kävellä keskustan paarista kotiin jos ei saa taxia, kestää n.20-25min.
Ja muutenkin kulkeminen julkisilla on sujuvaa -ratikalla/metrolla n. 5-10 minuutissa, riippuen kummalla.
(Vuorotyöläisenä arvostan sitä, että pääsen yöllä nopeesti taxilla keskustasta kotiin, saati jos asuisin esim. Kontulassa...vois mennä ainaki 2 ellei 3krt enemmän aikaa.)
Ainoo miinus on, että 4 asti aukiolevia paareja ei oo ku yks, Kuusdeslinja (vai onko jo joku muukin???)ettei aina tarvis lähteä keskustaan asti jos tulee tarve jatkaa biletystä 4 asti. :)
Tän hetkiseen elämäntilanteeseen kallio sopii mulle ku nenä päähän! Tervetuloa.
Kontula, ehdottomasti. Perusteluja:
-väljyys
-lenkkipolkuja, tilaa lenkkeillä
-ostarilla kaikki peruspalvelut (ruoka ja juoma)
-metro- ja bussiyhteydet hyvät, metrolla vaivatonta ja nopeaa tulla keskustaan
-sopii myös autolliselle, parkkipaikkoja on talojen pihoissa
-jos olet kapakkaeläjä, niitäkin on Kontulassa tarpeeksi, ja ovat rentoja paikkoja eikä mitään trendipelle-mestoja
Siis ihan erinlainen kuin mitä Kallio ?
Kaikki julkkikset asuvat Kalliossa !
Kontula on munkin haaveissa. Nyt oon 17 vuotta, vuojen päästä pitäs sitten löytää joku työ, ja sen ja opintotuen voimin muuttaa sinne. Saa nähä.