Siellä ei saanut edes AJATELLA vapaasti, herätkää nyt jumalauta jos te haluatte elää semmoisessa helvetissä niin tehkää maailmalle palvelus ja muuttakaa Pohjois-Koreaan. Teidän pieni punainen painajaisenne on pelkkää fasismia valepuvussa.
Neuvostoliitto oli vitsi
naurettava punainen kaatopa...
12886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...Neuvostoliitto ei edes ollut kommunistinen valtio, paitsi ehkä paperilla (mikä ei merkitse p*skan vertaa).
Kommunismi on hyvä aate, jonka toteutus tosin on tähän mennessä aina kaatunut ihmisten itsekkyyteen. Mutta kyllä se sieltä vielä nousee!
Mitenkäs vaihdat ihmiset?
Enään ei eletä feodaaliyhteiskunnassa. Kehityksen suunta on pääasiassa eteenpäin menemistä, vaikka välillä otetaankin takapakkia.
Neuvostoliitossa oli menossa sosialismi, siirtymävaihe kommunismiin. Neuvostoliiton johdossa oli kommunistinen puolue, joka pyrki kommunismiin. Eikä sitä aatetta saatu toimimaan eikä saadakaan.
Miten voi tänään uskoa aatteeseen, jossa keskeisenä on porvariluokan tuhoaminen, jotta päästään "luokattomaan" yhteiskuntaan, aatteeseen johon olennaisesti kuuluu suunnitelmatalous, joka aiheuttaa tuhlausta ja ihmisten tarpeista piittaamattomuutta.
Englannissa on modernia vasemmistolaisuutta. Siellä Blair'in Labour'in keskeisenä tavoitteena oli PITÄÄ HUOLTA TALOUDESTA ja lopettaa paskan jauhanta aatteesta. Näin tapahtui Lanour'in historian ENSIMMÄISEN kerran!
Suomessakin on todettu Lipposen suulla että tärkeää on liike eikä suunta. Siis ei edetä enää mitään niin sanottua "utopiaa" kohti vaan pyöritään ympyrää ja pysytään vallassa kaikin keinoin.
"jossa keskeisenä on porvariluokan tuhoaminen..."
Kommunismi oikein toimiessaan edellyttää ihmisiltä YKSIMIELISTÄ tahtoa toimia ko aatteen mukaan. Odottelemme rauhassa, että ihminen kypsyy henkisesti niin, että huomaa rahan tavoittelun ja voiton maksimoimisen olevan pitkässä juoksussa ihmisen tuho.
Ei Marx kirjoittanut: "Kommunismi oikein toimiessaan...". Eikös se Marx ole kommunistien oppi-isä, vai ovatkos sen jutut täyttä roskaa.
Kirjoitat jostain utopiasta (taivaasta?), jossa kaikki on niin hyvin, niin hyvin.
Raha mittaa hyvin ihmisten työtä ja haluja. Raha voidaan panna ohjaamaan ihmisiä, mihin vain, jos sitä todella halutaan.
kuin sinun HOMOMUNA.
vaikka Euroopan Unioni pistää paremmaksi. Sen huomaa parhaiten yrittäjyyden kuvassa, jossa kuvastuu ihmisen raadollisuus. Eli NL:ssä valtio omisti ja ihmiset hallinnoi,selvää ja simppeliä. EU:ssa ihmiset omistavat ja valtio hallinnoi. Ja näkeehän sen miten urputetaan pitkiä työpäiviä, työntekijän kalliista palkkauksesta, kasvavaa byrokratiaa ja valvontaelimien mielivaltaa.Ihan samaa,mutta fiksummin peitelty työtätekevän kansan vedättämiseksi köyhäksi ja nöyräksi. Kuten NL:ssä röyhkeä järjestöjyrä se sielläkin pärjäsi, eikä perinteisellä työnteolla.
Jooo, nyt vasta naurattaa kun näkee ne vanhat mummot leipäjonoissaan ...
Maa joka on luonnonvaroilla mitattuna kiistatta kaikista rikkain maa maailmassa.
Ihmisen elo! Oli järjestelmä mikä tahansa se ei auta tavallista tallaajaa. Se häviää aina. Yhteiskunnallisella varallisuudellakaan ei ole merkitystä, se vain nostaa mielikuvaa paremmuudesta. kumpi sitten on parempi,Venäjän mummo pienessä harmaassa mökissään kasvimaiden ympärillä omavaraistaloudessa. Vai Suomimummo joka on hukattu euroon ja laitokseen odottamaan nukuttamista saattohoiton nimissä.
Neuvostoliittoa on pilkattu, vainottu. Kommunistille ei ole parempaa esikuvaa kuin Venäjän sosialistinen vallankumous! KOMMUNISMI! Eteenpäin taistelussa kaikki työväen soturit! Virheitä on tapahtunut mutta vallankumous on ainoa toivo ja pysäyttämätön liike! Kapitalismin tuholaiset on litistettävä! ELÄKÖÖN VALLANKUMOUS!