Todistajien raamattu on väärennös pyhästä raamatusta. Sieltä on poistettu olennainen sana ja käsitys kristinuskosta.
Tuo sana ja käsite on RISTI ja RISTIKUOLEMA. Se on korvattu todistajien raamatussa sanalla paalu.
Jehovantodistajia ei ole pidettävä kristittyinä, koska ovat raamatunkin väärentäneet.
Jeesus lupasi ristille ripustettuna, häntä puollustaaneele ryövärille paikan Taivasten valtakunnassa samana päivänä. Tämäkin sotii todistajien oppia vastaa maanpäällisestä paratiisista.
Tuo sana ja käsite on RISTI ja RISTIKUOLEMA. Se on korvattu todistajien raamatussa sanalla paalu.
Jehovantodistajia ei ole pidettävä kristittyinä, koska ovat raamatunkin väärentäneet.
Jeesus lupasi ristille ripustettuna, häntä puollustaaneele ryövärille paikan Taivasten valtakunnassa samana päivänä. Tämäkin sotii todistajien oppia vastaa maanpäällisestä paratiisista.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että jeesus kuoli paaluun
Se on todistettu, että Jeesus kuoli ristillä; EI paalussa!
http://www.kotiposti.net/raamattu/jt/oppi/risti/
Suut tukkiva tutkimus rististä ja paalusta! Lue!
ristejä on paalurakennelmissakin ####
sen kun jeesus sanoi pahantekijälle vierellään että totisesti minä sanon sinulle:tänään tulet olemaan MINUN kanssani paratiisissa. Raamatun mukaanhan jeesus nousi kolmantena päivänä taivaaseen?????How about that???
Kaikki raamatut ovat väärennettyjä ja alkuperäistä Jumalan sanaa ei ole kirjoitetussa muodossa.
Raamattu on väärennös sen jokainen ymmärtäväinen tietää. Ja kristinusko on maailman suurin terroristi järjestö sen todistaa meille sen oma historia. Raamattu on väärennös ja alkuperäistä raamattua kirjoitetussa muodossa ole ja mahdollisesti muisti tietona ollut Jumalan sana menetettiin kun kristityt murhasivat Jeesusta seuranneet varhaiskristityt!
Raamatussa on Jumalan sanaakin mutta siinä on sotia voittaneiden ja hallitsijoidenkin; eli saatanankin sanomaa.
Sana herra on eräs raamatun väärennöksistä. Kun UT alettiin kirjoittamaan niin herra sanaa ei edes silloin vielä ollut vaan se goottien titteli keksittiin myöhemmin...
Siis herra on sama kuin saatana ja tulee korvata sanoilla Jumala tai Jeesus tai monessa kohtaan jättää kokonaan pois!
Kaksi esimerkki faktaa sanasta herra:
Käsky 1
Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.
Tuossa ei tarvita herra sanaa muuta kuin piilosaatanallisuuden mukana olemiseksi.
Katekismuksen selitys:
Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia minun rinnallani.
Tuossa ei tarvita herra sanaa muuta kuin piilosaatanallisuuden mukana olemiseksi.
Käsky 2
Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä.
Tuossakaan ei tarvita herra sanaa muuta kuin piilosaatanallisuuden mukana olemiseksi.
Katekismuksen selitys:
Älä turhaan käytä Jumalasi nimeä, sillä Herra ei jätä sitä rankaisematta, joka turhaan käyttää hänen nimeään.
Eli tuossa on jo todella julmaa saatanallisuutta Jumalaakin kohtaan ja sitä vois ihan puhtaalla omalla tunnolla kutsua Jumalan pilkaksi jossa Jumalalta otetaan pois rangaistus oikeus! herra (saatana) rankaisee jos herran (saatanan) nimen turhaan lausuu...
Eli selvää piilosaatanallisuutta ja tätä löytyy kristinuskon teksteistä enemmän kuin arvaattekaan. Ei Jumala ole tehnyt raamattua saatanalliseksi vaan saatana ja saatanan palvelijat! Jumala on meille selvä ja ristiriidattomasti oikeaoppinen Jumala joka ei sanaansa noin saatanallisesti meille kertoisi joten jokaiselle Jumalaa ja Jeesusta sielussaan pitävän tulisi huomata piilosaatanallisuuksien jumalattomuudet.
2.Korinttolaiskirje:
11:14 Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
11:15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.
