aattelin pitää pariviikkoa taukoa salilla
käynnistä, eiks se oo ihan lihaksiston
kannaltakki ihan hyvä pitää välillä
treenivapaita viikkoja.
en ole tammikuun jälkeen ollut yhtään viikkoa
itseäni rääkkäämättä..
vuoro työ laittaa motivaation kortille:(
käynnistä, eiks se oo ihan lihaksiston
kannaltakki ihan hyvä pitää välillä
treenivapaita viikkoja.
en ole tammikuun jälkeen ollut yhtään viikkoa
itseäni rääkkäämättä..
vuoro työ laittaa motivaation kortille:(
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yksi viikko on jopa ihan suositeltavaa, mutta pidä kaksi jos siltä tuntuu, kun muistat syödä oikein niin ei siinä mitään suurta vahinkoa tapahdu. Kunhan tästä kahden viikon paussista ei tule tapaa.
Kiitos isä neuvoistasi,teen kuten käsket.Kiitos.En pidä enään koskaan kahden viikon taukoja.
Hei, hyvä juttu, että et enää pidä 2 viikon taukoja, mutta olen nimim. Ali G ja en ole tunnustanut sinua pojakseni.
Parin viikon totaalilepo tekee kerran pari vuodessa todella hyvää kunhan pitää huolen, että parista viikosta ei venähdä pariin kuukauteen. Kun aloitat jälleen harjoittelun niin vedä se eka treeni ns.herättelynä eli rennommin ja pienemmillä painoilla. Siitä seuraavana treeninä alkaa harjoitukset kropalle maistumaan ja rauta nousee.
Ei missään tapauksessa kannata pitää aivan täydellistä lepoa.
Jos et harrasta muuta urheilua, tee vaikka ihan etunojapunnerruksia ja jalkakyykkyä omalla painolla. Lihastuntuma säilyy näin paremmin.
Kyllä se kroppa tarvitsee välillä ihan totaalilepoakin!
ja sitä se saa nukkuessa.
Turha siitä on alkaa kinastelemaan sillä välillä keho tarvitsee täydellistä lepoa. Pelkät unet eivät riitä.
sairaana ja ylikunnossa on hyvä pitää täyslepoa. mutta "oikein" treenaavan (ei aloittelija) ei kannata pitää edes viikon aikaa täyslepoa vaan harjoittaa esim kestävyyttä yms. jos katsoo noita voimaharjoitteluperiodisointitaulukoita niin eipä siellä kauheasti ole varattu aikaa täyslevolle.
Jo vain muutaman viikon täydellisen levon aikana lihastuntuma katoaa ainakin minulla.
Parin viikon lepo jonka aikana harrastaa jotain muuta urheilua, esim käy reippailla kävelylenkeillä tai pelaa vaikka sulkapalloa toimii minulla ainakin paremmin.
Älä jaksa jauhaa kun et selvästikään mitään asiasta ymmärrä.