Millainen adventtikirkolla tai seurakuntalaisella on kanta abortista ja Raamatun opetuksesta?
Adventtikirkolla on kymmenittäin omia sairaaloita mutta mikä on tilanne siellä?
Adventtikirkolla on kymmenittäin omia sairaaloita mutta mikä on tilanne siellä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Saako olla oma opetukseni asiasta joka kaiketi on aika lailla se mitä ajatellaan.
Siunausta
jari laurila
ABORTTI. ONKO ABORTIN TEKO SALLITTUA?
Abortti on traaginen ja vaikea kysymys. Abortti yleensäkin liittyy ihmisen langenneisuuteen. Kristitty ei harrasta avioliiton ulkopuolisia suhteita, eikä aborttia voida puolustaa käytettäväksi ehkäisykeinona.
Kristillinen kirkko ei voi toimia ihmisen omanatuntona vaikka ohjaakin ihmisiä Raamatun totuuteen. Naiset joutuvat aborttiratkaisuun monista muista syistä kuin syntyvyyden säännöstelyn vuoksi. Raskaana olevan naisen terveys tai elämä voi olla vaarassa, Hänellä voi olla vakavia vaurioita jolloin synnytys ei ole mahdollinen, Sikiö saattaa olla pahasti epämuodostunut, sukurutsaus, tai raskauden on aiheuttanut insesti tai raiskaus. Lopullinen ratkaisu kuuluu naiselle itselleen kun asiaa on mietitty ja keskusteltu tarkasti. Jumala tahtoo suojella heikkoja, puolustuskyvyttömiä ja sorrettuja Ps 82:3-4, Jaak 1:27, Mii 6:8, Apt 20:35, San 24:11-12, Luuk 1:52-54. Asiassa täytyy etsin Pyhän Hengen johdatusta.
Kristillinen kirkko ei voi antaa komentoja ja käskyjä omantunnon asioissa maailman jumalattomille ihmisille. Kenenkään jumalattomuus ei muuksi muutu aborttiratkaisun myötä oli päätös kumpi tahansa. Hurskauteen ja pyhyyteen tarvitaan evankeliumin vastaanottaminen uskossa.
Raamatussa Jumala ilmaisee kiinnostuksensa ihmiseen jo ennen syntymää. (Jes 49:1, Jer 1:5, Luuk 1:13-15, Ps 139:13-16) Toisaalta Raamattu puhuu kuitenkin syntymättömästä olemattomana. (Job 3:16, Saar 6:3-5) Mooseksen laissa keskenmenon aiheuttanutta ei rangaistu jos naiselle ei aiheutunut vahinkoa. (2 Moos 21:22-23)
Abortti on vaikea kysymys, jossa ratkaisuun vaikuttavat monet syyt ja ratkaisun teko kuuluu ennen muuta äidille.