Meidän Herramme viittasi evankeliumeissa yhden kerran Danieliin, halutessaan kiinnittää Juudan uskovaisten huomion siihen, mitä heidän aikanansa tulisi tapahtumaan. Näin on Herra sanonut: "Mutta kun te näette Jerusalemin sotajoukkojen ympäröimänä, silloin tietäkää, että sen hävitys on lähellä. Silloin ne, jotka Juudeassa ovat, paetkoot vuorille, ja jotka ovat kaupungissa..." (Luuk.21). Tapahtui todellakin siten, että aidot uskovaiset pakenivat eivätkä kuolleet, kun Jerusalem vuonna 70 j.Kr. tuhottiin.
Jeesuksen mukaan Danielin ennustus päättyi Jerusalamin hävitykseen.= joten adventistien selitelmä ei pidä paikkaansa.
Jeesuksen mukaan Danielin ennustus päättyi Jerusalamin hävitykseen.= joten adventistien selitelmä ei pidä paikkaansa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei pääty, vaan Danielille nimenomaan sanottiin että näky vie lopunaikaan. Lisäksi Danielin kirjaa pysyi lukittuna lopunajan alkuun asti, 1700 luvun lopulle.
Danielin aikaennustuksista mikään ei vie vuoteen 70 jKr. Eikä Jerusalemin hävitystä mainita koko kirjassa. Jeesuksen sana ei kumoa Danielin kirjan ennustuksia, kuten Jeesus ei kumonnut laista yhtään piirtoakaan.
Adventistien perusta kestää, sillä Danielin profetiat ovat yhtä varmat kuin Jumalan sana.
Joko sinä olet niin pitkällä, että teet Jeesuksestakin valehtelijan?
Jeesus viittasi juuri tuohon Danielin kohtaan puhuessaan Jerusalemin hävityksestä.
Joten se puhui silloin siitä.Mitenkään muuten Jeesus ei olisi voinut tuota kohtaa siteerata, jos se ei olisi ollut Hänen mielestään noin.
Joten, olkoon ihminen valehtelija ja Jumala oikeassa.
Vielä Danoiel kirjoittaa 10:14. Ja minä tulin opettamaan sinulle, mitä on tapahtuva sinun kansallesi päivien lopulla; sillä vielä tämäkin näky koskee niitä päiviä." Tuossa puhutaan Israelista päivien lopulla. "Tämäkin" sanamuoto paljastaa kaikkien ennustusten olleen Israelin kansasta.
pelkästään lukeneet.Näin on kun sinä tämän asian selostit!
Dan.9:26. Ja kuudenkymmenen kahden vuosiviikon mentyä tuhotaan voideltu, eikä häneltä jää ketään. Ja kaupungin ja pyhäkön hävittää hyökkäävän ruhtinaan väki
Ja Jeesus;Matteuksen evankeliumi:
24:15 Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa - joka tämän lukee, se tarkatkoon -
Daniel puhuu ihka selkeästi Jerusalemista ja Jerusalemin temppelistä, kuten Jeesuskin sanoessaan, ettei temppelistä ole jäävä kiveä kiven päälle, viitaten juuri Danielin ennustukseen 70 vuosiviikosta.
Te olette tulkinneet Danielia toisin kuin Jeesus!
Sanot: Danielin aikaennustuksista mikään ei vie vuoteen 70 jKr. Eikä Jerusalemin hävitystä mainita koko kirjassa.
