Tänään talonmies tuli aamulla ovelle ja hän hymyili. Siinä itse unenpöpperössä menin vielä petille ja mietin hymyn ihmeellistä vaikutusta. Hymyilenkö minä lähimmäisille?
Seurakunnassa on helppo mennä hymyilevän luo.
Jos taas istuu synkkänä ja vihaisen näköisenä saa ihmetellä sitten yksinäisyyttään.
Seurakunnassa on helppo mennä hymyilevän luo.
Jos taas istuu synkkänä ja vihaisen näköisenä saa ihmetellä sitten yksinäisyyttään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Raamatussa ei kehoiteta hymyilemään. On ikävä, että uskovat ovat alkaneet ajatella lihallisesti eli inhmillisesti joka asiassa, eivätkä ole Raamatun hengessä, jota vastaan lihamme sotii. Synkeä ja vihainen ihminen voi inhimillisesti eli lihallisesti olla luotaanpois työntävä, mutta hengellisesti hän voi taistelussa, jota henki johtaa lihaa vastaan. Tämä joka päivänen taistelu lihaa vastaan voi tehdä synkäksi, mutta se on jumalan tahto, jotta pelastumme.
Ei pidä mainostaa,että uskovan pitäisi olla valoisa ja iloisa. Hänen tulee olla myös murheellinen. sanoohan san: Autuaite te, jotka itkette nyt! Hengen tulee täysin ohjata tunne-eleämäämme, ja jos henki antaa tuskaa se on otettava vastaan, jos iloa on sekin otettava vastaan. Inhmilliset tunteet ja psykologiset selittelyt tulee unohtaa sillä ne ovat juuri sitä lihaa, joka on kuolettettava!!!
Sananl. 15:30
Valoisa silmänluonti ilahuttaa sydämen; hyvä sanoma tuo ydintä luihin.
1 Tess. 5:16
Olkaa aina iloiset.
SE ilo, mitä tuossa puhutaan on hengellistä iloa eli iloa siitä, että Jumala puhdistaa synnistä ja lihasta. Kaikki muu ilo on lihallista eli inhimmillistä ja se vie ennen pitkää kadotukseen. Voi uskova iloita esimerkiksi hyvästä ruoasta, mutta hänen tulee silti karttaa, ettei joudu lihan valtoihin. Raamattu opettaa, että meidän ilon tulisi olla hengellistä!
Se on kuule huono (viides) evankeliumi uskomattomille jos mennä kököttää aina siipi maassa. Nehän ajattelee etten minä tahdo tulla uskoon jos se on noin kauheaa.
Sitten vielä, veljeni, iloitkaa Herrassa! Samoista asioista teille kirjoittaminen ei minua kyllästytä, ja teille se on turvaksi.
Fil. 3:1.
.....Ja älkää olko murheelliset, sillä ilo Herrassa on teidän väkevyytenne."
Neh. 8:10
On näytettävä uskottomalle rehellisesti, että ilman taistelu ja tuskaa hengessä ei taivaaseen pääse. Jumalan ahjossa meidät valkaistaan. Tänä päivänä on monia, jotka on valheella uskoon houkuteltu, eikä Jumalan pelosta, jonka vain henki voi antaa uskoon tulleet.
Jumalan henki tuo tuskan murheen ja ahdistuksen, mutta myös ilon.
Vieläkö jossain on aitoja talonmiehiä? Nykyään joka paikassa tuntuu vain olevan huoltomiehiä, niin meilläkin. Meidän huoltomiehemme on jäyhä jököttäjä, ei paljon puhu, murisee vain. Remonttihommat tosin hoituvat ammattitaidolla, ja sehän on tärkeintä.
Huoltomies se tietenkin oli, kiitos korjauksesta!
saattaa olla viisas mies kun ei osallistu juoruiluun, koska näkee yhtä sun toista!
Totta puhut veljeni. Kiinteistöhoitajat tietävät yllättävän paljon asukkaista. Viisautta on pitää mölyt mahassaan.
Kyllä henki voi johtaa ihmisen hymyilemäänkin, mutta jos jonkun varsinkin maailman eli saatanan hallitseman ihmisen hymy saa miedät unohtamaan joka hetkisen taistelun lihaa ja syntiä vastaan, on se turmiollinen ja lihallisuuten ja kadotukseen johtava hymy. Meidän tulee joka hetki vaeltaa hengessä eli muistaa ja ajatella synnin, kadotuksen ja lihallisuuden todellisuutta ympärillämme. Me olemme koko ajan jumalan ahjossa, jotta liha kuolee meistä. Se antaa tietyn vakavuuden meille.
Uskovalla ei tule olla sellaista tunne-elämää kuin maailman ihmisellä, sillä olemme hengen omat!!!
-vouhottaja kuin nikillä herätettyN25 ja jauhaa samaa linjaa ja provosoi tekstillään..
-hänellä on ilmeinen tarkoitus saada ihmiset ajattelemaan, käänteisesti niitä, asioita joista hän kirjoittaa eli tässä tapauksessa kristiytn ilo,-lain alaisuus,jne,jne..monia asioita !
Uskallatko edes nukkua?
Muista; liha ei pyhity!
Kiitos. Ihan piristävää nähdä vaihteeksi jokin positiivinenkin aloitus. Ja jokin käytännön elämään liittyvä. Lisää sellaisia.