Kukaan ei ilmeisesti tiedä sitä, koska käsityksiä on kai tuhansia. Kaikki ovat oikeita lausujan omasta mielestä.
Tämä taas johtaa siihen, ettei yksikään kristitty uskovainen voi olla varma pelastumisestaan.
Luulisi olevan kovasti rasittavaa.
Ateistina on helppo olla. Pelastuminen on varma, eikä kukaan tule väittämään, että olet vääräoppinen ateisti.
Tämä taas johtaa siihen, ettei yksikään kristitty uskovainen voi olla varma pelastumisestaan.
Luulisi olevan kovasti rasittavaa.
Ateistina on helppo olla. Pelastuminen on varma, eikä kukaan tule väittämään, että olet vääräoppinen ateisti.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Yliluonnolinen vapaus ja rakkaus todistavat uudestisyntyneen ihmisen kohdalla, että hänen sydämensä on muuttunut.
hengellinen vapautesi loppuu siihen, kun seurakunta asettaa omat kriteerit määritelläkseen kuinka uskovainen sinä olet.
Ja oletko antanut joidenkin määrittää hengellisyyttäsi?
En muuten yhtään ihmettele, jos he ovat sinua kritisoinee, sillä sinähän olet harhaoppinen monessa suhteessa.
käytäntöä selvästi, etkä tunnusta, että näin toimitaan seurakunnissa.
Eli jos et puhu kielillä, et ole oikeastaan mitään.
Ja tuo oppi ja käsitys on helluntaiseurakunnan itse keksimä.
merkittävä asia uskovaisen hengellisessä kasvussa, että ei sitä voi väheksyä.
Jos et puhu kielillä, et voi rakentua siinä määrin, missä Jumala haluaisi...
väärässä uskonnossa, jos kielillä puhuminen on sama asia kuin pakkoruotsi ylioppilaiskirjoituksissa.
Eihän kukaan voi vaatia, että anna nyt hyvä herra se armolahja minulle, että olen a-luokan uskova helluntaiseurakunnassa.
Olisikin mielenkiintoinen ratkaisu, jos seurakuntaan jäisi vain ne jotka puhuvat kielillä. Ei sinne montaa tuolia tarvitsi enää kokousta varten kantaa.
käytännössä kaikki puhuivat kielillä? Olisiko vika seurakunnassasi, tai pastoreissa?
Ai pastoreiltako ne saavatkin sen kielilläpuhumisen. Ne pastorit siis sitä sitten jakelevat kättenpäällepanemisella. ö----´ kato kun tein
hienon suden. Se ei näytä ´ `
kovin vaaralliselta, mutta silti se on vaarallinen. Juoskaa lampaat piiloon.
seurakuntasi jäsenet ovat epärehellisiä. He "puhuvat kielillä", koska kaikkien kunnon uskovaisten odotetaan tekevän niin. Painostus on kovaa.
Kielillä voi puhua kuka vaan. Mumisee käsittämätöntä siansaksaa ja näyttää hartaalta.
ja ihmisopein ihmisestä tehdään taivaskelpoinen ?
Onko niin, että pelastuksesta ja uskosta saavatkin määrätä seurakuntien auktoriteetit, ja usko Jeesukseen on sivuseikka ?
Kielilläpuhumista ei voi matkia, ja sen matkiminen todella onkin "siansaksaa"!
Eikä yhdessäkään seurakunnassa erotella, kuka puhuu ja kuka ei, kielillä.
Tuo väite on sinun ihka omaa luuloasi, ja käytät sitä jonkilaisena "aseena" seurakuntia vastaan, tarkoitan helluntaisrk.
Olen enemmän kuin puolivuosisataa ollut tekemissä helluntaisrk:ssa,ja koskaan en ole havainnut, että kielilläpuhja asetettetaisiin korkeammalle jalustalle, tai etä hän olisi hengellisempi kuin toiset uskovaiset, älä ihmeessä hörise asioista joita et kerran tiedä etkä tunne.
