..kertokaa kokemuksia Lyricasta reumasärkyihin. olen itse syönyt kaikenmaailman tulehduskipulääkkeitä vaivoihini ja nyt syön myös Tramalia, joka tehoaa ja sopii minulle. syökö kukaan Lyricaa näihin vaivoihin ja miten auttaa...?
Kokemuksia Lyricasta
Reumatikko
2350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pitkä lista kauheista sivuvaikutuksista enkä edes mieti ottavani tramalia. Laitoin vuosi sitten kolme viimeistä vessasta alas.
Tramal sopii minulle paremmin kuin esim. panacod, saan paljon vähemmän sivuvaikutuksia, vain vähän väsyttää. Lääkkeiden sopivuus on aina hyvin henkilökohtaista. Itse käsrin neuropaattisesta kivusta (alaselkä ja jalat), ja siihen Lyrica auttoi hyvin, ei myöskään ollut niin väsynyt tai huumattu olo kun vahvoilla kipulääkkeillä. Lopetin käytön siksi että lyrica aiheutti niin voimakasta kiertohuimausta ettei työnteosta tullut mitään. Lääkäri tosin sanoi että sekin voisi asettua mikäli malttaisin jatkaa kokeilua vaikkapa sairasloman avulla. Saikulle en voinut kuitenkaan jäädä, joten Lyrica jäi. Pitkäaikaiseen tarpeeseen kyllä huomattavasti parempi kuin opiaatit. Jatkaisin kokeilua mikäli kipuni olisi jatkuvaa, mutta näin kausiluonteiseen sopii kyllä myös se tramal.