ASUNTOJEN HINNAT!?

EKP

Asuntojen hintojen lasku on jo alkanut,vaikka
julkisuudessa siitä ei vielä olla paljon
puhuttu!Ei haluta lietsoa vielä yleistä
paniikkia!
EKP jatkaa ohjauskoron nostoja lokakuussa 0,25%
yksiköllä.Se on jo kuitenkin hinnoiteltu tämän
hetkiseen 12kk euriboriin,joka on nyt n.3,76%.
Samansuuruinen koronnosto 0,25% on luvassa mitä
todennäköisemmin joulukuussa!!!Vielä tulevana
vuonna voi tulla ainakin yksi samansuuruinen
nosto!
Hyvät ihmiset ottakaa nyt pieni aikalisä asun-
non ostoaikeissa,jos ei aivan pakko ole juuri
nyt ostaa uutta asuntoa itselleen!Vuoden sisällä
asuntojen hinnat tulevat tippumaan varmasti!!
Jo nyt myyntiajat ovat pidentyneet ja ihmiset
ovat tulleet hintatietoisemmiksi!
USA:ssa asuntojen myynti on jo hidastunut sel-
västi,mikä tulee johtamaan samaan euroopassa
ja myös Suomessa!
Nyt kaikille malttia ja muistakaa ettei kanna-
ta missään nimessä ottaa ylisuuria lainoja,
koska korot ovat vielä nousussa ja asuntojen
hinnat laskemaan päin!!

3

1103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhä porvari

      Juuri ostin puhtaasti lainarahalla mukavan lukaalin hintaan 2370 €/m2 - ja siinäkään ei olisi tarkoitus asua kuin aivan maksimissaan kaksi vuotta.

      Sitä ennen maksoin vuokrakämpästäni kolmen ja puolen vuoden aikana pikkusen päälle 26t euroa.. Ei tullut halvaksi sekään.

      Kyllä saa asuntojen hinnat suorastaan romahtaa ennenkuin käy kannattamattomammaksi kuin vuokra-asuminen.

    • Kummastunut

      Hinnat laskevat jo, ja ensi vuoden alussa se alkaa näkyä jo tilastoissakin. Katsotaan nyt kuitenkin, miten paljon ne laskevat, kyseessä voi olla vain alkunotkahdus, minkä jälkeen nimellishintakäyrä kääntyy vaakasuoraksi.

      Notkahduksen jälkeinen hintojen lasku olisi silloin vain reaalihintojen laskua, eikä tällainen yleensä aiheuta mitään yleistä paniikkia. Talous matelee pitkään, kun velkoja maksellaan, mutta varsinaiseen lamaan ei ajauduta. Veikkaan kuitenkin alkunotkahdukseksi 20-30% välillä olevaa pudotusta nimellishinnoissa PK-seudulla, sen verran hinnoissa on mielestäni ilmaa.

    • Vaikuttaa asunnon hintaan paljon esim. onko tulossa remontteja taloyhtiöön, jos on kyseessä kerrostalosta osakehuoneisto, jos on esim. putkiremotti tulossa tai hissiremontti niin saat halvalla asunnon..kannattaa kysellä kaikki tarkkaan, kun ja jos on asuntoa aikeissa ostaa.

      esim. kun luen paljon sanomalehtiä niin oli aika hirveeltä kuulostava juttu lehdessä, eräs rouva omistaa asunto osakkeen muistaaksein oli 160 neliöä ja tulossa putkiremontti taloon remontti tulee sille rouvalle maksamaan 70 tuhatta euroa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe