mitä tapahtuu jos juo antibiootti- kuurin aikana alkoholia??
Vastaukset 16
- arvio:
Tulee todennäköisesti humalaan. Aiheesta on jo aika monta topiccia tossa alempana, tsekkaa ne!
- antibiooteista
tulee alkon kanssa yhdessä antabusreaktio!!
- mutta
antibiooteista kirjoitti:
tulee alkon kanssa yhdessä antabusreaktio!!
Näissä lääkkeissä on maininta tuoteselosteessa.
- lapin kulta
Lääke ei tehoa tai alkoholi moninkertaistaa lääkkeen vaikutuksen.
- farkku
ei kannata kirjoittaa jos ei tiedä tai ei osaa perustella.
Alkoholi ei vie tehoa antibioottikuurista sinänsä, vaan jos oksentaa lääkkeet pellolle. antibioottien teho ei myöskään tuplaudu tai muutenkaan n-kertaistu.
Haittana on ylimääräinen rasite keholle (vierasainemetabolialle), ja joillakin antabusreaktion. - Ammattina terveys
Alkoholi ei heikennä antibiootin tehoa, mutta väliin jätetty antibioottiannos tekee sen kyllä.
Alkoholi ei itsessään heikennä tai vahvista antibiootin tehoa.
On olemassa antibiootteja joilla on nk. antabus-vaikutus eli krapulasta tulee kermea tai jopa tappava, jos lääkärin ohjeita "tipattomuudesta" noudata.
- Nokiahiiri
Jos olet Amoxin-kuurilla ja päätät ottaa alkoholia jätä yksi tabletti väliin ja jatka kuuri normaalisti loppuun. Alkoholi vie lääkkeen tehon joten sitä ei kannata ottaa silloin kun nauttii alkoholia. Tauko saa kestää vain sain 16 tuntia eli yksi tabletti jätetään väliin.
- Amoxinalkoholi
Itselläni oli Amoxin kuuri ja pari iltana huutelin kaljalla tabletit alas ja viinaa päälle. Ei tullut minulla minkäänlaisia oireita vaikka alkoholia otti. Näin ainakin minulla ja kyseisen lääkkeen kanssa.
Tietoa myös: http://www.tohtori.fi/?page=5994274&id=8438593 - määvaan
mistähän toikin on tietonsa repässy, amoxinin pakkausselosteessa ei kyllä alkoholista puhuta mitään eli tuskin vaikuttaa kuuriin mitenkään ellet sitten oksenna vasta tabletin otettuasi. kannattaa ottaa kuuri ihan normaalisti ja ottaa kuitenkin vähän vähemmän sitä viinaa, ettei laatta lennä. ite en missään nimessä suosittelis jättämään annosta välistä!
- Shashi
määvaan kirjoitti:
mistähän toikin on tietonsa repässy, amoxinin pakkausselosteessa ei kyllä alkoholista puhuta mitään eli tuskin vaikuttaa kuuriin mitenkään ellet sitten oksenna vasta tabletin otettuasi. kannattaa ottaa kuuri ihan normaalisti ja ottaa kuitenkin vähän vähemmän sitä viinaa, ettei laatta lennä. ite en missään nimessä suosittelis jättämään annosta välistä!
Tässä tietoa http://www.helistin.fi/verkkolaakarit/kysymys/8142974
Eli lääkkkeellä ei ole mitään vaikutusta kohtuudella nautittuna.
- kiri
joo
- khyrpä
kuolet
Amoxin ei reagoi alkoholiin mitenkään. Sen verran kannattaa olla tajuissaan et muistaa ottaa lääkkeen eikä oksenna sitä pois. Antibiootit teho ei laske alkoholista. On muutama antibiootti jonka kanssa alkoholin juominen on vaarallista, amoxin ei ole yksi niistä.
Ihan tolkutonta känniä en ottaisi amoxin kuurin kanssa, sen verran arvostan maksaani :D- Anonyymi
Saakohan rakastella lääke kuurin aikana kysyy rento regina
- Anonyymi
Tuntuu että kestän mitä vaan, mutta tuo Amoxin jäi mieleen.
Olen allerginen sille, tuli näppyjä, jotka kortisonilla lähti nopeasti poiskin.
Alkoa en silloin ottanut, eli ei vastaus kysymykseen, sori. - Anonyymi
Minä otin vähän konjakkia amoxinin kanssa ja heräsin aamulla kuolleena!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491165- 16815
- 63725
- 68722
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8490- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 14416
- 33398
- 35389
- 30385