"Seitsemänkymmentä viikkoa on säädetty sinun kansallesi ja pyhälle kaupungillesi; silloin luopumus päättyy, ja synti sinetillä lukitaan, ja pahat teot sovitetaan, ja iankaikkinen vanhurskaus tuodaan, ja näky ja profeetta sinetillä vahvistetaan, ja kaikkeinpyhin voidellaan. Ja tiedä ja käsitä: siitä ajasta, jolloin tuli se sana, että Jerusalem on jälleen rakennettava, voideltuun, ruhtinaaseen, asti, on kuluva seitsemän vuosiviikkoa; ja kuusikymmentäkaksi vuosiviikkoa, niin se jälleen rakennetaan toreinensa ja vallihautoinensa, mutta keskellä ahtaita aikoja. Ja kuudenkymmenen kahden vuosiviikon mentyä tuhotaan voideltu, eikä häneltä jää ketään. Ja kaupungin ja pyhäkön hävittää hyökkäävän ruhtinaan väki, mutta hän itse saa loppunsa tulvassa. Ja loppuun asti on oleva sota: hävitys on säädetty. Ja kuudenkymmenen kahden vuosiviikon mentyä tuhotaan voideltu, eikä häneltä jää ketään. Ja kaupungin ja pyhäkön hävittää hyökkäävän ruhtinaan väki, mutta hän itse saa loppunsa tulvassa. Ja loppuun asti on oleva sota: hävitys on säädetty." (Dan 9:24-26)
Tuo alkulaskelmahan viittää Nehemien kirjassa mainittuun Artaksekses I Longimanukseen, jonka valtakausi oli 465-424 eKr (Oli myös kaksi muuta Artakseksestä).
Seitsemäntenä Artakserkseen hallitusvuotena Esra lähti matkaan (Esra 7:7-8) eli noin 457 eKr.
Ja 483 (7x7 7x62=483) - 457 = 26 jKr eli Jeesuksenhan monet ovat laskeneet syntyneen 5 eKr ja Hän alkoi työnsä noin kolmikymppisenä (Luuk 3:23), jolloin Johannes Kastaja voiteli Hänet työhön. Ja noin 40 vuotta myöhemmen temppeli ja Jerusalem hävitettiin.
Tuhoaminen oli Jeesuksen ristiinnaulitseminen. "eikä häneltä jää ketään" profetoi Daniel eikä jäänytkään, sillä kaikki opetuslapsetkin juoksivat karkuun (Matt 26:56), kun Jeesus vangittiin ja Pietari oikein 3 kertaa kielsi Jeesuksen ja kaikki vaipuivat toivottomuuteen ja epäuskoon, sillä kertoohan Raamattu "Ja he palasivat haudalta ja veivät sanan tästä kaikesta niille yhdelletoista ja kaikille muille. Ja ne, jotka kertoivat tämän apostoleille, olivat Maria Magdaleena ja Johanna ja Maria, Jaakobin äiti, ja muut naiset heidän kanssansa. Mutta näiden puheet näyttivät heistä turhilta, eivätkä he uskoneet heitä." (Luuk 24:9-11) Se siitä opetuslapsien joukosta.
No onneksi Jeesus ilmestyi heille ja kertoi, kuinka asiat olivat, vaikka eipä tämäkään sen paremmin kuin tieto tyhjästä haudastakaan vielä avannut heidän silmiään, vaan vasta, kun Jeesus taas mursi leipää, niin silloin laput irtosi silmiltä ja he tunsivat Hänet ja kertoivat muillekin, mutta yhä nämäkin luulivat Jeesusta hengeksi ja Jeesuksen piti tehdä yhtä sun toista todistaakseen, kuka oli, että heidänkin ymmärryksensä avautui (Luuk 24:25-48).
Daniel ennusti "kaupungin ja pyhäkön hävittää hyökkäävän ruhtinaan väki" ja niinhän siinä kävi, että Jerusalemia piiritettiin ja lopulta noin 70 jKr se hävitettiinkin temppeleineen päivineen. Tiitus oli tuo ruhtinas, Rooman keisarin poika, tuleva keisari, joka joukkoineen hyökkäsi ja hävitti Jerusalemin ja temppelin ja karkotti kansan maanpakoon ensimmäistä kertaa kaikkien kansojen sekaan (ja he kaatuvat miekan terään, heidät viedään vangeiksi kaikkien kansojen sekaan, ja Jerusalem on oleva pakanain tallattavana, kunnes pakanain ajat täyttyvät Luuk 21:24).
Jeesus viittaa Danieliin, joten se yhtäkakki merkitsee sitä, että Danielin seitsemäkymmentä vuosiviikkoa käsittävä ennustus ajallisesti päättyy Jerusalemin hävitykseen.
On mahdotonta tehdä tuo adventismin tulkinta.
Profetia on siltä jaksolta johon ennustetut asiat sisältyvät,ja noista asioista viimeinen on tuo hävitys.
Dan.9:26. Ja kuudenkymmenen kahden vuosiviikon mentyä tuhotaan voideltu,
YLIPAPPIMME -JEESUS KRISTUS -Johdanto aikaprofetian 2300 vuotta ymmärtämiseen.
Jeesus kuoli ristillä ja sovitti maailman synnit maailman alusta maailman loppuun asti ainutkertaisella uhrillaan ristinpuulla. Jeesus siirtyi takaisin taivaaseen Isän oikealle puolelle. (Hebr 10:12,14,18, 9:14,25-26) Jeesuksen Kristuksen ainutkertainen uhri on annettu seurakunnan- ja koko ihmiskunnan jokaisen ihmisen puolesta. (Mark 10:45, 1 Tim 2:4,6, Ef 5:25, Apt 20:32, Gal 2:20, 2 Tim 2:10-13)
Taivaassa Jeesus on ylipappimme. (Hebr 8:1-3, 9:24) Vanhassa liitossa pappeus kuului Leevin heimon miehille, ja heistä vain Aaronin jälkeläisille. Näin harvat ihmiskunnassa kautta aikojen on ollut pappisvirassa. Yleinen pappeus oli kaikilla, sekä miehillä että naisilla. Uudessa liitossa yleinen pappeus on myös sekä miehillä, että naisilla. (1 Piet 2:9) Erityinen pappeus on vain Jeesuksella. Pappisvirka erityisessä mielessä ei ole ihmisillä uudessa liitossa. Pappisjärjestelmä kuului vanhan liiton aikaan. Papin ja pastorin valtuudet ovat kirkon antamia valtuuksia teologian korkeakouluopinnot suorittaneille. Ne ovat ammattinimikkeitä joihin voi pätevöityä kuka tahansa korkeakoulun kautta. “Pastori” johtuu kreikan “poimeen” sanasta, ja tarkoittaa (lammas)paimenta.
Israelin pyhäkköpalvelus oli vertauskuvaa, ja esikuvaa oikeasta ja alkuperäisestä taivaallisesta pyhäköstä. Mooseksen rakentama pyhäkkö oli valmistettu tarkasti taivaallisen pyhäkön mukaan. (Hebr 8:4-5, 2 Moos 25:40) Jeesus on nk. “uusi Mooses,” joka vihki taivaallisen pyhäkön käyttöön. (Hepr 6:19-20, 9:19-21, 10:19-21) (Huom; Suomenkielisessä Raamatussamme kun on käännetty sanoiksi “kaikkein pyhin” tulisi olla käännetty “pyhäkkö.” ( eli koko pyhäkkö, kreik. “ta hagia”) Paitsi Hebr 9:3, jossa “hagia hagioon” on oikea sana “kaikkein pyhimmälle.”) Maanpäällisen pyhäkön palvelusta kuvataan Hebr 9:6-10. Suuren sovituspäivän tapahtumia voimme tutkia; 3 Moos 16, 2 Moos 30:10, 3 Moos 23:26-32, 16:3,5-8,15, 16-22, 25:9, 4 Moos 29:7-11)
Taivaallinen pyhäkkö oli esikuva maalliselle pyhäkölle, ja siksi tietenkin Raamatun mukaan myös taivaallinen pyhäkkö on puhdistettava. (Hebr 9:22-23) Taivaallinen pyhäkkö puhdistetaan Raamatun mukaan “kun 2300 iltaa ja aamua on kulunut.“ (Dan 8:13-14 Yksi profeetallinen päivä on Raamatun aikalaskelmissa yksi todellinen vuosi ajassa mitattuna.