Mitä pahaa helluntailaiset ovat sinulle tehneet?
Syy on varmasti vain siinä, että luultavasti olet jehovantodistaja, et vaan sitä hlua täällä tunnustaa, ja syy vihaasi on se, olen tämän sanonut sinulle jo aiemminkin, että, koska helluntaiseurakunta ei tunnusta jehovia kristilliseksi seurakunnaksi, yksistään siitä syystä, että ette tunnusta Jeesusta Jumalaksi. se riittää sulkemaan teidät harhaoppisiksi.
Raamattu sanoo, jolla ei ole Poikaa, ei Ole Isääkään !
Sitten sinä käyt määrittelemässä että kuka on vapaa ja kenen sydämessä on todistus uudestisyntymisestä.
Kätevää.
"Jos et puhu kielillä, et voi rakentua siinä määrin, missä Jumala haluaisi..."
No niin nyt on taas kyseessä asia mikä tulee olla raamatulla perusteltavissa.
Pelkkä ihmisten luoma yleinen käytäntö ja ajatusmalli ei riitä.
Eli pyytäisin perusteluja.
"Eikä yhdessäkään seurakunnassa erotella, kuka puhuu ja kuka ei, kielillä. "
Rohkea väite.
Olin itse taannoin teininä helluntain porukoissa missä käytännössä aloiteltiin puhumaan kielillä. Se meni oikeasti näin: ala mölistä niin kielet tulevat jos ole uskossa. Kuullostaa provolta mutta näin siinä kävi. En väitä että kaikki ja kaikkialla, mutta törkeitä ylilyöntejä on osunut ainakin allekirjoittaneen kohdalle.
"...oskaan en ole havainnut, että kielilläpuhja asetettetaisiin korkeammalle jalustalle, tai etä hän olisi hengellisempi kuin toiset uskovaiset, ..."
Et ehkä sinä mutta ainakin tuo pentecostaali, joka itseään hellariksi vihjaa, niin antaa ymmärtää.
Kielilläpuhujan tulee olla hiljaa jos ei ole kielten selittäjää -sanoo ut
armolahjakursseja joissa opetetaan kuinka armolahjoja saadaan, kuinka ne toimii ja miten ne tunnistaa...
ja vetäjät mielestään niitä kaikista parhaita uskiksia-mielestään....
vapautuneisuus tuomita kristittyjä helvettiin, mutta mitenkäs on sen rakkauden laita? Jos muistat Paavalin sanat:"Suurin niistä on rakkaus...." Vai onko rakkautesi osoitusta tuomita ja herjata?
ei suinkaan sinulle ketjun aloittaja, joka kysyt asiallisesti.
että eivät menisi helvettiin. Onko helvettiin tudittaminen rakkautta?
Jos ajattelet että viestität toiminnallasi rakkautta (Jumalallista) täällä niin erehdyt.
Kannattaa varmaan tutustua vuorovaikutuksen perusteisiin ennen kuin jatkat. Ihan näin ystävällisessä hengessä suosittelen
oikeaoppisen kristityn voit tavata vaikka kehitysvammalaitoksessa..kun katsot vaikeasti kehitysvammaista lähes liikuntakyvytöntä,puhetaidotonta ihmistä silmiin,tiedät että siinä hän on..oikeaoppinen kristitty...ei väittele mitättömistä oppiseikoista..sen paremmin kasteesta kuin ehtoollisestakaan..on tyytyväinen kun saa ruokaa ja kuivat vaipat hoitajan hellässä huomassa
tämä oikeaoppinen kristitty tietää mikä elämässä ja ihmisenä olemisessa on tärkeintä, vaikka ei koskaan ole lukenut Raamatusta sanaakaan
ainoana oikeana oppina vain tätä KAPITAALILLA ilmaisemaani asiaa:
Ps. 9:10 (9:11)
"Ja sinuun turvaavat ne, jotka sinun nimesi tuntevat; sillä SINÄ ET HYLKÄÄ NIITÄ, JOTKA ETSIVÄT SINUA, Herra"!