Tuli tuossa reilu pari viikkoa sitten ostettua ja maksettua auto, vaikka onkin vain parin tonnin kinneri.
Vieläkään en ole saanut autosta papereita, vaikka liike lupasi hoitaa rekisteröimisen, sekä vakuutusjutskat.
Kauankohan sitä joutuu odottelemaan?
Liike on sellainen käytettyjä myyvä pulju, ei merkkiliike.
Eikös se auto tulisi rekisteröidä viikon kuluessa omiin nimiin?
Vieläkään en ole saanut autosta papereita, vaikka liike lupasi hoitaa rekisteröimisen, sekä vakuutusjutskat.
Kauankohan sitä joutuu odottelemaan?
Liike on sellainen käytettyjä myyvä pulju, ei merkkiliike.
Eikös se auto tulisi rekisteröidä viikon kuluessa omiin nimiin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joskus voi kestää kun etsivät edellistä, oikeaa omistajaa jotta saavat rekisteriotteen omistaja-osan ja sitten rekkaavat sen ensin itselleen jotta voivat virallisesti sen sinulle myydä. Voihan se olla varastettukkin tai muuten hämärä bilika.
Ilman hämäryyttäkin kestää sen pari-kolme-neljä viikkoa. Riippuen myyjän mielenliikkeistä ja aktiivisuudesta. Odottele rauhassa ja jos mieltä painaa niin kysy rekisterinumeron perusteella kuka on omistaja tällä hetkellä, sinä vai Hans von Kuttengberg.
pystyssä tai myyjällä hyvä selitys.
Papereiden teko ja maksu samassa tilaisuudessa,ei maksua etukäteen.
eiköhän se omistaja-osa täytetä heti siellä paikan päällä kumminkin kun kaupat tehään.. jos oot yhtään asioinut autoliikkeissä niin yleinen käytäntö , rahoitusyhtiöltä sen saaminen hetken kestää
Kun olen autokauppoja tehnyt niin rekisteröinnit ja vakuutukset olen hoitanut itse, vakuutusyhtiössä homma hoituu vartissa ja uuden rekisteriotteen lähettäminen jää viranomaisten vastuulle, tulee postissa kun on tullakseen (1-3 vk).
Mitä papereita sulta sitten puuttuu? Älä koskaan osta autoa jos rekisteriotetta ole just siinä kaupantekohetkellä saatavilla.
Aika outoa, nimittäin kun liikkeellä juoksee (varasto)vakuutus ja käyttömaksu koko ajan kun auto on liikkeen nimissä niin ei pitäisi olla mitään intressejä pitää myytyä autoa liikkeen nimissä.
Tai sitten hommassa on jotain hämärää.
Soita tosiaan akeen ja kysy kuka auton omistaa. Voihan olla että postikin on hukannut paperisi, sellaistakin tapahtuu.
Kotteron omistaa Länsiauto, jolta ilmeisesti tämä trokari on auton myyntiinsä ostanut.
Kannattaa varmaan länsiautolle ilmoittaa mikä on tilanne niin ei ostele trokari enää sieltä ainakaan autoja. Nyt se tyyppi ei ole rekisteröinnyt autoa omiin nimiinsä mutta ottanut sulta kyllä rahat.
Pari kaveria mukaan ja trokarin juttusille papereita hakemaan, mutta aika soppa tuosta taitaa syntyä. Jos tuntuu että mikään ei onnistu niin sitten poliisin kautta kun tuossa nyt jotain petoksen tynkää taitaa olla.
Ei se nyt noin mene. Kaksi normaalia vaihto-ehtoa. Jos auto on ostettu länsi-autosta käteisellä, niin autossa voi olla edellisen omistajan loppuvelkaa jonka länsi-auto maksaa tiettynä eräpäivänä jolloin länsi-auto saa siitä paperit ja lähettää ne sitten välittäjälle joka vasta sitten pystyy lähettämään ne uudelle omistajalle. Jos taas auto on myynti-tilissä ja se maksetaan länsi-autoon sitten kun on myyty niin tuossa rahojen siirrossa menee oma aikansa ja sen jälkeen välittäjä saa paperit ja lähettää ne uudelle omistajalle. Välittäjän ja merkkiliikkeen toiminta on siis vilpitöntä. Eli odottele rauhassa ja kysele jos ei papereita ajoissa tule. Jotkut ihmiset vaan ei ole niin "päivän päälle"-ihmisiä. Pelko pois ja luota siihen myyjään.
helposti rekisteriin. Koita perua kauppa jos ehdit.