Aikajakso 2300 iltaa ja aamua alkaa kun Jerusalemin jälleenrakentamisesta lausutaan sana. (Dan 9:25, Esra 7:8-10) Tämä sana lausuttiin vuonna 457 eKr., joka on 2300 vuoden alkamisajankohta. (Esra 7:11-26, 4:7-22) Laskemalla 457 ekr eteenpäin 2300 vuotta tulemme vuoteen 1844 jKr. Silloin alkoi enkeli Gabrielin Danielille antaman ennustuksen mukaan pyhäkön ennalleen saattaminen, eli puhdistaminen, jota kuvasi koko Mooseksen ajan uhripalvelusjärjestelmä. Vuonna1844 alkoi taivaallinen oikeudenkäynti. Oikeudenkäynti jatkuu niin kauan kun ihmisiä tekee uskonratkaisunsa Jeesuksen puolelle. Armonaika päättyy kun uskonratkaisut on tehty loppuun. Jumalattomat ovat armonajan päätymisen aikaan lopullisesti paatuneet, kuten Nooan päivinä kun Nooa rakensi arkkia. (Matt 24:37-44) Oikeudenkäynti päättyy kun Jeesus tulee. (Matt 16:27, Ilm 22:12
Kun Jeesus kuoli, repesi temppelin esirippu kahtia. Esirippu oli paksu verho, ei mikään harso. On arvioitu että se oli yli 2 cm paksu verho?! Tämä oli merkki että uhripalvelusjärjestelmä oli päättynyt. Esikuva oli saanut täyttymyksensä Jeesuksessa. (Matt 27:50-51) Seremonialait, eli yhteiskunnalliset uhripalvelujärjestelmän lait päättyivät ristillä. (Kol 2:8-14) 10 käskyn siveyslaki on tietenkin aina voimassa. (Jaak 1:25, 2:10-12, Luuk 16:17 1 Joh 2:1-5, Room 3:20,31 esim.) Jeesus teki ristillä lakinsa suureksi. (Jes 42:4;21)
Miksi taivaallinen pyhäkkö pitää puhdistaa? Jeesus sovitti kaikkien ihmisten kaikki synnit yhdellä kertaa täydellisesti, mutta ihmiset tekevät kuitenkin edelleen syntiä?! Taivaan pyhäkössä Jeesus huolehtii että Hänen uhrinsa luetaan syntejään katuvan ja Jeesuksen uskoon kääntyvän ihmisen hyväksi. Syntimme ovat talletettuina taivaan kirjoihin Taivaan kirjojen mukaan ratkaistaan ihmisten ikuiset kohtalot. (Dan 12:1, Luuk 10:20, Fil 4:3, Ilm 13:8, 20:12,15, Mal 3:16, Jes 65:6-7, 2 Moos 32:33, Ps 69:29) Elämän kirjassa on niiden nimet jotka ovat alkaneet palvella Jumalaa. Taivaan kirjoissa on myös jumalattomien pahat teot.
1844 jälkeen on taivaan pyhäkössä alkanut prosessi joka tähtää kohtaloiden ratkaisuun ikuisuuden tarpeita ajatellen. Se on tuomioprosessin yksi vaihe. Taivaallinen oikeudenkäynti. Jeesuksen uhrikuolema oli vain yksi vaihe koko pelastushistoriassa, kun Hän sovitti kaikki ihmiskunnan synnit kerralla. Kun ihminen kääntyy uskossa Kristukseen, Ylipappimme pyyhkii hänen syntinsä pois taivaan kirjoista. Näin pyhäkkö tulee puhdistetuksi! Tämä on varsinainen, alkuperäinen ja oikea pyhäkköpalvelus, josta Mooseksen ajan temppelipalvelus oli vain varjo ja vertauskuva, kuten Raamattu meille selvästi opettaa! (Hebr 8:5)
Vuosi 1844 on viimeinen aikajakso johon voidaan laskea Raamatun profetioita vuosiperiaatteella almanakan mukaan. Vuoden 1844 jälkeen Raamatussa ei ole jäljellä ajassa laskettavissa olevaa profetiaa ainuttakaan. Jäljellä ovat vielä “ajan merkit profetia,“ jotka parhaillaan toteutuvat, (Matt 24, 2 Tim 3:1-5) ja profetiat lopun antikristillisestä ja Kristuksen, Jumalan kansan välisestä taistelusta. (Ilm 13)
Jeesus voi tulla. Oletko valmis? Missä kirjassa nimesi on taivaallisessa pyhäkössä?
(Katso: http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli /Osasto: “Profetiat”/ Opetuskirjeet: “Profeetallinen aikalaskenta vuosi-päivä periaatteella.” ja “Aikaprofetia 2300 iltaa ja aamua”)
Siunausta
jari laurila
Täällä on monet ihmetelleet adventistien massapotituksia.
He eivät ole aivan väärässä valittaessaan niistä.
Minä olen yleensä varsin pitkämielinen, mutta tämä on jo liikaa.
Et käy täällä keskustelemassa mistään mutta laitat kuin kiusallasi viestejäsi, jotka ovat todella massapostituksia.
Olet huonoa mainosta kirkollesi rikkomalla välinpitämättömästi palstasääntöjä.
Olen suurinpiirtein poistunut palstalta, koska täällä ei ole rakentavaa keskustelua.
Minä en käsitä niitä massapostituksiksi, koska aina mukana on henkilökohtainen viesti, ja Raamattuopetukseni lisänä, jossa on selvitys kysymyksessä olevasta asiasta.
Ikäni ei riittääisi saman kirjoittamiseen aina uudelleen ja uudelleen.
Kunnioitan kuitenkin kuitenkin nyt tätä pyyntöä, ja viitaan hakemaan sivuilta, joista Raamattuopetukseni löytyy.
Mitä järkeä on änkätä täällä, jos vastaanottaja ei yhtään viitsi asiaan perehtyä missä on selvitys
asiasta, ja jatykuvasta vaan laittaa sanman väitteensä uudelen esille viitsimättä edes tutkia asiaa.
Minulla on tuhat viisaampaakin asiaa tekemättä.
Eli siis en ole käsittänyt kirjeitäni massapostituksina, koska kirjoitukseni ovat aina lisänä nimeni alla.
Adventimi ärsyttää joitakin, vaikka se on vain Raamatun opetusta ja Kristusta.
Siinä syy. Ei muu.
Kesksutelu täällä ei ole rakentavaa ja rakkaudellista.
Suurinpiiretin poistun täältä.
Täällä on 1-3 aktiivista adventtiopetuksen vastustajaa, jotka kirjoittelevat samat henkilöt eri nimimerkeillä.
Vainossa ja vihassa.
Jos minä ilmoitteliisn ylläpidolle loukkavastaa kielenkäytöstä, mikä palstan säntöjen mukaan on kielletty, ei tänne jäisi montaakaan viestiä.
Alla esimerkki miten olen Raamattuopetuksiani laittanut.
Asian luulisi olevan sääntöjen mukaista, koska nuo opetukseni ovat tärkeä osa keskustelun aihetta, eikä suinpäin postitettu massana.
Hyvien tapojen mukaista, ja kirjeeni aina kohteliaita.
Tänne on ylensäkin lainailtu vaikka kuinka paljon nettisivuja!
Alla esimerkki miten niitä olen laittanut;
Siunausta
jari laurila
PILKKAAJAT LOPUN AIKANA
Ihminen on aina halunnut tehdä oman tahtonsa mukaan ja Jumala on antanut ihmiselle omantunnon, valinnan vapauden, ja järjen tehdä omia päätöksiä. Jumala kysyy ihmiseltä vapaaehtoista rakkautta. Hän ei pakota ketään rakkauteen.
