...jolla on suatu immeissii ruottuun aina sen mukkaan kuka on vallankahvassa kullonnii, kun kerrotte, mikä on syntii, kerrotte keitä olette, heh, mikä teitsiä uhkaa, mimmosta valttioo ja millä keinoilla käyttelettä . Minä tämmöstä ja tällätavalla takas, kunnens tasa-arvoo alakkaa hiämöttee. Minua kyllä kieltämättä on aikalailla uhkaillet tiukkis uskikset tahi yrittäneet, siks varmaan minusta se on sitä suurinta syntiä...hyh, sanon niitä sielunvihollisiksi!
Synti on sos.kontrollikeino
voi kaahhheeta
3128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
naulan kantaan!
Synti määrityksenä ei ole mikään vallankäyttöväline, ehkä joskus keskiajalla, jolloin syntien anteeksiantamisella ja aneilla tienasi kirkko, mut eiköhän se nykypäivänä ole kirkastunut jokaiselle. Jos puhumme moraalista, pahuudesta, lainsäädännöstä, niin kaiken alunperin määrittelee Raamatun määrittelemä Laki, joka oli tehty suojelemaan ihmisiä. Sen tarkoitus oli estää ihmisten väliset vihamielisyydet esim. pettäminen, tappaminen, vihaaminen, itsekkyys yms.. kaiken sen joka lisää vihan kiertoa ja pahuutta maailmassa.. Mutta valitettavasti tää pahuus on jo levinnyt niin käsiin ettei ihmiset nykypäivänä ymmärrä edes mitä synti on, eivätkä välttämättä halua edes tietää. Synti erottaa ihmisen jumalasta ja tekee hänestä kirotun, ja ainut lääke tähän on kohdata itse Jumalan Poika, Sovittaja ja tehdä parannus... Eli erittäin tärkeä juttu ihmisellä ymmärtää mikä on synti/ mikä on moraali / mikä on "sairautta" yms.. Koska ilman synninkäsitystä meillä ei ole lopulta pohjaa minkäänlaiselle moraalille ja voimme katsoa kun sukupolvesta sukupolveen ihmiset ja maa ajautuu kieroutuneempaan pahuuteen ja kurjuuteen. Ihan oman hyvinvoinnin kannalta on hyvä tietää mikä on syntiä, ja ymmärtää et se tappaa lopulta meidät sisäisesti, hyvyyden ja omantunnon.. Syntiä on esim. välinpitämättömyys, jonka seurauksia on maailmanlaajuinen nälänhätä kehitysmaissa, rikollisuus, monopolit, terrorismi, Suomen juopponuoret, avioerotilastot (--> rikkinäiset perheet, ihmiset)
Jumala rakastaa ihmisiä, mut vihaa syntiä... ja synti (ihmisen pahuus) saa aikaan sen et me poljemme, vihaamme, tapamme, puhumme pahaa toisistamme. Synti tekee tästä maailmasta niin pahan koska se tappaa rakkauden, ja lopulta ei ole edes mieltä elämässä jossei rakkautta löydy ihmisistä. Jos mietitte miks Jumala tuhos Gomoran ja Sodoman, olisko ollut syynä et ihmiset eivät enää eläneet ihmisinä, ne olivat petoja, eivät kokeneet rakkautta enää, olivat kivikovia sydämmiltään ja paatuneita. Oli Jumalan armoa jo heille itselleen että saivat saivat kuolla, koska heissä ei ollut tippaakaan humaniteettia eli näinollen myöskään ei ihmisarvoa.
Kyllähän mekin pistämme tämmöisiä elinkautiseen ja USA:ssa pistetään sähkötuoliin jos löytyy ihmisiä jotka ovat täysin kadottaneet ihmisyytensä, paaduttanut itsensä ja löytäneet "sisäisen eläimensä" :(
Tämmöinen ihminen pystyykin murhaan vaikka perheensä, ja voi saada siitä jopa hetkellistä nautintoa..
sana lienee tullut ruotsista ja tarkoittanee harmia. "Synti ja häpee" on aivan tavallinen sanonta tavallisen ihmisen (me kaikki ollaan niitä) suusta. Syntiä, häpeää ja jalkapuuta on tarjottu milloin mihinkin vaivaan, mielellään ennaltaehkäisevänä hoitomuotona. "Kotiasioista ei sitten puhuta" on eräs keino vaientaa lapsi ja saada lapseen "synnintuntoa" l. "omaa" tuntoa. Tosiasiassa oma tuntohan tällöin tulee tunnottomaksi. Suomessa 40% perheissä asuvista lapsista joutuu kohtaamaan perheväkivaltaa. Perheväkivalta aiheuttaa kierteen; masennusta, persoonallisuuden muutoksia, koulukiusaamista, päihteiden väärinkäyttöä ymym.
Mielestäni on "turha" keskustella siitä mitä synti on, sanana tai merkityksenä. Synti on harmi ja haitta ja pienikin harmi on ilolta poisoleva harmi. Ihmeellistä että täällä meillä on asiat tälleen.
T. Onnellinen -Sinkku ja Työtön