Kuulin tässä, että kausipaikalla vaaditaan vaunujen aisat tiellepäin. Turvallisuus on kuulemma syy???. En tiedä onko sitä missään säännössä tai velvoittaako laki. Samalla tavalla se vaunun raato palaessa lähtee oli kumminpäin tahansa jos vain vaijerin voi lähelle viedä, jotta voi muiden seasta vetää. Kuumuus kyllä joskus voi tehdä ongelman siitä. No turvallista talvikautta kaikkille.
Aisa tielle päin?!?
isoharmaa
262507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ilmeisesti tällä pyritään myös siihen, että esim palavan vaunun viereen parkkeeratut on helpomi siirtää syrjään. Antaa sen palavan rauhassa palaa ja pelastetaan vieressä olleet niin kauan kuin pystyy.
Alueella o usein ainakin muutama auto jossa koukku ja lähivaunujen pelastaminen ei vaadi kun tassujen veivauksen ja vedon pois.
Va saa siinä talviteltat kyytiä
Eihän siitää vaunusta mitään väiliä ole, kunhan vain teltta ei saa kyytiä.
Niin parhaassa tapauksessa menee sekä vaunu että teltta.
Tai sitten palavan vaunun puoli on vain kärventynyt kuumuudesta, mutta teltta säilyi.
Tai sitten vain se teltta, kun sai vedettyä vaunun turvaan.
Mitä noista nyt sitten on toivottavaa.
vaunua palaa viikonloppuisin keskimäärin per alue?
Ihme kohkaamista tuon tulipalon kanssa. kot kot
onko se kuinka yleistä tai todennäköistä?enenmän kuvittelis, että jotkut ambulanssit joutuu vieraileen vaunuilla?ja siitä syystä pitäis vaunujen olla hyvässä järjestyksessä?tottakai yksikin palo on turhan vaarallinen, kun ollaan kuin sillit suolassa.
Ei siitä mitään pykäliä ole.
Käytännössähän tassutkin jäävät jään sisään eli niitä niin vaan pikaisesti nostella. Ja toisekseen, jos palokunta vetää kuorma-autolla tai vinssillä, niin sen vaijerin kyllä kytkee aivan yhtä helposti peräpään runkopalkkiin.
ei taida olla suomessa,tai sitten joku haluaa päteä naurettavilla säännöillä.Aisathan pitää olla lukittu aisalukolla,muuten ei varkausvakuutus korvaa vaunun varkautta.Elikkä on ihan sama minne päin aisa on,jos ei ole avainta aisalukkoon.
vois myös olla, että vaunut ois ikään kuin tyylikkäämmin rivissä. Meidänkin alueella on vaunuja myös aisa vastapäivään, mut silloin vaunun paikka on sellainen, että siihen se voidaan sijoittaa parhaiten silleen päin.
oli väärinpäin parkkeerattu,ainakin isännän mukaan,ei tiennyt että as.auto liikkuu pakilla taaksepäin.Eihän siinä muu auttanut kun kääntää as.auto toisinpäin ja ajaa Oikeinpäin portista ulos.Ps alue sijaitsee eteläsuomessa.
tiennyt että asunto-auto liikkuu takaperinkin
Kyllä tähän aisa tiellepäin käytäntöön törmäilee vähän väliä myös lomareissuilla. Me kavereiden kanssa reissatessa mielellään laitettaisiin vaunut niin, että ovet olisivat vastakain, mutta yllättävän monessa paikassa se ei käy päinsä. Vuosien myötä käytäntö on vain kiristynyt. Varsinkin treffeillä vaaditaan aisa tielle päin. Sen sijaan minusta on hassua, kun treffeillä käsketään myös laittamaan sammuttimet ja veivit näkyvälle paikalle (aisan päälle), mutta sitä ei sitten valvota. Miksi?
Jos yksi vaunu syttyisi palamaan, niin paljon helpommin pelastustyöt onnistuisivat, kun sammuttimia olisi käden ulottuvilla, kuin että aletaan nostelemaan tassuja ylös ja etsimään autonavaimia, että saadaan lähimmät vaunut turvaan.
kuinka saat ovet aukenemaan jos vaunut on vastakkain. Itse ratkaisimme pulman ottamalla leiriytymisen ajaksi ovet irti, vie aikaa, mutta kannattaa on niin helppoa poiketa kaveria moikkaamaan ja saa kuin erkkerin kylkeensä, lisä tilaa. haittana on ollut nähtävissä vaunun kylkien naarmuuntuminen mutta ratkaisua haetaan liimaamalla superlonia vaunujen vastakkain kohtaavinn seinäpelteihin.
Olimme joskus 90-luvun alkuvuosina Ruotsissa ja esim. Göteborgin leirialueella oli paloviranomaisen kiinnittämä kyltti, jossa kerrottiin vaunujen/autojen pakollinen vähimmäisetäiyys toisistaan ja määräys vaunun laittamisesta aisa tielle päin. Joten ei se ihan uusi keksintö ole, eikä varsinkaan suomalaisten omaa tuotantoa.
Olkoon kuinka ruotsalainen keksintö tahansa, niin ei se sitä järkeväksi tee.
Kuten on kirjoitettu, niin sitten on syytä pitää tassut kokonaan ylhäällä tai ainakin estettävä niiden jäätyminen. Sehän on aivan joka talvinen ilmiö, että tassut jäävät jopa kymmenen sentin jään alle, kun katolta valuva vesikin jäätyy vaunun vierelle.
tai päteä jäseniä kohtaan. Yhdistyksen johdolla on varmaan vaunut ja teltat suuremmaksi osaksi aurinkoon päin?? No voi sanoa että kaikkea sitä näkee kun vielä elää. Alkaa tuntumaan, että joka vehkeen välillä pitää olla 100 neliö vapaata.
parhaat sellaise..
mää pirän aina tuuran esillä, ja monta kertaa päivässä tuuraan nuo jäätyvät jalat irti notta sammutus miäs pääsöö vapahasti kuljettamahan vaununi turvahan tulen tiältä. on toiminu jo vuaresta 68 lähtien ei oo vaununi palanu mutta jalkoja on menny ku tuura tuppaa vanhemmiten lipsahtelemahan. oiskohan joku sähkötyäkalu agregaatilla toimiva tiätenkin hyvä ratkaasu tohon lipsahtelu onkelmaan. onko kellään kokemusta?
minä olen hiltin miehiä oon aina ollu ja sillä olen moneasti jalkaa irrottanut ja naapurinkin jalat irti piikannut. meteli on vain ongelma mutta ratkaisin sen käyttämällä kuulosuojaimia tosi en saa selvää mitä naapurin akka minulle aamuisun sanoo kun olen lähdössä.
sähkölämmitys kaapeli kiedotaan jalan (vaunun siis) ympärille. Sulattaa jään tehokkaasti. Sopii myös renkaiden ympärille. Jos pidät päällä kokotalven niin kannattaa sähkö ottaa enne mittaria. Tulipaloa ajatellen onkin ainoa toimiva keino, umpijäässä olevien jalkojen sulattaminen irti roudasta ja kymmenen sentin jäästä kestää muutaman tunnin joten vaunu saattaa ehtiä palaa ennen sitä. Suosittelen, varsin hyväksi havaittu keino (ps. samanlainen kaapeli kiertää minulla myös etuteltan liepeiden alla, itse etuteltassa on sähkölämmityskelmu lattiassa maton alla, pitää teltan kuivana ja lattian sulana - jopa kengät kuivuvat lattialla. Ainoa huonopuoli on jääpuikot teltan räystäillä.)
KIITOS!
poistin vaunustani koko aisan, kai laki sallii ja ei tule tuota ongelmaa kausipaikallakaan. aisa kulkee mukavsati auton perässä kotiin ja takaisin. säästyy polttoainettakin. Kiinnittäminen on muutaman tunnin juttu mutta olen kehittelemässä pikakiinnitys järjestelmää joka olisi helppo käyttä. laki sallii ja järki hyväksyy.
voida tollas vaatii minneppäin aisa on,laita alueen nimi näkyviin.
Paloviranomaiset antavat niistä MÄÄRÄYKSET. Näitä MÄÄRÄYKSIÄ on alueidenkin noudatettava.
Tiedän tapauksen jossa isoilla kesätreffellä oli pelastusteiden paikat ja leveys oli määrätty palotarkastajan toimesta treffien järjestäjille. Porukkaa tuli paikalle paljon, ja ahdasta oli. Järjestäjät yrittivät sovitella vaunuja parhaan kykynsä mukaan paikoilleen, että kaikki mahtuisivat alueelle.
Illalla tuli palolaitoksen edustajat suurimmalla autollaan ajamaan ennalta määrättyjä pelastusteitä pitkin. Aina kun matkailupeli tukki paloauton esteettömän kulun pelastustiellä, määrättiin sen siirtotoimet alkamaan heti. Useampi siirtoja siinä tuli tehtäväksi.
Paikoitellen ovat palotarkastajat KIELTÄNEET kuormalavojen käytön etuteltan pohjana paloturvallisuussyistä.
vakuutusta ainakin saku ja ruotinvaunun omistajat kehuu solkkua niin kosteiksi että eivät pala. Eli on tuhopoltto jos suomen solkku palaa!!!!!
Onko sulla sälli vieteri kireellä. Oon omistanut vajaat parikymmentä SOlikkaa ja kolme Knaussia ja vaan Knausseissa oon törmännyt vesivahinkoon. Uusin Solikka on Svedutekoa ja kuiva on! Että mee muualle jauhamaan soopaa.
Kun solkun omistaa pitää vähän leikkiä ymmärtää, mulla on jo toinen solkku ja pidän yleensä 8-10 vuotta eikä ole ongelmia.