Läpi maailmanhistorian on ollut niitä jotka katsovat ylen Luojansa tahdon ja noudattavat omia synnin polkujaan luullen sitä vapaudeksi. (1 Piet 2:19, 2 Kor 4:4) Todellinen vapaus on kuitenkin Jumalan lain noudattajilla, ( 2 Kor 3:17, Luuk 4:18, Room 8:21, Gal 5:1,13) jotka Jumalan Hengen avulla ja -voimassa ovat vapaita siveyslain syytöksistä. He elävät armon alla ilman omantunnon syytöksiä lain rikkomuksista, (Room 6:14) ja nauttivat Jumalan rakkaudesta. Heillä on varmuus elämänsä jatkuvuudesta paratiisimaassa ikuisesti. (Luuk 23:43, Ilm 2:7, Joh 17:2, 5:24, 3:15-16, 12:25, Room 2:7)
Vaikka Jumala on antanut ihmiselle oman järjen, ei ihmisjärki tee aina viisaita päätöksiä. Kautta maailmanhistorian ihminen on myös kapinoinut Jumalaa vastaan. (1 Moos 3, 4, 6, 32, 4 Moos 21:4-9, mm) Usko ei ole joka miehen, (2 Tess 3:2) mutta myös Jumalan oma kansa lankesi synteihin. Uskovainenkin erehtyy elämänsä aikana, mutta ei elä tietoisesti ja tahallisesti synnissä. (1 Joh 2:1)
Aina on ollut ihmisiä jotka halveksivat ja pilkkaavat armon Henkeä, (Matt 12:32, Luuk 12:10, Hebr 10:29) taivaan pyhyyksiä ja Jumalan palvelijoita. (Jes 52:5, Room 2:24, Ilm 13:6, 16:9, Jer 6:10) Heille ei riitä synnissä eläminen, he lisäksi pilkkaavat ja jopa vainoavatkin Herran omia. (Luuk 21:12, Joh 15:20, 2 Tim 3:12) Monista pilkkaajista on kuitenkin tullut totuuden tunnustajia ja julistajia. (Apt 9, 22:4)
Jeesus Kristus on kärsinyt eniten pilkkaa kirjanoppineiden, hallitusmiesten, vangitsijoittensa ja kansan pilkkaamana. (Matt 27:41, Luuk 16:14, 18:32, 22:63, 23:35, Matt 27:29,31,39, Ps 22:8, 69:20-21, 109:25, Mark 10:34)
Lopun aikana Jumalan palvelijat joutuvat julistamaan maailmalle sen synnin ja tulevan Jumalan tuomion. (Ilm 14:6, Juud 15, Matt 25:46, 2 Piet 2:9, Ilm 14:9-11, 21:8 ) Varoitusssanomaan suhtaudutaan pilkallisesti kuten suihtauduttiin muinoin myös profeettojen, Nooan ja Jeesuksen sanomaan. Viimeinen sukupolvikin väheksyy ja pilkkaa armon tarjouksen sanomaa. (Matt 24:37-40, 1 Piet 3:20) Jeesuksen tulon läheisyydessä on pilkkaajia ja Herran tulo yllättää heidät. (1 Tess 5:2-4, 2 Piet 3:3,10, 1 Tim 4:1-2, 2 Tim 3:1-2, Hebr 2:3, 12:25, Ilm 3:3, 16:15)
Ihmisten sokeus on sanoinkuvaamaton. Halukkaasti ihmiset hylkäävät Raamatun opetuksen ja profetiat, mutta halukkaasti ahmivat saatanan petoksia spiritismeineen. Ihmiset ovat valmiita luottamaan ennustajien ennustuksiin, ihmisoppeihin ja saatanan ihmetekoihin, (Ilm 13:13, 16:13-14) mutta hylkäävät Jumalan sanan ilmoituksen. Raamatun sanaan luottavia pidetään ymmärtämättöminä ja heikkoina kun sielunvihollisen ansat valtaavat paadutetun mielen. Jokainen Raamatun ennustus on toteutunut yksityiskohtiaan myöten, osa profetioista toteutuvat parhaillaan ja osa odottavat toteutumistaan yhtä varmasti kuin kaikki muutkin ovat toteutuneet.
Pilkkaaminen kuitenkin loppuu, ja jokainen saa nähdä kuka sanoo viimeisen sanan. (Ilm 6:15-17, Joel 2:11, Mal 3:2, Room 2:5, Room 1:18, Ilm 19:11-14, San 1:24-26, Matt 26:64, Jes 24)
Evankeliumi julistetaan koko maailmaan. Sitten tulee loppu. (Matt 28:19-20, Mark 13:10)
Katsoin haulla kirjoittamasi viestit.
Tein itse niistä johtopäätökseni.
Kiitos kun et unohtanut kopiota sivuistasi nytkään.
Teen adventtikirkosta omat johtopäätökseni sinun mukaasi.
