Olen kuullut paljon puhuttavan ternimaidosta, mutta mitä se oikein on? Entä mitä hyötyä sen käytöstä on ja mihin se vaikuttaa? Kertokaa joku mua fiksumpi..
Mitä on ternimaito?
9
655
Vastaukset
- SK
Ternimaito on sitä, jota nisäkkäät erittävät heti synnytyksen jälkeen. Naisilla esim. kolostrum l. ternimaito on vasta-aineita ja runsaasti ravinteita sisältävää, vaikka sitä erittyy vain vähän.
Eläimien erittämästä maidosta en tiedä :) Kunhan selvensin ternimaito-käsitettä.- scandinavian
Ternimaito on nisäkkäiden ensimmäinen vastasyyntyneille erittämä ravinto , jota se tuottaa 48-72tuntia ,jonka jälkeen nisäkäs alkaa tuottaa tavallista maitoa.
ternimaito sisältää nisäkkään immuunijärjestelmän perustan mitä tarkoittaa sitä että ravintoaineet ternimaidossa ovat elintärkeitä kudosten kehittymisen , kasvun ja energian saannin kannalta.
Hyötyjä: ternimaidon sisältämien aineosien vaikutus elimistössä on se , että se paikkaa elimistön omaa immuunijärjestelmää sen pettäessä...esim.parantamalla vastustuskykyä ,edesauttaa ihonalaiskudoksen pienenemisessä koska sen kasvutekijät edistävät rasvan palamista polttoaineena ja siten kasvattamaan rasvattoman lihasmassan kasvua.
Colostrumissa on myös muita tekijöitä , jotka toimivat elimistön hyväksi...
Jos haluat lisää infoa ... ota yhteys [email protected] niin vastailen mielelläni asiaan koskevissa kysymyksissä... - Just curious
scandinavian kirjoitti:
Ternimaito on nisäkkäiden ensimmäinen vastasyyntyneille erittämä ravinto , jota se tuottaa 48-72tuntia ,jonka jälkeen nisäkäs alkaa tuottaa tavallista maitoa.
ternimaito sisältää nisäkkään immuunijärjestelmän perustan mitä tarkoittaa sitä että ravintoaineet ternimaidossa ovat elintärkeitä kudosten kehittymisen , kasvun ja energian saannin kannalta.
Hyötyjä: ternimaidon sisältämien aineosien vaikutus elimistössä on se , että se paikkaa elimistön omaa immuunijärjestelmää sen pettäessä...esim.parantamalla vastustuskykyä ,edesauttaa ihonalaiskudoksen pienenemisessä koska sen kasvutekijät edistävät rasvan palamista polttoaineena ja siten kasvattamaan rasvattoman lihasmassan kasvua.
Colostrumissa on myös muita tekijöitä , jotka toimivat elimistön hyväksi...
Jos haluat lisää infoa ... ota yhteys [email protected] niin vastailen mielelläni asiaan koskevissa kysymyksissä..."...edesauttaa ihonalaiskudoksen pienenemisessä koska sen kasvutekijät edistävät rasvan palamista polttoaineena ja siten kasvattamaan rasvattoman lihasmassan kasvua"
Mitä ovat ternimaidon "kasvutekijät"? Miten ne edesauttavat rasvan "palamista" elimistössä? Mitä on "ihonalaiskudos", joka pienenee?? - scandinavian
Just curious kirjoitti:
"...edesauttaa ihonalaiskudoksen pienenemisessä koska sen kasvutekijät edistävät rasvan palamista polttoaineena ja siten kasvattamaan rasvattoman lihasmassan kasvua"
Mitä ovat ternimaidon "kasvutekijät"? Miten ne edesauttavat rasvan "palamista" elimistössä? Mitä on "ihonalaiskudos", joka pienenee??ihonalaiskudos = rasvaprosentti kehossa
ternimaidon kasvutekijät ovat aineosia , jotka edistävät eri solutyyppien kasvua ja kehittymistä. Kasvutekijät auttavat myös uudistamaan ja korjaamaan ikääntyneitä tai vaurioituneita lihaksia,ihoa ,luustoa ,rustoa ja hermokudoksia.
Kasvutekijät edistää rasvan palamista polttoaineena
- öky
Pienenä sitä tuli syötyä monessa muodossa aina kun lehmä poiki, namia. Parasta oli se uunissa kypsytetty "uunimaito".
Ternimaitoa saa ehkä vielä tiloilta suoraan ja joistakin kauppahalleista tai pakastettuna hyvin varustetuista liikkeistä.
Tätä ternimaitokapselijuttua voi sitten kysellä noilta myyjiltä tai luontaistuotekaupoista, niissä myydään ihan samaa ainetta.- herkkujuttu
Juu, minäkin muistelen lapsuuden uuunijuustoa, jota ternimaidosta tehtiin. Nam, nam... kanelin tai hillon/marjojen kera.
Eli oli puhdasta herkuttelujälkkäriä lapsuudessa, sen kummempia terveystekijöitä ei edes tunnettu silloin.
- 3tqt
epäterveellist tyyfyttynyttä rasavaa 30g sadassa, koletrolipommmi! sitäkö te suositte vitamiinien kustannuksella!?
- werfwerg4
sinä oot kuunnellu liikaa herra Puskariiniä
- wdfwegfwerg
Ternimaito on sitä jota ainakin lehmän vasikan pitää saaha välittömästi syntymänsä jälökeen tai se voi mennä nii heikoksi että kuoloo. Voi käyä nii että se juo huonosti eka päivät ja myöhemmin, vaikka puolen viikon päästä saa sitte mahansa sitä täyteen. Apu tulee kuitenkin myöhässä, ku sitten se ei enää imeydy niin hyvin ku parina eka päivänä. Meillä on kuollukki muutama vasikka ihan siihen ettei oo hoksattu varjella sitä tissin äärelle rientämään välittömästi syntymänsä jälkeen. On vaan jätetty nojailemaan se omaan onneensa ja aateltu että ainahan ne on ruukannu nousta pianki jalollensa ja alottaa juomaharjottelun ite.
Siinä voi käyä niin että vasikka menee takkuseksi ja nuhrottaa silmät puoliummessa jossain nurkassa eikä ime ees sormia. Tai sittten se saattaa kävellä horjuen ja seinistä tukia hakien. Joku aamu se voi löytyä kuolleena.
Jos vasikka ei meinaa oppia juomaan niin terniä voi antaa vaikka väkisin. Pannaan vaan pitkä putki tarkasti ruokatorveloa pitkin niin kauas että menee mahaan asti ja sitten hissukseen kaajetaan maito sinne.
Sen verran tärkeä on se tervimaito, niin ihmiselle ku elukallekki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521