Hei. Minulla on ollut jo kauan sellainen vaiva että kylmällä ilmalla korvat tulevat kipeiksi ja kun sen jälkeen menen lämpimään niin päässä rupeaa "heittämään" ja olo on hetken aikaa todella ärsyttävä, pää jotenkin tuntuu oudolta:)
Onko tuo korvien särkeminen kylmällä tavallista? Tuo huimaus/sekavuus tilan kesto riippuu aivan kuinka kauan olen ollut kylmässä ja talvisin tuo on pahimmillaan. Tätä on siis ollut jo useita vuosia mutta olen niin "tottunut" siihen , enkä ole osannut epäillä että korvissa voisi olla jotain vikaa.
Kertokaa te viisaammat mitä tämä voisi olla?
Kylmä ilma ja korvat
3
454
Vastaukset 3
- mistä johtuu
mutta minulla on vähän samanlainen vaiva, ei tarvitse olla kovin viileä ilmakaan mutta jos tuulee, esim. pyörällä ajaminen ilman korvasuojia aiheuttaa päänsäryn yms.
Ei siinä auta kuin suojata korvat, laitan kesäisin pumpulia korvaan ja korvaläppiä käytän jo syksyisin.
Luulen että tällä on jotain tekemistä korvassa olevan tasapainoelimen kanssa, ehkä kylmä-kuuma ilmanvaihtelu saa sen laajenemaan ja supistumaan mikä aiheuttaa kuvailemiasi oireita. Tämä oli vain arvaus :D - Anonyymi00002
Vieläkö mies nykyään 40v vielä kärsii vaivasta?
- Anonyymi00003
Kunnolliset korvaläpät aina kun on viileämpää kuin +10 astetta. Jos löydät jostakin sellaiset 10 cm läpimittaiset pyöreät, niin ne on parhaat! Minulla on yhdet ja ostaisin toiset varalle, vaan eipä enää tehdä, koska roska täyttää kaikki kaupat.
Ja muuten sieltä korvista voi tulitikulla kaivaa varovasti kuivan vaikun pois. Tai jos et uskalla its, niin mene arvauskeskukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511269Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215798En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58772Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä29760- 64752
- 139716
- 45641
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss60571