Toivon että käytät järkeäsi sen verran ymmärtääksesi etten ole Adventtikirkko.
Alla on minun nimeni.
Yksi niistä niistä harvoista jotka uskaltavat reilusti käyttää omaa nimeään.
Plkkaajat eivät uskalla.
Siunausta
jari laurila
linkkejä,joista ei ole mitään iloa kenellekään koska ne on tehty pelkästään loukkaus tarkoituksessa.
Ei Jeesus ko. kohdassa, joka tosin oli Matt. 24:15, viitannut minkään Danielin aikaennusteen päättymiseen vaan hän puhui "hävityksen kauhistuksesta, joka asettuu pyhään paikkaan", eli viittasi näin Jerusalemin hävitykseen Rooman valtakunnan toimesta.
Danielin kirjassa annetaan tietyt kaksi aikaennustetta, joista jälkimmäinen, lyhyempi, 70 vuosiviikkoa eli 490 vuotta 9. luvussa asettaa lähtöpisteen myös pidemmälle 2300 illan ja aamun eli profeetallisen päivä/vuosi- periaatteen (ks.Hes. 4:1-3,6 ja 4. Moos. 14:34) mukaan 2300 vuoden pituiselle ennusteelle.
Näiden ennusteiden lähtöpiste on Dan. 9:25 mukaan se hetki, "jolloin tuli se sana, että Jerusalem on jälleen rakennettava" eli se hetki löytyy taas Esra 7:13, joka vastaa historiallisesti vuotta 457 eKr., jonka ovat siten ymmärtäneet myös jotkut keskiajan uskonpuhdistajat ja myös tunnettu tiedemies Isaac Newton (Adventurer in Thought, Cambridge University Press, Cambriedge, 1992, s. 372).
Tämän lyhyemmän ennusteen 69. vuosiviikko johti Kristuksen kastehetkeen eli voiteluun Pyhällä Hengellä ja viimeinen 70. viikko vuoteen 34 jKr eli tosin melko lähelle Jerusalemin hävitystä.
Pidempi 2300 vuoden ennuste vuodesta 457 eKr. taas sitten johtaa matematiikan mukaan vuoteen 1844 jKr.
Matteuksen evankeliumi:
24:15 Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa - joka tämän lukee, se tarkatkoon -
Ainako vain toistat toistamisesta päästyäsikin noita Ellen Whiten harhoja 2300 vuodesta ja vuosiluvusta 1844! 2300 oli iltoja ja aamuja ei vuosia! Ja vuonna 1844 ei tapahtunut mitään ihmeellistä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000013661113#22000000013661113
Matteuksen evankeliumi:
24:15 Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa - joka tämän lukee, se tarkatkoon -
24. Seitsemänkymmentä viikkoa on säädetty sinun kansallesi ja pyhälle kaupungillesi;
Tuossa puhutaan kuin sisällysluettelona tapahtumien raamit ja keitä se koskee.
Toteutuminen ;26. Ja kuudenkymmenen kahden vuosiviikon mentyä tuhotaan voideltu, eikä häneltä jää ketään. Ja kaupungin ja pyhäkön hävittää hyökkäävän ruhtinaan väki,
On selvää, että kaupunki on Jerusalem ja temppeli on se , jonka rakentamisesta alkoi ennusteen käsittelemä jakso.
Myös tuo "eikä häneltä jää ketään" kuvaa hyvin apostolien marttyriutta.
Se, että Johannes eli yli tuon ajan, on kerrottu opetuslasten kokonntumisen yhteydessä.Joh:21:22 Jeesus sanoi hänelle: "Jos minä tahtoisin, että hän jää tänne siihen asti, kunnes minä tulen, mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."
21:23 Niin semmoinen puhe levisi veljien keskuuteen, ettei se opetuslapsi kuole; mutta ei Jeesus sanonut hänelle, ettei hän kuole, vaan: "Jos minä tahtoisin, että hän jää tänne siihen asti, kunnes minä tulen, mitä se sinuun koskee?"
Raamattuahan me nyt tutkimme ,emmekä kirkkonne selitystä!
