Lyhyt mutta kattava uutinen YLE:tä. Samalla kun haluavat siirtää asetellosuutensa meille, haluavat tulla tänne sotaharjoituksineen.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yle Ulkomaiden armeijat kiinnostuneita Rovajärvestä/1135222035829
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yle Ulkomaiden armeijat kiinnostuneita Rovajärvestä/1135222035829
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikille länsimaille Suomi avaa auliisti harjoituskenttiään, koska Nato-yhteensopivuus edellyttää yhteisiä harjoituksiakin.
Sen sijaan Venäjän sotilaat eivät ole tervetulleita maahamme, koska meillä on siitä hieman huonot kokemukset...
Minkälaisia kokemuksi Teillä on Venäjän sotilaista? Silloin kun Neuvostoliitto pyrki kansanvihollsiten avustuksella valloittamaan Suomen niin saimme hieman huonoja kokemuksia länsimaista varsinkin Englannista.
ja USA pitivät Suomen itsenäisenä!!! Nämä maat sanelivat Stalinille rauhanneuvotteluissa omat ehtonsa, joihin kuului Suomen jättäminen itsenäiseksi. Ilman länsiliittoutuneiden apua meidät olisi miehitetty muun Itä-Euroopan tavoin, mutta onneksi meidän puolta ajoi Englanti ja USA!!!
Meinaavat sitten ruveta sorvaamaan sotamyllyn rattaita Suomessakin; sopiihan se, jos tekevät ja testaavat kenttäkeittiöitä, lasareettitarvikkeita. Pommeja on sorvattu jo tarpeeksi!
Hitman-1 penää Nato- yhteensopivuutta, eiköhän kannattaisi yrittää sovitella hankkeita järkiyhteensopiviksi!
Raha ei haise, sanotaan, mutta näin on vain, jos nenä on tukossa,-- kyllä se haisee!
halutaa perustaa maaperällemme. Silloin raaka aine tulisi täältä läheltä.
tänne lähemmäs vihollista. Harva asia enää suomessa kannattaakaan. Joo, aletaan tekeen upeita aseita, mitä enemmän ne tuhoo sitä enemmän saadaan fyrkkaa. Ydinaseista vasta saakin tosi kovan hinnan, kun myy ne sille, joka eniten tarjoaa.
Mitäs Pariisin rauhansopimus sanoo? Meillähän on kaikkien tietämiä pikku "rasitteita" n. 60 v. takaa.
Oliko uutta tietoa? Jos olisi, emme olisi voineet ostaa F/A-18C/D Horneteja niiden maamaalikyvyn vuoksi!!!
"ulkomaat" Venäjää?
Tästäkö se alkaa. "Vuokrataan" ammusalue ja Putinin kakkosmies ostaa Suomesta huviloita "tulevaisuutta varten"
Halonen on onnesta soikeana, kun Suomi on kohta fasistisen punaisen internationaalin käsissä. Sellainen on Halosen toivemaa. Mitä punaisempi ja verisempi diktatuuri, sitä enemmän Halosen mieleen.