avaus ja siellä viittaus Nauvoon legioonaan sekä varsin mielenkiintoiseen linkkiin.
Kirjoittanut: Legioona 25.9.2006 klo 16.27
oli omana aikanaan hyvin merkittävä virallinen(kansalliskaartin) joukko-osasto jossa oli Smithin aikana enimmillään 3000 miestä, samaan aikaan Yhdysvaltain armeijan vahvuus oli 8500 miestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nauvoo_Legion
Miksi kukaan aktiivi mormoni ei ole ilmaissut mitään kantaa tähän Joseph Smithin johtamaan legioonaan? Minusta asia on hyvin mielenkiintoinen.
Eikö joku voisi tarkentaa mistä tässä oikein on kysymys?
Turust
Kirjoittanut: Legioona 25.9.2006 klo 16.27
oli omana aikanaan hyvin merkittävä virallinen(kansalliskaartin) joukko-osasto jossa oli Smithin aikana enimmillään 3000 miestä, samaan aikaan Yhdysvaltain armeijan vahvuus oli 8500 miestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nauvoo_Legion
Miksi kukaan aktiivi mormoni ei ole ilmaissut mitään kantaa tähän Joseph Smithin johtamaan legioonaan? Minusta asia on hyvin mielenkiintoinen.
Eikö joku voisi tarkentaa mistä tässä oikein on kysymys?
Turust
Vastaukset 9
Vanhimmat
...yhtään mitään koko asiasta. Minä en tiennyt tästä, vaikka olen ollut kovastikkin aktiivinen kirkon jäsen. On tuolla Josephilla ollut kovasti vaikutusvaltaa aikoinaan. Osallistuikohan tuo legioon sotimiseen?
Täytyy myöntää, että ei tuo armeija ja sen historia ihan minun ensimmäisä intohimojanin ole.
Sen verran tiedän että kyllä ne marssi USAta puolustamaan pitkiäkin matkoja, ja olisivat JSn halutessa tehneet selvää jälkeä jos olisivat tehneet vallankaappaukse. Mutta maalinen valta ei ollut JSn tavoite, vaan evankeliumin palautus.
Ex moro.. musta on kurjaa kun on niin paljon teksitä englanniksi, mutta kun sitä ei ole olut kellään aikaa kääntää ja täten on paljon tietoa jota saavat VAIN ne jotka osaavat englantia.
Porukka on Temppelissä hommissa joten odota hieman kysymyksinesi... kyllä nihin vastataan kun keretään. Mullakin on kaikki historian kirjat edelleen pakattuna lootiin ja ulkoa en muista paljoakaan, kun ei ole niitä kiinnostavimpia aiheita... yritän kattoo netiltä.
500 miehen pataljoona joka osallistui Yhdysvaltojen ja Meksikon väliseen sotaan 1846-1847.
Pataljoona marssi 3200km Nauvoosta San Diegoon Kaliforniaan.
Tässä linkki Nauvoon Legioonasta ja sen perinteistä tähän päivään.
http://www.media.utah.edu/UHE/u/UTAHNATIONALGUARD.html
ei ne sinne asti edes päässeet kun sota oli ohi ja ne kutsuttiin takas.
Googlella 147 tulosta joista yksi on tässä.
http://207.150.180.135/Nauvoo_Legion
Onkohan kaikki nuo sivut antien tekemiä vai olisiko niissä vastoin oletuksiamme mukana edes hiven totuutta?
Tiäräkte et mää ole ruvenu ihmettelemä kauhiaste, et kui olenka näi kauhiaste voika yks ihmine ollenka ihmetel? Ekte ymmär, et täsä o kysymys ny historiast eikä niinkä mistä uskonost?
Turust
http://www.utlm.org/onlinebooks/changech17.htm
Oheisesta linkistä löytyy jonkin verran tietoa.
En ole hetkeen ehtinyt tutkia kirkon historiaa, mutta muistaakseni tämä kyseinen joukko-osasto oli alun perin tarkoitettu puolustamaan pyhiä heidän vainoojiltaan, mutta paikalliset päättäjät pyysivät heitä mukaan tuekseen. Smith ei ollut mitenkään liian iloinen tästä, eivätkä myöskään hänen miehensä, mutta maan johtoa kunnioittaen he noudattivat pyyntöä. Voin tarkistaa sen myöhemmin, jos asiasta tulee kovakin kina.
jättämään perheensä ja marssivat Mexikoa vaastaan maansa asialla, mutta sota loppui ennen kuin he ehtivät perille.
Historiassa ei käsittääkseni tunneta ketään joka olisi vasten tahtoaan noussut merkittävän sotilaallisen joukon komentajaksi.
Tämä näyttää taas kerran olevan asia, jota selitetään tavalla joka ei ole tavallisen syntisen ymmärrettävissä.
Maailman historiassa nyt vaan on tapahtumia joiden ylenmääräinen selittely pilaa, eikä niitä kerta kaikkiaan voi selittelyllä haudata.
Toivoisin, ettei ainakaan Jeff Lindstedtin selityksiä vedettäisi tähän, joka sinänsä on aivan asialliseen historialliseen tapahtuma ja tulisi sellaisena asiallisesti tutkia.
Maito ei sovellu, niin hyvää kuin se onkin, aivan kaikkiin kastikkeisiin.
Turust