Vaikka Enkeli taivaasta julistaisi heille totuuden he eivät usko, koska he ovat ummistaneet silmänsä näkemästä totuutta. aurinkonhan pitäisi antaa valoa kansalle. kuitenkin ihmettelen miksi tämä kristittyjen aurinko himentää kaiken totuuden valon?
Ei tässä nyt taaskaan ole kysymys mistään pelkästä adventismista vaan raamatullisuudesta, jota tuo sinun saamasi tulkinta ei todellakaan edusta ja se tulee niin kovin selvästi esille, kun luetaan nuo jakeet vuoden 1776 Raamatun käännöksestä:
"Niin tiedä nyt ja ota vaari, että siitä ajasta kuin käsky annetaan ulos, että heidän pitää jälleen kotia palajaman ja Jerusalem rakennettaman, päämieheen Kristukseen asti, on seitsemän viikkoa. Niin myös kaksiseitsemättäkymmentä viikkoa, joina kadut ja muurit jälleen rakennetaan, vaikka surkialla ajalla.
Ja kahden viikon perästä seitsemättäkymmentä surmataan Kristus, ja ei enää ole. Ja päämiehen kansa tulee ja kukistaa kaupungin ja pyhän, niin että ne loppuvat, niinkuin virran kautta. Ja sodan loppuun asti pitää sen hävitettynä oleman."
Daniel 9:25, 26
Eli tuo "Voidellun tuhoaminen" tarkoittaa Kristuksen, Messiaan ristiinnaulitsemista tuon viimeisen eli 70 vuosiviikon puolessavälissä.
Väitteesi on vain harhaista ja Raamatun vastaista jankutusta, mikä ei anna aihetta muunlaiseen kommenttiin.
Saakoon Jeesus johtaa sinut pelastuksen tielle ennenkuin on liian myöhäistä.
Tuo Uuras Saarnivaaran näkemys edustaa sitä lopunajalle tyypillistä eksytystä, jossa tuosta historiankirjoituksellekin täysin merkityksettömästä Antiokhos Epifaneesta tehdään kovin tärkeä tekijä.
Totuus on kuitenkin, että Danielin 2300 illlan ja aamun ennustus on 2300 vuoden ennustus ja sen enkeli vahvistaa Danielille kolme kertaa, ks. Dan. 8:17, 19 ja 26. Tämä todellinen ajan loppuun ulottuvuus on myös linjassa Danielin 2. luvun ja 7. luvun kanssa, jotka niinikään johtavat aivan maailman loppuun, ks.Dan. 2:44 ja 7:13, 14.
Se, että tuo "pieni sarvi" pyritään tulkitsemaan sitkeästi Antiokhos Epifaneeksi eikä tätä valtaa nähdä toista tuhatta vuotta vaikuttaneeksi paavikunnaksi, on vain taitavaa sielunvihollisen harhautusta. Pyhä Henki sanoo minulle täysin yksiselitteisesti Danielin kirjaa lukiessani, että pieni sarvi on paavikunta, joka on historiansa aikana kiduttanut ja tappanut enemmän ihmisiä ja useimmiten juuri Kristuksen seuraajia (eli "Korkeimman pyhiä", kuten Daniel sen ilmaisee), kuin mikään muu valta maan päällä koskaan!
Saakoon Jeesus varjella maailman tuosta eksytyksestä profetian armolahjan kautta.
Sinä kierrät aina pois viestissä puhutusta asiasta.
Ja pahimpaan pulaan jouduttuasi pakenet kokonaan paikalta ja poistat vielä viestitkin lähtiäisiksi!
Ei teistä kovin vakuuttavaa vaikutelmaa ole tullut.
Vastaan hyvin johdonmukaisesti.
En ole koskaan poistanut yhtäkään viestiä enkä paennut mihinkään.
Katsoin kirjoittamasi viimeiset viestit viikon ajalta, enkä löytänyt muutamia sinun enkä omianikaan sieltä.
Näyttää siltä että joko sinä tai joku muu on ne poistanut.
Kirjattuina kirjoittaneiden viestithän voi haulla saada esiin.
Haulla löytyi 359 sinun viestiäsi mutta etsimäni viestit sieltä puuttuivat.