Saul Tarsilainen oli johtajana kristunuskon alkaessa vainoamaan Jeesuksen seuraajia ja hän ilmeisesti sai valtansa saatanalta kristinuskon (ei varhaiskristityiltä) välityksellä ja käytti valtaan varhaiskristittyjen teloittamiseen kun he eivät kieltäneet Jeesusta ja uskoaan Häneen. Mutta Damaskoksen tiellä hän kohtasi Jeesuksen ja Saulista tuli Paavali; nimen vaihdolla yritettiin salata kuka Paavali todellisuudessa oli ja nyt meillä on raamatussa Jeesusta seuranneiden kiduttaja ja murhaaja tukemassa saatanan tahtoa Jumalan ja Jeesuksen nimissä. Näin Jumalan sanaksi tehdään saatanan sanaa ja raamattua väitetään Jumalan sanaksi vaikka sitä tuskin koskaan on ollut kirjoitetussa muodossa. Jos sitä Jumalan sanaa on ollut niin se menetettiin kun kristityt (saatanan palvojat) murhasivat Jeesusta seuranneet varhaiskrisityt joilla mahdolisesti oli Jumalan sana muisti tietona.
Ja kun Paavali kirjoitti vankina ollessaan tekstinsä niin sopii miettiä hetki sitä että kenen ehdoilla ne kirjoitetaan. Yleensä on aina ollut niin että sen ehdoilla, kenen leipää syöt ja tuskin hänkään oli muita paljon kummempi.
Eikä hän ollut ainoa tiedossamme oleva saatanalle palveluksia tekevä. Plinius Secundus oli maineeltaan myös kiduttaja ja Jeesusta seuranneiden teloittaja ja kaikki jotka eivät kieltäneen Jeesusta murhattiin niinkuin kristinuskon tapana on kautta aikojen ollut.
Noin alkoi satoja vuosia kestäneet saatanan haluamat murhat Jumalan ja Jeesuksen nimessä toimimiseksi.
Näitä sivujakin kannatteee tutkia:
Markku Tiilikaisen kommentti uudesta Raamatunkäännöksestä.
http://www.jeesus-on-herra.com/kirjoitukset/akavavaroit us.htm
VANHAN TESTAMENTIN KÄÄNNÖSVIRHEISTÄ
http://tuomasjasuvi.jesusanswers.com/kosyvanto.htm
Sen lisäksi meille on kristinuskon olemassa olonsa aikainen historia todistamassa kuka on herra heille. Väärennetyssäkin raamatussa on 9 kertaa älä tapa käsky ja kristinuskolla on maailman verisin historia:
Suuret murhat jopa omia uskovaisia joihin kristityt ovat syyllistyneet:
- Jeesuksen murha
- Jeesusta seuranneiden varhaiskristittyjen murhat
- mustasurma (levisi samaan aikaan kristinuskon levitessä miekan voimalla, heitteile jätetyt ruumiit synnyttivät taudin jota rotat jne levittivät)
- ristiretket murhineen
- noitavainot kidutuksineen ja murhineen
- kristinuskon poliittisin perustein suorittama murhat (esimerkiksi suomessakin; sisällissota 1918)
Siis satoja vuosia jatkuneet ihmisten murhaamiset ja joukko murhaamiset kristinuskon toimesta vastoin Jumalan tahtoa jotta teoillaan osoittaisivat saatanan olevan herransa.
Tämä ei ole panettelua vaan selvää faktaa. Ja peittääkseen saatanallisuutensa, kristinusko jakaantuu yli 3000 toisiaan syytteleviin kristinuskon suuntiin.
Meillä on Yksi Jumala ja jos Hän hallitsis maailmaa niin meillä olis vain YKSI "usko" tai oikeastaan Jumalallinen TIETOUS.
Toistat jatkuvasti tätä samaa valitusta: "kristinusko on terroristijärjestö, kristityt ovat syyllistyneet Jeesuksen murhaan..." Nuo väitteesi ovat vailla mitään pohjaa. Miksi jatkat saman toistoa, vaikka ne on moneen kertaan kumottu?
Kristinusko ja maallistunut kirkko eivät ole sama asia. Eikö kristinuskon nimissä tehdyt julmuudet johdu juuri siitä, että on hylätty Jumalan sana, Raamattu. Käännöskohtaiset pahatkin virheet ovat sentään vähän eri asia, kuin että syytät koko Raamattua väärennökseksi. Sanot: "Raamatussa on Jumalan sanaaKIN". Väitteesi perustuu vilkkaasen mielikuvitukseen. Sen kanssa pitäisi olla kriittinen.
