Pillerit lihottavat?

Onko jollain kokemusta, että pillerit lihottaisivat?

Olen syönyt trikvilar merkkistä pilleriä kolme kuukautta ja paino noussut sen verran, että ei auta, kuin lopettaa, jos johtuu siitä, että ei enempää tule=(

Aikoinani myös diane novasta lihosin 2-3kg kuukaudessa alottamisen jälkeen.
141492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pillerit eivät sinänsä lihota, mutta useat niistä keräävät kehoon nestettä ts turvottavat mikä näkyy tietenkin painonnousuna.

Äänestä
  • Kyllä pillerit lihottaa muutenkin kuin vain nestettä keräämällä. Ne lisäävät ruokahalua.

    Äänestä

  • Tina kirjoitti:

    Kyllä pillerit lihottaa muutenkin kuin vain nestettä keräämällä. Ne lisäävät ruokahalua.

    Tietysti ne joillakin lisäävät ruokahalua, mutta yleisin syy muutaman kilon painon nousuun on nesteen kerääntyminen...tässähän ei ollut puhe kymmenistä kiloista vaan ainoastaan kahdesta-kolmesta.

    Äänestä

  • Weera kirjoitti:

    Tietysti ne joillakin lisäävät ruokahalua, mutta yleisin syy muutaman kilon painon nousuun on nesteen kerääntyminen...tässähän ei ollut puhe kymmenistä kiloista vaan ainoastaan kahdesta-kolmesta.

    ruokahalu vähän lisääntyy, ni eihän 3 kuukaudessa kovin helpolla kymmeniä kiloja liho. Mä lihoin pillereiden takia tasan 10 kiloa. Tuli n. vuoden aikana. Lopetin, ja lähti paino heti laskuun. Hitaasti mutta varmasti...

    Äänestä

uskoisin et sulle löytyy jotkut pillerit jotka ei lihota ite olen nyt syönyt yli vuoden harmonetia ja en oo lihonu yhtään...
myös muut ongelmat oli vähäisiä. kannattaa kysyä joltai "asiantuntevalta" kyllä se neuvoo ja suosittelee jotai.

Äänestä
  • Söin tosa kesällä melianeja dianen ja trikvilarin välissä (meliane on sama ku harmonet) ja ne ei lihottanut, mutta eivät sitten sopineet muuten vaan=(((

    Äänestä

  • maria kirjoitti:

    Söin tosa kesällä melianeja dianen ja trikvilarin välissä (meliane on sama ku harmonet) ja ne ei lihottanut, mutta eivät sitten sopineet muuten vaan=(((

    Yasmin merkkiset eivät turvota. Syön niitä itse tällä hetkellä ja paino ei ole ainakaan niiden takia yhtään noussut. Aikasemmin söin Diane Novaa ja ne turvotti kamalasti.

    Äänestä

Pillerit voivat aiheuttaa mielialan vaihtelua ja sitäkautta nostaa ruokahalua. Yleensä pillereiden aloittamisen jälkeen paino voi nousta hieman mutta kun elimistö on tottunut pillereihin painonnousun pitäisi tasaantua ja loppua. Keskustele asiasta kuitenkin lääkärisi kanssa.

Äänestä
  • Toisille pillerit ei vaikuta mitenkään, toisille sitäkin enemmän. Itselleni pillerit eivät sopineet alkuunkaan: turvotusta tuli heti, ja sen huomasi ihan ensiksi nilkoista. Lihoin myös, mutta lähinnä sen seurauksena että makeanhimo oli älytön, puhumattakaan mielialavaihteluista. Myös selluliittia tuli samantien. Nämä kaikki asiat korjaantuivat, kun lopetin pillerit (poikaystävän painostuksesta). Ehdin syödä niitä 5 kk, eikä oireet tasaantuneet, eikä merkin vaihtaminenkaan auttanut. Alkuperäisen kirjoittajan kohdalla oireet kuullostaa suht lieviltä, ja ne saattavat korjaantua, mutta vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä.

    Äänestä

  • C kirjoitti:

    Toisille pillerit ei vaikuta mitenkään, toisille sitäkin enemmän. Itselleni pillerit eivät sopineet alkuunkaan: turvotusta tuli heti, ja sen huomasi ihan ensiksi nilkoista. Lihoin myös, mutta lähinnä sen seurauksena että makeanhimo oli älytön, puhumattakaan mielialavaihteluista. Myös selluliittia tuli samantien. Nämä kaikki asiat korjaantuivat, kun lopetin pillerit (poikaystävän painostuksesta). Ehdin syödä niitä 5 kk, eikä oireet tasaantuneet, eikä merkin vaihtaminenkaan auttanut. Alkuperäisen kirjoittajan kohdalla oireet kuullostaa suht lieviltä, ja ne saattavat korjaantua, mutta vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä.

    Kyllä, tottahan se on että joillekkin ihmisille mitkään pillerit eivät sovi. Onhan ruumiimme monimutkainen ja aina yksilöllinen joten se mikä sopii toisille, ei välttämättä sovi jollekkin muulle. Nyt on keksitty se uusi rengas-ehkäisy juttu, oletko ajatellut kokeilla sitä?

    Äänestä

  • Miss Black kirjoitti:

    Kyllä, tottahan se on että joillekkin ihmisille mitkään pillerit eivät sovi. Onhan ruumiimme monimutkainen ja aina yksilöllinen joten se mikä sopii toisille, ei välttämättä sovi jollekkin muulle. Nyt on keksitty se uusi rengas-ehkäisy juttu, oletko ajatellut kokeilla sitä?

    Rengas- ehkäisy mikä? En ole kuullutkaan, kerro lisää!

    Äänestä

Aivan varmasti lihottaa, on nimittäin omakohtasia kokemuksia...Tässä alkusyksystä lopetin niiden syönnin ja minulta alkoi häviämään pillereiden aiheuttama selluliitti ja olen todella tyytyväinen, että lopetin ne...Söin pillereitä reilu pari vuotta...

Äänestä

Söin pillereitä aikoinani vuoden ja muistoksi sain järkyttävät selluliitit perseeseen ja reisiin. Kaikkeni oon tehny, mut pois en niitä taida ikinä saada. Kadun syvästi sitä että ikinä pillerit hankin. Ei ikinä enää!!!

Äänestä

Lihota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maria kirjoitti:

Onko jollain kokemusta, että pillerit lihottaisivat?

Olen syönyt trikvilar merkkistä pilleriä kolme kuukautta ja paino noussut sen verran, että ei auta, kuin lopettaa, jos johtuu siitä, että ei enempää tule=(

Aikoinani myös diane novasta lihosin 2-3kg kuukaudessa alottamisen jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu