Mitä eroa on mavella kun sen tekee suorin jaloin tai sitten silleen kyykyn kautta? Kumpaa suosittelisitte ja mihin lihaksiin noi liikkeet ottaa eri tavalla?
Maastaveto
tylleröinen
5588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suorin jaloin ottaa myös takareisiin, siis selkälihasten lisäksi.
"Suorin jaloin ottaa myös takareisiin, siis selkälihasten lisäksi. "
Kyllä tavallinen mave iskee takareisiin ihan täysillä.
Näillä on erona se että tavallisessa mavessa on etureidet vahvasti mukana. Tämä tarkoittaa sitä että normimavessa jaksaa nostaa suurempia painoja, ei sitä että rasitus siirtyisi takareisiltä etureisille.
takareisille jos sen tekee suht kevyenä kaksi kertaa viikossa vai pitäisikö tehdä vielä laitteessa reisien koukistusta?
mutta lähinnä sitä tarkoitin että kehittyykö takareidet missä suhteessa etureisien kanssa maastavedossa.
Sanoisin, että maastaveto riittää. Rasittaa huomattavasti enemmän taka kuin etureisiä ja ne etureidethän saa yleensä kyytiä kyykyssä ja prässissä tarpeeksi.