Suomenkielisessä Raamatussa käytetään suomenkielen sanoja. Kreikan sanan "kyrios" suomalainen vastine on "herra". Ei siinä ole mitään ihmeellistä. Hepreassa samaa merkitsevä sana on "adonai". Englannissa käytetään sanaa "lord", ranskassa " seigneur" ja latinassa "domini". Ei yksi sanavalinta ei tee näistä sen parempia tai noista huonompia. Kielen tehtävä on välittää informaatiota - sanojen muoto on toisarvinen asia.
Se, että KR38:ssa on sana Herra, johtuu suomen kielestä. Kielessämme on lainasanoja - suurin osa sanoista. Sanaston demonisoimaan sen mukaan, mistä kielestä mikin sana on peräisin, ei ole Jumalasta. Kieli on neutraali asia, väline. Pahuus syntyy sen käyttämisessä vääryyden välikappaleena. Jumalan edessä kaikki ihmiset samalla viivalla riippumatta siitä, mitä kieltä he puhuvat.
Vanhan juutalaisen käytännön mukaan Jumalan nimeä JHVH ei lausuttu ääneen. Vanhan testamentin kreikannoksessa noudatettiin tätä linjaa ja korvattiin Jumalan nimi sanalla Kyrios. Näin sekä Adonailla ja JHVHlla oli sama vastine. Monet käännökset noudattavat tätä linjaa vieläkin. Selvyyden vuoksi voidaan Jumalan nimi ilmaista kapiteelikirjaimilla (LORD, HERRA), mutta myös muita käytäntöjä on. Sille voidaan antaa käännösvastine (l'Eternel, Luoja), tai voidaan käyttää oletetun lausumisen mukaista kirjoitusasua (Jahve, Jehova).
Jumalana ei tule palvoa erisnimeä, vaan Häntä, jota tällä nimellä tarkoitamme. Sanamuoto on vain pieni osa siitä, mitä "Jumalan nimi" merkitsee. Edustaahan käsite "Jumalan nimi" kaikkea sitä mitä Hän on. On mielestäni täysin epäoleellinen asia, mitä nimitystä Hänestä käytämme. Paljon tärkeämpää on, että emme puhu "oikealla" nimellä väärästä jumalasta.
On kaiketi samantekevää, millaiseen rakennelmaan Jumalan Poika surmattiin. Takertuminen siihen vie huomion pois oleellisesta, joka on sana rististä. Vartiotorniseuran sana rististä on: "se on paalu!" En näe sellaisessa Jumalan viisautta, vaan ihmisten spekulointia, johon voi hätäpäissään vedota kysyttäessä ristin sanoman merkitystä.
Sama pätee kyllä toisinkin päin. Toki vartiotorniseuran opetuksien valheellisuuden paljastaminen epäoleelliseltakin osin, saattaa estää lankaan menemisen. Pelastumattomalle ei kuitenkaan ole mitään apua, vaikka hänellä olisi ymmärrys teloitusvälineen teknisestä toteutuksesta, ellei hän saa kuulla sanaa rististä. Uudestisyntymätön syntyy uudesti Jumalan sanan kautta. Sana rististä on keskeinen asia:
Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut
viisauden avulla tuntemaan Jumalaa,
niin Jumala näki hyväksi
saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta,
joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia,
on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus.
Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset,
ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset. (1Kor.1:21-25)
Niinpä, kun minä tulin teidän tykönne, veljet,
en tullut puheen tai viisauden loistolla
teille Jumalan todistusta julistamaan.
Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne
tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen,
ja hänet ristiinnaulittuna.
Ja ollessani teidän tykönänne minä olin heikkouden vallassa
ja pelossa ja suuressa vavistuksessa,
ja minun puheeni ja saarnani ei ollut kiehtovia viisauden sanoja,
vaan Hengen ja voiman osoittamista,
ettei teidän uskonne perustuisi ihmisten viisauteen,
vaan Jumalan voimaan. (1Kor.2:1-5)
Teologisesti ristin ja paalun välillä ei olisi juurikaan merkitystä.
Mutta lahko on väärentänyt todisteensa asiassa.
Lahkon todisteena käyttämä vanha kirjaa esittää, että Jeesus naulittiin ristille, ja esittää eri todisteita sen asian puolesta.
Kirja on H:gin yliopiston kirjastossa. Pasi Turunen kertoo tästä kirjassaan "vartiotorni, valtakunta uudessa valossa". Turusessa on myös valokopioita alkup. kirjasta.
H20 -palstalla on ex-jt kirjoittanut, kuinka juuri tuo asia sai hänet alkamaan ajattelemaan ja johti hänen eroamiseensa lahkosta.