saarnaamistauti

Mitä tehdä jos jos ei saa saarnata omassa seurakunnassa ja opettaa Raamatunopetuksia?
Saarnaaminen voi olla tasa-arvokysymys.
1114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Silloin kun saarnaamaan valitaan tietty henkilö, on kyse jo muusta kuin Sanasta.
Tasa-arvoa ei voi ottaa perusteeksi jos on Raamatun sanasta kyse.
Kysymyksen olemassaolo jo osoittaa, että on kyse ihmisemn kunniasta eikä Jumalan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


heikompi astia kirjoitti:

Mitä tehdä jos jos ei saa saarnata omassa seurakunnassa ja opettaa Raamatunopetuksia?
Saarnaaminen voi olla tasa-arvokysymys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu