Mustelmille Cipralexistä

Ikinä aiemmin en ole ollut herkkä saamaan mustelmia, mutta nyt niitä tulee ihan pienistä kolhuista (tai itsestään) ja niin kummallisiin paikkoihin kuin hauikseen.

Mustelmat ovat pieniä mutta tummia/ilkeän näköisiä.

Tulisiko tästä huolestua? Jos pintaverisuonet katkeaa noin herkästi niin pelottaa että päässä napsahtaa seuraavaksi. Minulla on ollut ongelmia myös verenpaineen kanssa.

Olen syönyt nyt lääkettä kuukauden (10 mg/vrk), olen parikymppinen mies.
8920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mainitaan tämä asia. Jos RR-arvosi ovat kohonneet, lienee paikalla lääkkeen vaihto, vai alentuneetko ne arvot ovat?

Voit unohtaa tuon päässä napsahdusen, siitä ei ole pelkoa.

Äänestä
  • harvinaista cipralexin sivuvaikutuksena.

    Äänestä

  • RR-arvot? Verenpaine oli kohonnut ennen lääkityksen alkamista mutta se on nyt ollut pitkään "hyvä". Siis lääkitys on mielestäni positiivisesti vaikuttanut tapauksessani verenpaineeseen. (systolinen ja diastolinen molemmat laskeneet 20 yksikköä, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin)

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    RR-arvot? Verenpaine oli kohonnut ennen lääkityksen alkamista mutta se on nyt ollut pitkään "hyvä". Siis lääkitys on mielestäni positiivisesti vaikuttanut tapauksessani verenpaineeseen. (systolinen ja diastolinen molemmat laskeneet 20 yksikköä, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin)

    RR= verenpaine siis

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    RR-arvot? Verenpaine oli kohonnut ennen lääkityksen alkamista mutta se on nyt ollut pitkään "hyvä". Siis lääkitys on mielestäni positiivisesti vaikuttanut tapauksessani verenpaineeseen. (systolinen ja diastolinen molemmat laskeneet 20 yksikköä, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin)

    Tosiaankin SSRI-lääkkeet suurentavat vuotoriskiä ja riski vaan suurenee mikäli käytät lisäksi jotain muuta serotoniiniaktiivista lääkettä , sitten vuotoriskiä pahentavat tulehduskipusärkylääkkeet ja kortisoni

    Äänestä

  • mustelmat kirjoitti:

    Tosiaankin SSRI-lääkkeet suurentavat vuotoriskiä ja riski vaan suurenee mikäli käytät lisäksi jotain muuta serotoniiniaktiivista lääkettä , sitten vuotoriskiä pahentavat tulehduskipusärkylääkkeet ja kortisoni

    Ei kai tässä kuitenkaan mitään kiirettä ole lääkäriin? Lääkäri minulle on varattu seuraavan kuukauden puoleen väliin.

    Äänestä

Kokeeneena lääkkeiden käyttäjänä (en huvikseen niitä tietenkään syö), suosittelisin sinua ottamaan yhteyttä lääkääriisi joka lääkkeet sulle määräs. Minulle on monesti sanottu (kun on alettu jokin uusi lääke) et jos tulee joitain sivuvaikutuksia (mustelmia, kutinaa, ihottumaa, huimausta jne.) ni lääke vaihdetaan. Ja näin on käynyt jonkun kerran. Siis otappa yhteyttä lääkäriisi. Hyvää syksyn jatkoa.

Äänestä

Itse masennuin kyseisestä lääkkeestä todella pahoin,oli kyllä tupla annos.Eipähän paniikkihäiriöt painaneet mieltä kun teki mieli hypätä junan alle.Oli parempi lopettaa lääkitys,sen jälkeen paljon parempi olo.Enemmin popsin rauhoittavia tarpeen tullen kuin syön enää IKINÄ mitään mielialalääkkeitä.Ps.noin kahdeksaa kokeillut vuosien mittaan ja en koe saaneeni niistä apua,mutta toivottavasti joku edes saa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hmmmm kirjoitti:

Ikinä aiemmin en ole ollut herkkä saamaan mustelmia, mutta nyt niitä tulee ihan pienistä kolhuista (tai itsestään) ja niin kummallisiin paikkoihin kuin hauikseen.

Mustelmat ovat pieniä mutta tummia/ilkeän näköisiä.

Tulisiko tästä huolestua? Jos pintaverisuonet katkeaa noin herkästi niin pelottaa että päässä napsahtaa seuraavaksi. Minulla on ollut ongelmia myös verenpaineen kanssa.

Olen syönyt nyt lääkettä kuukauden (10 mg/vrk), olen parikymppinen mies.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu