Pillereiden lopettaminen:

Olen n. puoli vuotta käyttänyt pillereitä aknen hoitoon ja nyt on siis reseptiä n. puoli vuotta jäljellä. Sen jälkeen haluaisin lopettaa pillereiden käytön, mutta minua huolestuttaa mahdolliset oireet. Voiko akne pahentua jos lopettaa pillereiden käytön? Pillereistä on ollut jonkin verran hyötyä, enkä haluaisi, että naama alkaisi kukkimaan uudestaan...
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli tämäkin on hyvin yksilöllistä.

Toiset ovat raportoineet valtaisan aknen puhkeamisesta heti pilsujen lopettamisen jälkeen, toisten iho on saattanut jopa parantua, esim. jos pillerit itsessään ovat aiheuttaneet näppylöitä.

Oikeastaan ei kukaan osaa kertoa sinulle mitään varmaa vastausta. Aika näyttää.

Tietenkin sitä aina toivoo, että kasvot säilyisivät näpyttöminä. Itseänikin hieman "jännittää", että joskus kun lopetan pillerit esim. perheenlisäyksen hankkimisen takia, niin räjähtääkö naamani murrosiän kukkaan..

Hormonit ovat niin arvaamattomia :/

Äänestä
  • hitto. :) Kiitos silti vastauksesta. Jään mielenkiinnolla odottamaan tulevaisuutta...

    Äänestä

  • voi... kirjoitti:

    hitto. :) Kiitos silti vastauksesta. Jään mielenkiinnolla odottamaan tulevaisuutta...

    ..onhan toki sellaisiakin tapauksia, että iho pysyy lopettamisen jälkeen aivan yhtä hyvänä kuin pillereidenkin aikana.

    Usein se hormonien heittely vaan tuppaa aiheuttamaan näppyjä. Testosteroni-hormonihan niitä näppyjä tunnetusti aiheuttaa. Esim. hankalaa aknea esiintyy yleensä miehillä enemmän juuri tämän hormonin takia.. Naisella pilsujen lopettamisen jälkeen usein tämä mieshormonin pitoisuus naisen elimistössä kasvaa, ja täten aiheuttaa kasvoihin näppylöitä/finnejä/epätasaisuutta. Varmaan tiedätkin kyllä jo nämä jutut..

    Älä huolehdi kuitenkaan hirveästi etukäteen :)

    Äänestä

Aloitin syömään pillereitä 16-vuotiaana lievän aknen vuoksi. Kuuden vuoden jälkeen halusin pitää taukoa. Iho alkoi kukkia vähitellen, ja vuoden päästä se oli aika kauheassa kunnossa. Nyt meinaan aloittaa pillerit uudelleen kun en jaksa stressata ihon kunnosta. Eli jos iho on parantunut pillereiden vaikutuksesta, niin se todennäköisesti huononee jos lopettaa pillerit. Harmi juttu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä oireita? kirjoitti:

Olen n. puoli vuotta käyttänyt pillereitä aknen hoitoon ja nyt on siis reseptiä n. puoli vuotta jäljellä. Sen jälkeen haluaisin lopettaa pillereiden käytön, mutta minua huolestuttaa mahdolliset oireet. Voiko akne pahentua jos lopettaa pillereiden käytön? Pillereistä on ollut jonkin verran hyötyä, enkä haluaisi, että naama alkaisi kukkimaan uudestaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu