Asuntojen hintojen lasku on jo alkanut,vaikka
julkisuudessa siitä ei vielä olla paljon
puhuttu!Ei haluta lietsoa vielä yleistä
paniikkia!
EKP jatkaa ohjauskoron nostoja lokakuussa 0,25%
yksiköllä.Se on jo kuitenkin hinnoiteltu tämän
hetkiseen 12kk euriboriin,joka on nyt n.3,76%.
Samansuuruinen koronnosto 0,25% on luvassa mitä
todennäköisemmin joulukuussa!!!Vielä tulevana
vuonna voi tulla ainakin yksi samansuuruinen
nosto!
Hyvät ihmiset ottakaa nyt pieni aikalisä asun-
non ostoaikeissa,jos ei aivan pakko ole juuri
nyt ostaa uutta asuntoa itselleen!Vuoden sisällä
asuntojen hinnat tulevat tippumaan varmasti!!
Jo nyt myyntiajat ovat pidentyneet ja ihmiset
ovat tulleet hintatietoisemmiksi!
USA:ssa asuntojen myynti on jo hidastunut sel-
västi,mikä tulee johtamaan samaan euroopassa
ja myös Suomessa!
Nyt kaikille malttia ja muistakaa ettei kanna-
ta missään nimessä ottaa ylisuuria lainoja,
koska korot ovat vielä nousussa ja asuntojen
hinnat laskemaan päin!!
ASUNTOJEN HINNAT!?
3
1086
Vastaukset
- Köyhä porvari
Juuri ostin puhtaasti lainarahalla mukavan lukaalin hintaan 2370 €/m2 - ja siinäkään ei olisi tarkoitus asua kuin aivan maksimissaan kaksi vuotta.
Sitä ennen maksoin vuokrakämpästäni kolmen ja puolen vuoden aikana pikkusen päälle 26t euroa.. Ei tullut halvaksi sekään.
Kyllä saa asuntojen hinnat suorastaan romahtaa ennenkuin käy kannattamattomammaksi kuin vuokra-asuminen. - Kummastunut
Hinnat laskevat jo, ja ensi vuoden alussa se alkaa näkyä jo tilastoissakin. Katsotaan nyt kuitenkin, miten paljon ne laskevat, kyseessä voi olla vain alkunotkahdus, minkä jälkeen nimellishintakäyrä kääntyy vaakasuoraksi.
Notkahduksen jälkeinen hintojen lasku olisi silloin vain reaalihintojen laskua, eikä tällainen yleensä aiheuta mitään yleistä paniikkia. Talous matelee pitkään, kun velkoja maksellaan, mutta varsinaiseen lamaan ei ajauduta. Veikkaan kuitenkin alkunotkahdukseksi 20-30% välillä olevaa pudotusta nimellishinnoissa PK-seudulla, sen verran hinnoissa on mielestäni ilmaa. Vaikuttaa asunnon hintaan paljon esim. onko tulossa remontteja taloyhtiöön, jos on kyseessä kerrostalosta osakehuoneisto, jos on esim. putkiremotti tulossa tai hissiremontti niin saat halvalla asunnon..kannattaa kysellä kaikki tarkkaan, kun ja jos on asuntoa aikeissa ostaa.
esim. kun luen paljon sanomalehtiä niin oli aika hirveeltä kuulostava juttu lehdessä, eräs rouva omistaa asunto osakkeen muistaaksein oli 160 neliöä ja tulossa putkiremontti taloon remontti tulee sille rouvalle maksamaan 70 tuhatta euroa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014281Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583052Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891658Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121284Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81076Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231067- 481028
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2371024- 49956