Jatkuva välivuoto ?

välivuodot vaan jatkuu ja jatkuu...lääkärissä käyty jo neljästi otettu testit ja sisäultrat, lääkäri sanoo, että kaikki on kunnossa, mutta vuodot eivät vain lopu. Olen vaihtanut pillereitä sen vuoksi jo kolmesti ja nyt olen yhtä merkkiä syönyt jo n. 5 kk. Sain antibiottikuuritkin, kun lääkäri oletti että se auttaisi....ehdotin, että jospa jättäisin pillerit hetkeksi, mutta lääkärin mielestä vuodot eivät johdu pillereistä...apuja ja neuvoja?
4330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oleks saanu jotakin astauksia/tietoa?

Olen käyttänyt 2 vuotta samaa merkkiä ja nyt on ilmaantunut vuotja jotka jatkuvat.

Äänestä
  • Enpä ole :( nyt oon menossa neljättä kertaa lääkäriin tämän asian takia....tylsää.

    Äänestä

Itselleni sama ongelma tuli ehkäisykapselin kanssa.Ihan sama mitä kuureja sain niin vuoto jatkui silti.Valehtelematta voin sanoa että minulla oli kuukautiset puoli vuotta.Lopulta gynekologi otti näytteen kohdun limakalvosta ja totesi että kapselin takia limakalvo kohdussa on niin ohutta että vuotaa siksi.Limakalvo voi olla ohutta siis myös muusta syystä kuin ehkäisystä.Näin lääkäri minulle kertoi.Onko sinulle tehty tällainen testi?

Äänestä
  • Lääkäri on jo kahdesti tehnyt sisäultran ja todennut, että kohdun limakalvo on niin ohut, että koko siitä tihkuu koko ajan läpi. toinen lääkäri antoi kaksi vaihtoehtoa..jättää pillerit pois kokonaan tai syödä kolme laattaa putkeen pillereitä (ja totesi siihen, että vuoto nähtävästikin vain jatkuu). Endometrioosia se ei lääkärin mielestä ole. Haluaisin niin kovasti päästä näistä vuodoista yli, koska se vaikuttaa niin kovin minuun itseeni ja koko elämiseen (esim. vakituinen suhde)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-M- kirjoitti:

välivuodot vaan jatkuu ja jatkuu...lääkärissä käyty jo neljästi otettu testit ja sisäultrat, lääkäri sanoo, että kaikki on kunnossa, mutta vuodot eivät vain lopu. Olen vaihtanut pillereitä sen vuoksi jo kolmesti ja nyt olen yhtä merkkiä syönyt jo n. 5 kk. Sain antibiottikuuritkin, kun lääkäri oletti että se auttaisi....ehdotin, että jospa jättäisin pillerit hetkeksi, mutta lääkärin mielestä vuodot eivät johdu pillereistä...apuja ja neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu