Uskonnon vapaus on muuten samalla tahtomisen vapautta, jota totalitaariset yhteiskuntajärjestelmät eivät salli, koska usko on tahdon asia
Uskotko Jumalaan?
Mitä tarkoitat? Empiirisenä reaalisena objektina, aivoilmiömä vai absoluuttisesti objektiivisena iytsessään olevana olioiden sinänsä järjestyksenä, jota ei voi ta
Uskotko Jumalaan?
Mitä tarkoitat? Empiirisenä reaalisena objektina, aivoilmiömä vai absoluuttisesti objektiivisena iytsessään olevana olioiden sinänsä järjestyksenä, jota ei voi ta
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei minä uskon Raamatun mukaisesti, eli uskon, et
tä Jumala on luonut ihmiset eläimet luonnon.
Uskon että Jeesus on kuollut minun suuren synti-
sen tähden ja sovittanut minun suuret synnit kes
kimmäisellä ristillä ja sen ansiosta ja armosta saan uskoa kaikki minun suuret synnit anteeksi jeesuksen Nimessä ja veressä.
Uskon, että kun kuolema tulee pääsen taivaaseen.
Uskon, että mtiään ei tapahdu ilman taivaan isän sallimaa, uskon että Jumala johdattaa minun elä
mää. uskon että hän ei anna sen enempää taakkoja kannettavaksi kun itse jaksan kantaa,Ukson kasteen armoliittoon jne....
näitä asoita toivoisin sinullekkin ja kaikille jotka ovat jumalan valtakunnan ulko puolella
Jos Jumala kerran hallitsee kaikkea niin miksi hänen piti uhrata poikansa. Kenelle hän oikein maksoi sovitusta ? Ei tässä ole mitään järkeä. Paimenkansan kertomuksia koko kristinusko. Eikä yhtään enempää järkee oo muissakaan uskonnoissa.
Järki kielletään ja järjen ääntä pidetään paholaisen ääneneä. Epäilkää nyt herra jumalaa.
Toinen mitä en ymmärrä on kun väitetään, että ihminen on paha. Eikö uskovaaiset osaa olla kunnolla ilman mitään pelotetta.
Jumala hallitsee kaikkea, mutta ihmisellä on valinnanvapaus. Ihminen voi valita hyvän ja pahan väliltä...
tieto on valtaa ja Jumala on kaikkivaltias, valta ei kuulu ihmiselle jolla ei ole viisautta siinä muodossa mitä viisaus on. Jumalan viisaus on täydellisyyttä. Valtakunta katoaa, jos viisaus ei istu yksin.
Kerro viisaudestasi ja kerro kuka tätä maailmaa meistä ihmisistä pyörittäisi, jokin iso neuvostoko? Sen takia Jumala on kaikessa viisaudessaan, vienyt meiltä oikean tiedon, koska vaikka tieto tuo valtaa se ei tuo viisautta. Ihmisjärki on toivotonta näpertelyä ja lyhytkatseista näytepalojen keräämistä, ja näkymäkin on vinoutunut niin että taakse näkee pitemmälle kuin eteen.
Ihminen on vain luotu ja hänen on se pakko hyväksyä. Ja hylättävä säälittävä älynsä, jolla kerskaa minkä kerkiää, me olemme lapsia. Jumalan lapsia ja Isää tulee totella, sillä Isi osaa.
Miksi epäilisin Herraa, emme me ole hänelle saippuaoopperaa. Me olemme hänen lapsiaan, hän rakastaa meitä, murrosikä on murrosikä, mutta sen jälkeen alkaa tajuta, kuka sitten kuitenkin oli oikeassa koko ajan.
Ei kukaan voi olla kunnolla ilman Jumalan johdatusta. Valehtelet itsellesi. Miten voisit tietää. Kerro mitä sinä tiedät. Miten mikäkin mihinkin vaikuttaa jne.
Maailma olisi voinut tuhoutua milloin vaan historiansa aikana ja sinä luulet että se on sattumaa, että ollaan vielä olemassa, tai että se on ihmisten ansiota. Mitä sinä viisaudessasi teet sen hyväksi että olet olet olemassa ja että sinulla on maailma jossa elää?