Sama homma, liike ei ota autoja omiin nimiin säästävät. Siitä tulee mieliharmia ja rutkasti selvittelyä ostajalle. Vetoavat ruuhkaan. On muuten rikos jos ei rekisteröi viikossa mutta niin vähäpätöinen ettei poliisiakaan liikuta-on niin yleistä.
Paikkansa pitävyyden Kuluttajavalituslautakunnasta. Siellähän näitä juttuja on paljon, yleensä räikeämpiä tapauksia.
Saihan sen lopulta omaksi.
Auton myynti-ilmoituksessa vuosimalliksi ilmoitettiin 1989, auto kuitenkin otettu käyttöön jo 12/1987!
Ilmoituksen mukaan katsastus oli suoritettu 2/2006, nyt kuitenkin rekisteriotteen saatuani sain huomata että katsastus onkin viimeksi suoritettu 10/2005, eli ihan pikapuolin taas vietävä konttorille.
Kivoja pieniä "painovirheitä" lipsahtanut ilmoitukseen, kauppakirjassakin auton valmistenumeroon on kirjattu yksi kirjain liikaa.
Oisko niin että ilmoituksessa vm. 1988 ja käyttöönotto olikin 12/87 mutta auto siis -88 mallia. Katsastus oli kai voimassa? Kyselen vaan kun aina täällä leimataan automyyjiä, jotka välittävät ex-omistajien hyväkuntoisia autoja...
Onneksi ostaja on ostanut ajoneuvonsa Saab 900 hyvämaineisena tunnetusta liikkeestä. Käsittääkseni liike sijaitsee Herttoniemen Vehon ja Nissan Autokeskuksen viereisessä uudessa hallissa.
Vaikka ostamanne tuote edustaakin ajoneuvoa joka ei ole kyseisen liikkeen ns. "kauppallisia ajoneuvoja" ovat he luvanneet Teille korjata virheensä ja katsastaa ajoneuvo teille, sekä kunnostaa katsastuksessa mahdollisesti havaittavat puutteet. Kaupanteko hetkellä sekä liikkeen edustajalla että ostajana Teillä oli puutteellinen tieto ajoneuvon katsastuksesta, johtuen puuttellisesta rekisteröintitodistuksesta. Rekisteröintitodistuksen puuttumisesta olitte myös ostajana tilanteen tasalla. Myyntihetkellä oletuksena oli katsastus toimitettu 02/06, nyt ajoneuvo tulee katsastaa kuitenkin siis 11/06 loppuun mennessä, kysymys on siis kolmen kuukauden heitosta. Ostaessanne ajoneuvon joka olisi ollut kats 02/06, olisi Teidän tullut leimata se uudelleen 02/07. Nyt Teille ajoneuvon myynyt liike siis lupaa leimata ajoneuvon ja Te saattekin ajella leimasta huolehtimatta ensivuoden loppuun.
Ehdottaisin että muistatte liikettä joulukortilla, sillä harva liike vastaa n. 20v ikäisen ajoneuvon jälkihoidosta noin hyvin. Täytyy vielä muistuttaa että ostajallakin on velvollisuus tarkistaa ostamansa ajoneuvon tiedot varsinkin kun kysymyksessä on ajeneuvo johon ei kuluttajavalituslautakuntakaan ota kantaa.
Jos vanhassa autossa on jo niin paljon virheitä ilmoituksessa, niin mitenhän paljon kusetetaan niissä saksasta roudatuissa rotteloissa...
On kyllä ylimielinen ja muutenkin surkea palvelu liikkeessä.