eli mitä eroa näillä kahdella on? Tiedän, että toinen asennetaan "kohdunkaulakanavaan" ja toista napsitaan 21 pilleria ja sit pidetään 7 päivän tauko.
Miten vaikuttaa, haitat, plussat?
Kiitos
Miten vaikuttaa, haitat, plussat?
Kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hormonikierukka (kauppanimi Mirena) on kohdunsisäinen ehkäisin. Sitä suositellaan synnyttäneille naisille (joille asentaminen on paljon helpompaa), mutta kyllä se voidaan asentaa myös synnyttämättömälle naiselle. Kierukka vapauttaa progestiinia suoraan kohtuun eli vaikutus on paikallinen. Tällöin kyseisen hormonin pitoisuus systeemisessa verenkierrossa on pienempi kuin esim. ehkäisytabletteja käytettäessä. Ehkäisyteho kestää noin 5 vuotta, jonka jälkeen on asennettava uusi kierukka. Haittavaikutukset ovat samantyyppisiä kuin muillakin hormonaalisilla ehkäisymenetelmillä, esim. aknea ja mielialanvaihteluita saattaa ilmeta. Hormonikierukka saattaa poistaa vuodot kokonaan, minkä takia sitä käytetään myös runsaiden vuotojen hoitona.
Nuorelle ihmiselle pillerit ovat parempi vaihtoehto, sillä jos perheenlisäys tulee ajankohtaiseksi niin pillerit on helppo lopettaa. Kierukan asentaminen ja poistaminen on taatusti aika epämiellyttävä kokemus, joten kannattaa olla täysin varma ennen kuin sellaisen hankkii. Plussaa kierukassa on tietty jo aiemmin mainitsemani vuodon loppuminen, mutta ymmärtääkseni sekään ei ole täysin varmaa eli joillakin voi vuotoa esiintyä. Jos pillereiden päivittäinen ottaminen tuottaa tuskaa esim. jatkuvan unohtelun takia niin sittenhän kierukka olisi parempi vaihtoehto. Mutta onhan toki olemassa myös emätinrengas Nuvaring sekä Evra-laastari, joita kannattaa myös harkita vaihtoehdoksi pillereille.
Netistä löytyy taatusti lisätietoa Mirenasta (ainakin valmistajan sivuilta www.schering.fi) ja lääkäri on tietysti ammattilainen arvioimaan, sopiiko kyseinen ehkäisymenetelmä juuri sinulle. Toivottavasti sait tästä edes jotain tietoa :)