Mistä edullinen autorahoitus?

super

Köyhä olen ja kyykyssä jo valmiiksi, mutta autolla silti tekisi mieli huristaa.

Autorahoitusyhtiöt näyttävät harjoittavan kiskontaa lähes riskittömän lainan korkopolitiikoissaan. Auto on vakuutena ja itse maksat 20%, eli vakuuksia on helposti yli 100%. Todelliset korot reilut 7%, jopa 8%. Näillä viitekoroilla tuo on vähän mautonta touhua.

Mistä saisi tolkullisella korolla autorahoituksen? Asuntolaina on jo nostettu ja siitä ei yli jäänyt autoon..

9

2627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jayjay

      Kannattaa ottaa nimenomaan automerkin omasta rahoitysyhtiöstä. Saat jäännöserällä ja korko ei ole olennaisesti korkeampi kuin muissa vaihtoehdoissa. Nykyisin tarjoavat 5 vuoden maksuaikaa isolla jäännöserällä, jonkin senkin voi sitten maksaa vaikka osamaksuna.

    • Bank

      On varmasti edullisin. Silloin saa oman nimensä omistajan kohdalle.

    • Markka

      Nyt kun suomalaiset parveilevat Saksassa niin johan sekin markkinarako on täytetty. Munchenissä majaa pitävä Deutsche Autocredit Gmbh rahoittaa pohjoismaalaisia ostajia.

      Kysyin juuri netissä tarjousta 14000 Euron lainalle ja heidän sopimusliikkeestä ostettu auto olis vakuutena ja aikaa 84kk ja korko; et usko 0,75%. Käy heidän nettisivuillaan¨tsekkaamassa. Löytyy Altavistalla.

      • super

        Varmaankin tuo 0,75% on marginaali johonkin viitekorkoon? Löytyisikö urlia, en löytänyt altavistalla tai googlella tuon nimistä firmaa..


      • MJV
        super kirjoitti:

        Varmaankin tuo 0,75% on marginaali johonkin viitekorkoon? Löytyisikö urlia, en löytänyt altavistalla tai googlella tuon nimistä firmaa..

        Loppuun 'GmbH' !

        T. Matti


      • peku
        super kirjoitti:

        Varmaankin tuo 0,75% on marginaali johonkin viitekorkoon? Löytyisikö urlia, en löytänyt altavistalla tai googlella tuon nimistä firmaa..

        taitaa olla ihan huuhaata koko juttu! Ystäväni saksasta kysyi muutamasta liikkeestä vastaavaa juttua (autorahoitus suomalaiselle) niin ei onnistunut. Jäi sitten mese ostamati ja oli tyydyttävä fortin ruppanaan...

        -peku-


      • jorkki
        super kirjoitti:

        Varmaankin tuo 0,75% on marginaali johonkin viitekorkoon? Löytyisikö urlia, en löytänyt altavistalla tai googlella tuon nimistä firmaa..

        Mielestäni ei ole suurta eroa automerkin oman rahoitusyhtiön tai pankin välillä. Omassa autokaupassani tein niin että pääosan rahoitin
        omalta luotolliselta tililtä (eli limiitti tappiin) Loput otin autoliikkeen kautta rahoitusyhtiöltä (GE Capital Autorahoitus) Korko
        on molemmissa samaa luokkaa.Eikä mitään ylimääräisiä kuluja ole. Autorahoitusyhtiön kanssa asiointi on ollut joustavaa. Ainoa huono puoli on ettei osaria saa suoraveloitukseen vaan se on itse näpyteltävä kerran kuukaudessa. Korkoero eri vaihtoehtojen välillä on absoluuttisesti olematon (vrt kaukopuheluoperaattoreiden hintavertailut)Omalla kohdallani asian ratkaisi joustavuus Ei tarvinnut käydä pankissa Kaikki hoitui nopeasti ja juohevasti automyyjän kanssa


    • päälle

      Kehotan neuvottelemaan pankin kanssa. Jo nykyisen asuntolainan päälle otat pienen lisälainan autoa varten. Silloin sinulla on yksi laina ja yksi korko, joka on alle 5%. Näin itse tein ja samalla neuvottelin korkoa alemmas.

      • Yrjö

        saa rahaa omasta kukkarosta auton ostoon.
        Säästäminen on hyvä keino hankintoihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      84
      4403
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      31
      3232
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      171
      2621
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      2066
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1502
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1386
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1160
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1019
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      970
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      882
    Aihe