E-PILLEREITÄ ILMAN RESEPTIÄ??!!

TroubleMaker1545

Olen matkoilla ja unohdin yasmine e-pillerit kotiin. Voiko apteekista saada ilman reseptiä mitään pillereitä?

13

9557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e-pillerit

      ovat lääkkeitä ja vaativat reseptin.

      • maissa

        saa jotain merkkejä ostaa ilama minkäänlaisisa reseptejä.


    • Miina-

      Itselleni on kerran käynyt samalla tavalla, muistaakseni vuonna 1999. Lähdin opiskelupaikkakunnaltani kotikaupunkiini joululomalle, oli taukoviikko menossa ja unohdin tietysti seuraavan laatan opiskelukämppääni.

      Kävin apteekissa kysymässä, mitäs mun pitäisi tehdä, eli varaanko ajan päivystävälle lääkärille vai voivatko he myydä minulle yhden liuskan ilman reseptiä. Kyllä he pystyivät, joten sain ostettua yhden liuskan jolla pärjäsin yli joululoman. Muistelisin vielä, että proviisori kertoi, että he voivat myydä juuri tuon yhden liuskan ilman reseptiä, jos haluaa yli sen niin vaaditaan reseptiä.

      Mutta käy kyselemässä apteekista miten teet. Jos eivät suostu sinulle myymään, ota yhteyttä pillereitä myöntäneen tahoon (eli esim. terveyskeskuslääkäriin tai neuvolaan) ja kysy, voivatko he jättää puhelinreseptin lähimpään apteekkiin. Vaihtoehtoisesti voit käydä päivystävällä lääkärillä kyselemässä reseptiä.

      • farkku

        ei todellakaan e-pillereitä saa virallisesti myydä edes yhtä liuskaa ilman reseptiä, sittenhän kaikki teinit kävisivät vain aina ostamassa liuskan kerrallaan ilman lääkärissäkäyntiä ikinä

        Se, että joku farmasisti myi sinulle yhden liuskan "tiskin alta" on ollut hänen henkilökohtainen valintansa, eikä mikään oikea toimintatapa. Olen joskus itsekin toimittanut liuskan, jos vaikka resepti on vanhentunut ja pillerit pitäisi saada juuri heti silloin. Mutta se on reseptilääke, oli liuskoja yksi tai kaksi.


    • juupaseipäs ;)

      Eihän ne apteekissa tiedä mitä lääkäri sinulle määrännyt... Käytä kortsua sen aikaa, että saat uusia pillereitä...

      • ........

        kun pillereiden välille ei saisi tulla taukoja et syönpä nyt yhden liuskan ja sit taukoviikko mut en sit otakaan seuraavaks pillereitä ja sit taukoviikon jälkeen taas ottaa... pillerit ovat hormoonilääkkeitä, joten ei niin saisi tehdä... joten tuo kortsujen käyttö välillä ja jos silloin tällöin ottaa pillereitä ni ole kovinkaan fiksua....


    • pilleristiN

      Et varmaankaan ole matkoilla sellaisessa paikassa, jossa ei ole lääkäriä, kun tietoliikenneyhteydetkin tuntuvat toimivan.

      Eli soitapa lähimmälle lääkärille, tilaa aika ja hanki itsellesi se resepti :)

      • tyhyymä

        eikä e-pillereitä saa ilman reseptiä? oon varmaan jotenkin out mutta pitääkö mennä lääkäriltä hakemaan resepti? syön nyt kolmatta (eli viimeistä) liuskaa tästä alotuspakkauksesta. saako sen reseptin nopeesti, onko tietoa?


      • ttjjaaa
        tyhyymä kirjoitti:

        eikä e-pillereitä saa ilman reseptiä? oon varmaan jotenkin out mutta pitääkö mennä lääkäriltä hakemaan resepti? syön nyt kolmatta (eli viimeistä) liuskaa tästä alotuspakkauksesta. saako sen reseptin nopeesti, onko tietoa?

        mistä sinä edes pillerisi sait? eikö siellä kukaan sinulle tyttöraukalle kertonut, että lääkäriin todellakin pitää mennä? soita mahdollisimman nopeasti nyt lääkärin ajanvaraukseen, kunnallisella puolella on usein viikkojen jonot.


      • tyhyymä
        ttjjaaa kirjoitti:

        mistä sinä edes pillerisi sait? eikö siellä kukaan sinulle tyttöraukalle kertonut, että lääkäriin todellakin pitää mennä? soita mahdollisimman nopeasti nyt lääkärin ajanvaraukseen, kunnallisella puolella on usein viikkojen jonot.

        siis ehkäisyneuvolasta sain semmosen alotuspakkauksen jossa oli kolme liuskaa. mutta saako sen reseptin ihan tosta noin vain, vain odotellaanko jonossa toi mahd. pari viikkoa? :s


      • olen unohtanut
        tyhyymä kirjoitti:

        siis ehkäisyneuvolasta sain semmosen alotuspakkauksen jossa oli kolme liuskaa. mutta saako sen reseptin ihan tosta noin vain, vain odotellaanko jonossa toi mahd. pari viikkoa? :s

        myös pillerit kotiin, kun lähdin reissuun. kävin terveyskeskuksessa, selvitin asiani ja antoivat sieltä yhden laatan ilmaiseksi mukaan.


      • ...
        tyhyymä kirjoitti:

        siis ehkäisyneuvolasta sain semmosen alotuspakkauksen jossa oli kolme liuskaa. mutta saako sen reseptin ihan tosta noin vain, vain odotellaanko jonossa toi mahd. pari viikkoa? :s

        No ainakin täällä meillä päin sai reseptin ihan tuosta vaan, kun oli ensin syönyt sen kolmen kuukauden pakkauksen ja käynyt maksakokeissa (ja tulos oli ok). Eli soitappa nopsaan sinne ehkäisyneuvolaan, siellä osaavat neuvoa miten toimit.


    • kysykysy

      On ihan mahdoton sanoa, miten jonkun toisen paikkakunnan ehkäisyneuvolassa tai yleensä terveyskeskuksessa toimitaan. Soittamalla asia selviää.
      Kun saatte sen reseptin, niin pyytäkää se e-reseptinä. Jos siellä on lääkkeitä saamatta, niin ne voi noutaa millä tahansa paikkakunnalla, vaikka ei olisi muuta kuin henkilökortti mukana.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1516
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1345
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1006
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      18
      997
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      811
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe