Adventtikirkko saattaa viedä pahasti eksytykseen (esim. Daavidin oksa, 7. päivän homoadventistit jne.) ja on eksyttävä liike, joka johtaa pois ristiltä toisarvoisiin asioihin. Valo on annettuna maailmaan Jeesuksen kautta. Ei Whiten, eikä minkään muun.
Adventistit vaan uskovat tällä vuosituhanellakin että White olisi valo joka vie Jumalan luokse ja vieläpä vastoin Raamattua.
Adventistit vaan uskovat tällä vuosituhanellakin että White olisi valo joka vie Jumalan luokse ja vieläpä vastoin Raamattua.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Korjaan viestini oikeaksi:
Adventtikirkko vie täydelliseen Jeesuksen uskoon. Oppimme johtaa ristille Jeesuksen ansioihin puolestamme. Valo on annettuna maailmaan Jeesuksen kautta. Ellen White on pienempi valo joka johtaa suuempaan valoon.
Adventistit vaan uskovat tällä vuosituhanellakin että White olisi valo joka vie Jumalan luokse ja vieläpä Raamatun ihmeellisen ennustuksen myötä:
"Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden jotak pitävät Jumalan käskut ja joilla on Jeesuksen todistus. Jeesuksen todistus on profetian henki!.
Valitan aloitusvisetini virheellisyyttä, mutta saatana sotki sitä pahasti ja tunnustan kaiken.
Saatana on sotkenut adventismin sanoman!
Suunnattu lietsonta!Menkää viemään evankeliumin ilosanomaa niille joilta se puuttuu!
Me adventistit olemme Kristuksen armoon turvautuvia uskovia,emmekä tarvitse teiltä mitään opetusta!
Menkää Herätysliikkeiden sivuille,tai se palsta kuivuu kokoon!
Te ette sallineet meidän jäävän sinne,senvuoksi että te ette haluneet kuulla adventti kirkosta,ettekä adventisteista mitään!
Miksi sitten nyt häiriköitte täällä?
Missä kohtaa Raamatussa sanotaan, että tarvittaisiin
pienempi valo joka veisi Jumalan luokse?
Vain eksyttäjä ja harhaoppinen tekee lisäyksiä Raamattuun.
jotakin? Haloo! Ei kukaan ole siihen mitään sen kokoamisen jälkeen lisännyt. Pienempi valo ovat hyvät hengelliset kirjat, joita ovat uskon miehet ja naiset kirjoittaneet, ja ne johtavat lukemaan Jumalan sanaa. Luther, Hallesby, Tiililä, Venden, Rouhe ja myös useat muutkin, ovat uskoneet ja kirjoittaneet hienoja kirjoja, kuten Whitekin, joita kannattaakin lukea, ja miettiä maailman menoa.
Uskotko tänäänkin kolmen enkelin sanomaan jonka kirjailija White takoi opiksi jokaisen adventistin päähän. Myös sinunkin?
Puhutaampa adventismista vaihteeksi.
Heillä tuokin kohta tarkottaa eri asiaa kuin muilla.
Lisätä Raamattuun tarkoittaa meillä sitä, että jatkaa Raamatun kerrontaa ohi sen mitä Raamatussa on sanottu.
Otan esimerkin Raamatusta.
1.Korinttolaiskirje:
4:6 Tämän olen, veljet, sovittanut itseeni ja Apollokseen, teidän tähtenne, että meistä oppisitte tämän: "Ei yli sen, mikä kirjoitettu on", ettette pöyhkeillen asettuisi mikä minkin puolelle toista vastaan.
Meillä tulkinnan selittää Raamattu.
Mutta adventeilla sen on selittänyt Ellen nyt väärin muista niin ELLEN GOURD WHITE.
Uskotko tänäänkin sanomaan jonka M. Luther takoi opiksi jokaisen luterilaisen päähän. Myös sinunkin?
Eikö Jeesus yksin riitäkään? Mihin sinä M. Lutheria tarvitset? Tai U. Muromaa?
Te ette ymmärrä Raamattua. Vain adventtisanoman hyväksyvä VOI ymmärtää TÄYSIN Raamattua. Muut olette vielä äidinmaidossa kiinni, ettekä kestä vahvaa ruokaa.
Hän ei ollut adventisti, vaan perusti liikkeen jolla ei ollut mitään tekemistä adventtiuskon kanssa.
Joskus hamassa nuoruudessaan hän oli hetken jäsen.
Jäsenyydestä erotetaan jos ei sovi joukkoon, vaan edustaa jotakin muuta.
Siunausta
jari laurila
Siunausta
jari laurila
Pukkaas taas muutama massapostaus.
Vai olet sinä tehnyt parannuksen?
Aijaa, montako adventistia tämä Koresh sai houkuteltua liikkeeseensä?