Kirkko ja maahanmuuttajat

Niin tässä haluan kertoa että minua ärsyttää suuresti kirkon maahanmuuttajaystävällisyys.

Itsekin olen töissä seurakunnalla mutta olen tässä miettinyt kannattaisiko erota ev.lut kirkosta ja liittyä johonkin muuhun Kristilliseen ryhmään Ortodokseihin tai Vapaakirkkoon.

Kirkon ylin johto on kaiken lisäksi sanonut olevansa Eu:n kannalla koska Eu pyrkii torjumaan muukalaisvihaa yms.
6229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jokin white power lahko olisi sinulle omiaan.
Kaivapa David Duken kotisivut esille. Ehkä sieltä
löytyisi riittävästi sappea.

Äänestä

Älä vaan liity Ortodokseihin, ei sinua luultavasti hyväksyttäisikään joukkoon.
Sinähän olet rasisti ja epäilet kaikenlisäksi josko juutalaisia murhattiin sodan aikana jne..

Ja olet seurakunnalla töissä....?????
Sääli sitä seurakuntaa.

Äänestä
  • Ortodoksit ovat sitten kai poissa vaihtoehtojen joukosta.

    "Sääli sitä seurakuntaa"
    Hiukan huvitti kun luin tuon. Sen verran voin kertoa työstäni etten ole pappi tai diakonissa.

    Äänestä

Kuule L,J,H !
Se on se kaste joka erottaa.
Jos olet kuuliainen Jeesukselle ja uskot mitä Jeesus sanoo kasteesta, ja kuinka hänet kastettiin, ja joka USKOO ja kastetaan Mrk 16:16
Ja kuinka Hoviherra kastettiin siellä missä oli paljon vettä, Apt 8:37 ( joka on sinun raamatustasi jätetty pois ettet vain menisi kasteelle, ja pääsisit pois siitä kirkon verojen maksajien joukosta )

Mutta ole kuuliainen Jeesukselle ja mene uudestisyntyneitten kasteelle. Siinäkin on teitä vedetty nenästä, kun on kirjoitettu että kaste on uudestisyntymisen "PESO" peso on rahayksikkö.
Mutta Englantilainen raamattu sanoo sen rehellisesti ettö Kaste on uudestisyntymisen pesu
Kaste kuuluu vain uudestisyntyneille uskovaisille,
mutta jos et ole uudestaan syntynyt, niin elä sitten mene kasteelle, ja eikä sinun sovi liittyä mihinkään uskovaisten kirkkoonkaan, jossa uskovat ovat kaksi kertaa syntyneitä, ja sinä olet vain kerran. Onko Ordotoksis kirkossa yhtään uudestisyntyneitä. Vapaakirkossa on kai kaikki.
Jos olet uudestisyntynyt ja Kastettu upotuskasteella, niin voit liittyä Vapaakirkkoon, kun tunnustat siellä uskosi.

Sakarias

Äänestä

Eivätkö kristityt itse ole muukalaisia tässä maailmassa?

Äänestä
  • Joo Hertta!

    Se on aivan totta että olemme muukalaisia tässä maailman ajassa.
    Eräs neitonen mietiskeli että mitenkähän hän pääsisi todistamaan Jeesuksesta Herrastaan.
    Ja sitten hän keksi keinon: Hänpä lähteekin tanssiaisiin, ja kun joku hakee hänet tanssimaan, niin siinä on hyvä todistaa.
    Ja niin hän läksi, ja orkesteri soitti. Ja sitten eräs mies tulikin hänen eteensä ja "pokkasi" Tyttö oli iloinen kun nyt sai jo yhden jolle voi todistaa. Mutta hänellä ei ollut taitoa, ja niin hän siinä tanssiessa tokaisi että oletteko uskossa? En ole miksi kysyt sitä? oletko sinä sitten uskovainen? Olen sanoi tyttö.
    Silloin mies sanoi vakavasti että hyvänen aika jos sinä olet uskovainen niin miksi sinä tulet tänne sitten.???
    Tyttö ei tiennyt vielä silloin että me olemme muukalaisia täällä maan päällä.

    Sakarias

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


L.J.H kirjoitti:

Niin tässä haluan kertoa että minua ärsyttää suuresti kirkon maahanmuuttajaystävällisyys.

Itsekin olen töissä seurakunnalla mutta olen tässä miettinyt kannattaisiko erota ev.lut kirkosta ja liittyä johonkin muuhun Kristilliseen ryhmään Ortodokseihin tai Vapaakirkkoon.

Kirkon ylin johto on kaiken lisäksi sanonut olevansa Eu:n kannalla koska Eu pyrkii torjumaan muukalaisvihaa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu