Oon päättäny alottaa treenamisen, ja olisi hyvä tietää joku hyvä saliohjelma. Ja mahtaako netistä löytyä tietoa, millaisia ovat erilaiset liikkeet, hack-kyykky ei esimerkiksi sano mulle mitään.
mistä treeniojelma aloittelevalle?
----------------
4610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis kannattaa mennä jollekin salille jossa on personal trainereitä he tekevät sinulle ohjelman. On turvallisempaa aloittaa ammattilaisen ohjauksessa kuin alkaa itse säätämään ja tekemään liikkeet väärin.
Siis ei kannata sännätä salille ohjelmia notkumaan, siis miltään personal keijolta ainakaan. Maksaa. Tietoutta löytyy netistä aivan varmasti tarpeeksi! Riittää, että varppaa Bodaus-lehden sivuille, linkkejä riittää. Tai kuuglettaa itselleen pumppaamisesta linkkejä nipullisen. Myös valmiita ohjelmia löytyy aloittelijoille.
Sellasella pääsee alkuun. Innostunut kaverihan sitten imee itseensä väkisin tietoutta salilla ja muualla puntinnostosta. Ajan kuluessa voi itse vääntää itselleen treeniallakkaa. Juttuhan on niin, että jokaisella on oma yksilöllinen perimä reagoida eri treeniohjelmiin. Ei ole sitten yhtäkään ohjelmaa, mikä sopisi jokaiselle, paitsi aloittelijat.
hack ei ole aloittelijalle tarpeellinen liike.
pyydä joltain tämän palstan kokeneemmalta apua ohjelman tekoon.
TÄSSÄ
PENKKI
KAPEA PENKKI
MAVE
KULMASOUTU/ALATALJA
LEUANVETO/YLÄTALJA
KYYKKY
PYSTYPUNNERRUS
OLANKOHAUTUS
HAUISKÄÄNTÖ
ISTUMAANNOUSUT
NOITA KUN RUPEET PAINAMAAN NIIN LIHISTÄ TULEE EIKÄ TARTTE MIETTII!!!