Ja kysytään jatkoksi, että minkä näköinen Jumala on? Nimittäin tuossa alempana on tekstiä jossa käsitellään yhtyettä nimeltä Lordi ja tässä yhteydessä yhtyeen tekee "paholaismaiseksi" nimenomaan heidän ulkonäkönsä? Onko nyt sitten niin, että taivaaseen pääsevät vain "kauniit" ihmiset? Onko taivaassa ollenkaan sijaa "rumille" ihmisille?
Minkä näköinen Jeesus on?
Utelias
17650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Oletko tavannut rumia ihmisiä?
ja sen antaa sinulle suoraan Ritari Olevainen, joka on käsittääkseni sinun uskonveljesi. näin "syvällisesti" hän kirjoittaa ja "analysoi" tuolla alempana yhtyettä nimeltä Lordi:
"Koko porukka on tosiasiassa kuin haudasta karaanneet! Vai eikö sinusta, että mitä mustamaalaamista? Kun jokainen näkee omilla silmillään , miten rumia ja inhottavan näköisiä ne on, kuoelaman makua ja haju, luut haudataan juuri sitä varten, että eivät jäisi pilaamaan luontoa ja kauhistuttamaan ihmisä!"
olevan myös umpisokea, jos väittää,että tuo kyseinen luuranko porukka olisi jotenkin kaunis, tai kaunista?
En puhu nyt mitä noiden maskien sisällä on, enhän edes ole nähnyt heistä ketään, mutta nuo heidän "vaatteet" on haudoista kaivetut, edustavat kuolemaa, kaikkea haudan kammoa ja mädännäisyyttä. En hyvällä tahdollakaan näe niissä vilaustakaan mitään kaunista, tai edes elämän hitusta, pelkkää kuolemaa !
jos joku ei alkuunkaan tajua kysymystä ja mitä sillä haetaan. tai itse asiassa tämä vastaus kyllä todistaa visusti sen puolesta, että taivaaseen näyttävät pääsevän ritarin mukaan vain kauniit ja rohkeat...
Minä en ole heitä ihmisinä nähnyt ja tarkoitatko nyt maskeja vai ihmisiä.
Minusta maskit ovat pirun pelättimiä ja ei vät missään nimessä kauniita, joita en edes pyhä asuina käyttäisi, ehkä sinä niistä pidät ja olet ehkä jo ostanut itsellesi.
-ei ole niin mitään merkitystä,-taivaaseen menemisen kanssa !
-taivaassa ei ole kauniit ja rohkeat sarja menossa :-)
Jeesuksen alkuperäisestä ulkonäöstä ei ole tietoa, mutta Jesajan 53. luku kuvaa häntä käräjöinnin jälkeen. Lukaisepa. Ei häävin näköinen; kauhistuttava, runneltu, ei enää ihmisenkaltainen, ei kauneutta...
Tätä runtelua edelsivät Jesajan sanat (alkutekstin mukaan), että Hänellä ei ollut sitä (kuninkaallista) muotoa, johon me olisimme miellistyneet.
Rukoilemmehan Israelin puolesta kunnes se huutaa avukseen Kuningastaan (Messiastaan) jonka ovat tietämättömyydessä hyljänneet ("Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät")ja ristiinnaulinneet pakanoiden kanssa, jotta Jumalan hyvä tahto sai tapahtua ihmiskuntaan nähden. Hän tuli tähän maailmaan lunastamaan ihmiskunnan. Siksi risti ei ole mikään vastenmielinen tai Jumalan suunnitelmista harhaan mennyt tapahtuma, vaan ylistettävä asia. "Isä, pelasta Minut tästä hetkestä, mutta sitä vartenhan Minä olen maailmaan tullut".
Jeesus ei ensisijaisesti kuollut puolestamme säälistä meitä kohtaan, eipä rakkaudestakaan, vaan siksi, että teki Ihmisen Poikana Jumalan tahdon ja se oli palauttaa langennut ihmiskunta takaisin pyhän Jumalan yhteyteen.
Risti on ajan ja kaikkeuden keskipiste.
jatkaisin, että Isän rakkaus toteutui Jeesuksen kautta, ja Jeesuksessa meidän ihmisten hyväksi !
http://www.aretalogia.com/kuva.html
Todennäköisesti tumma ja melko lyhytkasvuinen.Isohko nenä.
en ota kantaa siihen minkä näköinen Jeesus on
mutta psykologisessa mielessähän se mitä rakastaa on kaunis vaikka olisi oikeasti minkä näköinen tahansa..sillä rakasta katsotaan aina rakastavilla silmillä,jotka näyttävät rakkauden kohteen kauniina...
miltä Hän tänään näyttää.
Ei siis enää orjan "vaatteissa, eikä alistettuna ristin häpeään, ei enää ivattavana, vaan maailmojen Kuninkaana, Kaikkivaltiaana Majesteettinä, kaiken olevaisen ja näkymättömän Hallitsija, kuningasten Kuningas ja herrain Herra.
Ja kerran koko maailma saa nähdä Hänen voiton merkkinsä, eli RISTIN taivaan sinessä , ja se näkyy joka maailman kolkkaan, kukaan ei voi jäädä sitä näkemättä.
Sellainen Jeesus meillä on tänäpäivänä, vielä Hän armahtaa, vielä Hän odottaa maan kallista viljaa, antaa anteeksi kaikki synnitkin, joka ainoan synnin, ja syntisyytemme, tunnusta vain Hänelle KAIKKI, antaudu Hänelle, Hänen luonaan on anteeksiantamus ja ikuinen lepo j rauha, älä nyt anna minkään estää tulemasta tämän maailman suuren Armahtajan luokse.
Jumala on ?
Jumalaa ei ole kukaan ksokaan nähnyt, eikä voi nähdä.
Mutta se, joka on nähnyt Pojan, on nähnyt Isän, näin Raamattu "selittää" kolmiyhteisen Jumalan, että Jeesus on Jumala !
Isä ja Poika rinnastetaan smanarvoisiksi.
Taivaassa kaikki ovat kuten Jeesus on. Jeesus oli kuollessaan 33v ja Hänellä oli ylösnousemusruumis. Siis sellainen superruumis joka voi syödä ja juoda ja kävellä myös seinien läpi. Ei siis haamu/henki vaan ihan oikein ruumis, mutta superruumis. :) Joten jokainen ihminen saa taivaassa uuden ylösnousemusruumiin ja se on n. 33 v ikäinen. Eli vanhukset nuorentuvat jne. Kaikilla on sit tällainen ylösnousemusruumis joten en usko että ne ovat rumia. Kuitenkin ne ovat yksilöllisiä ja erilaisia että me voimme jotenkin tunnistaa itsemme/toisemme.
Mutta tosiaan ulkonäöllä ei ole mitään merkitystä, koska se on vain liha. Jumala katsoo henki/sieluumme ja näkee että olemme täydellisiä!
Siunausta!
Valen
tietää, mutta oletettavasti Jeesus oli vakava ihminen. ei mikään huumoriveikko, jollaista kuvaa Hänestä joskus koetetaan vääntää.
joskus joitakin ihmisiä tavateesani, on tullut mieleeni, että tuontyyppinen ihminen Jeesus varmaan oli. huom! kyseessä eivät aina ole olleet uskovaiset, vaan jopa ihan julkijumalattomat ateisti-pahkeiset.
Tallella ei ole aikalaisten tekemää maalausta eikä edes sanallista kuvausta siitä minkä näköinen Hän oli, joten on tyydyttävä siihen tietoon, miltä tuon ajan juutalaiset yleensä näyttivät.
Kirkkotaiteessa Jeesus on kuvattu parrakkaaksi ja pitkätukkaiseksi mieheksi.
Torinossa säilytettävä Jeesuksen käärinliina on vaikuttanut taiteilijoiden käsityksiin siitä, minkä näköinen Jeesus olisi ollut. Käärinliinan aitoudesta on kiistelty pitkään. Joidenkuiden tutkijoiden sanottiin jo todistaneen, että kyseessä ei voi olla se vaate, johon Jeesus kuolemansa jälkeen käärittiin, vaan että kyseessä olisi myöhempien aikojen väärennös. Sittemmin tämäkin tutkimustulos on kyseenalaistettu. Mikä lienee totuus asiassa. Siitä ei kannata tässä yhteydessä ryhtyä karäjöimään.
Tuoreen brittiläisen tutkimuksen mukaan historian Jeesus olisi ollut hieman kirkkotaiteen perinteistä kuvaa tummaihoisempi. Kasvot olisivat olleet totuttua leveämmät ja hiukset kohtalaisen lyhyet. Tämänkin tutkimuksen mukaan Jeesuksella olisi ollut parta.
Muistan joskus saaneeni traktaatin, jossa Jeesus kuvattiin vaaleaihoiseksi, sinisilmäiseksi, pitkäksi ja komeaksi mieheksi, jolla oli keskiruskeat hartioille ulottuvat hiukset. Kuvaus oli kuin suoraan "arjalaisten aapisesta".
Niin sinisilmäinen en ole, että uskoisin tuon amerikkalaisperäisen ulkonäkökuvauksen.
Itse kristillisen uskon kannalta tällaisilla asioilla ei ole merkitystä.
Kun kohtaamme kadulla tai missä tahansa mielestämme ruman, epämiellyttävän ja vastenmielisen näköisen ihmisen voisimme yrittää nähdä hänessäkin Kristuksen. Sillä on mitä suurin merkitys kristillisen uskon kannalta, ja siten
ehkä myös kyseisen ihmisen ja itsemme kannalta.