Mitkä liikkeet ovat menossa nurin, ja mitkä ovat mielestänne syyt tähän?
Lisäravinneliikkeiden pudotuspeli käynnissä
Nurin niskoin
8755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä millä liikkeillä menee huonosti, mutta ainakn UFS:lla näyttää menevän hyvin :-) Tässä myös vastaus miksi jollain muulla firmalla voisi mennä huonommin ;-)
fastilla ja leaderilla menee ainakin hyvin. 4 miljoonaa ja 1,7 miljoonaa euroa liikevaihdot. muut on sitten semmoisia kioskeja. fastilla 400 jälleenmyyjää ja leaderilla samoin paljon monta liikettä ja kuntosali. eli vähän perspektiiviä vaikka ufs lasit päässä katsoisikin asioita. hyvä firma tuo ufs, mutta ei nyt sentään mikään isoin :D
Niin, puhe oli lisäravinneliikkeistä joilla tarkoitetaan lisäravinnemyyntiä suoraan asiakkaille tekeviä liikkeitä. Fast on lisäravinneVALMISTAJA, samoin on Leader valmistaja, ei jälleenmyyjä!
UFS-ketju on suomen ISOIN tämän alan lisäravinnemyyjä. Sinunkaupat ja Ikivireä ovat UFS:ää isompia, mutta myyntikategoria on huikeasti laajempi ja sis erilainen. Prisma tekee myös muuta kauppaa kuin Fast-jälleenmyyntiä tai urheiliravinnemyyntiä - ei lasketa mukaan tässä kysyjän kysymyksessä.
UFS on suomen SUURIN tällä alalla ja vahvistanut vain asemaansa. Mitäs liikkeitä viime vuosina on muuten tällä alalla lopettanut. Lopettiko "kaksi setää" joku vuosi sitten ainakin jotain kauppaa tms. Ensi vuonna ilmeisesti lopettaa joku hesan keskustan liike myös?
Voiko asiaa typerämmin ilmaista. UFS lienee pienin myyjäketju? Mitä sillä on väliä, jos kauppaketjut myyvät muutakin kuin prodea. Prisma lienee suurin ja luontaistuotekauppaketjut seuraavia. Prismassa parhaat tarjoukset, KÄYKÄÄ KATSOMASSA!
UFS on erikoistunut urheiluravinteisiin ja sillä alueella lienee Suomen suurin. Ainakin suurempi kuin joku Prisma tai luontaistuoteketjut, joista ei varmasti löydy yhtä suurta urheiluravinnevalikoimaa kuin UFS:n myymälöistä.
No milläs myymälöillä menee huonosti? Mitkä saattavat mennä nurin kun ei ole kauppa käynyt odotusten mukaan - esim. lähistöllä olevien kovien kilpailijoiden takia?
PRISMAA! Siellä on ainakin 3 kertaa enemmän valikoimaa kuin Tampereen UFS liikkeessä, jossa on muutama hassu pussi hyllyissä. Ja varmasti Prisma myykin kolme kertaa enemmän!
Ostin Blaastia just pöntön, 35 egee!!! Ja hyvältä maistuu! Myös kreatiini on Prismassa halpaa!!!