Pelkkä krematointi

omainen

Kun vainaja ei ole kuulunut kirkkoon voiko järjestää pelkästään krematoinnin eli ei mitään kirkossa siunaamista, koska sen hän on ehdottomasti itse kieltänyt, kertonut vaimolleen ja lapsilleen ettei tahdo kirkollista siunausta.
voiko siis järjestää pelkästään krematoinnin, sitten uurnan lasku lähisukulaisten läsnäollessa ja muistotilaisuus vainajan kotona?
kun järjestään pelkkä krematointi siinähän ei tarvita edes arkkua - kukaanhan ei näe itse tapahtumaa?
en puhu säästösyistä vaan muista, eli näin vainaja itse on toivonut tehtävän.

7

2558

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitaan...

      Kyllä arkku silti tarvitaan, vaikka olisi polttohautaus ja lisäksi uurna. Siunausta ei tarvita. Vai mitä tarkoitit tuolla krematoinnilla?

      • Herbiina

        saa ainakin meidän seurakunnassa lainaan, jos meinaa tuhkat sirotella johonkin esim. muistolehtoon.


      • minätaasvain
        Herbiina kirjoitti:

        saa ainakin meidän seurakunnassa lainaan, jos meinaa tuhkat sirotella johonkin esim. muistolehtoon.

        Kiitos herbiina asiallisesta vastauksesta!


    • Veikko K

      Poltin mummoni roviolla. Polta sinäkin ja säästä selvää rahaa.

    • .....

      tehtiin näin: mieheni ei kuulunut kirkkoon. Hänet tuhkattiin ja uurna laskettiin sukuhautaan läheisten läsnä ollessa. Paikalla oli kylläkin myös pappi, joka muutaman sanan sanoi. Tämä lähinnä vanhempien sukulaisten "iloksi ja lohdutukseksi", mieheni ei siitä olisi loukkaantunut.

      Ota yhteyttä seurakuntanne kirkkoherraan ja kysy miten kannattaa menetellä. Hautausmailla on myös erikseen hautapaikkoja kirkkoon kuulumattomille.

    • yksi tietävä

      arkku aina kun henkilö tuhkataan.Se on nk. polttolähde.
      Tuhkan saa ripotella muistolehtoon tai mereen.
      Krematoriolla on valmiina hautaustoimistojen
      lainauurnia käyttöä varten.
      Muistotilaisuuden voi silti järjestää kotona esim. kun tuhka on laskettu.
      Ota yhteyttä suoraan hautauspalveluun niin
      sieltä hoidetaan kaikki asiat toiveiden mukaisesti
      sekä paperiasiat. silloin ei tarvitse miettiä
      mitähän nyt tekisi. Ammatti ihmiset auttaa!

    • tarvitaan,

      sen määrää terveysviranomaiset. Mutta arkku voi olla se halvin, puurunko ja päällystetty "paperilla". Uurnia saa lainata ja seurakunnilla on semmosia pahvilaatikoita mitkä ajaa uuran virkaa. Tuhkaa muuten ei nykyisin saa sirotella mihinkään, ei edes vesistöihin, ilman maanomistajan lupaa. Eri seurakunnilla on erilaisa paikkoja joihin uurnan voi sijoittaa. Joihinkin haudataan ns. tuntemattomana jolloin omaisetkaan ei tiedä tarkaa sijaintia. Eli silloin et voi olla paikalla uurnan laskussa. Mutta aina on mahdollisuus haudata uurna hautausmaalle, joko arkkupaikalle tai uurna alueelle. Siunaamisesta sen verran että jos tiedossa on että vainaja on kieltänyt uskonnollisen siunaamisen ei papit edes suostu siihen. Omaisilta asiaa kysytään jos yrittävät saada seurakunnalta siunausajan kirkkoon kuulumattomalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4559
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3969
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2689
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2472
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2219
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      11
      1809
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1617
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1464
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1345
    10. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    Aihe