Hirvet, ajotapa?

Ajattelin kysellä, onko viikko sitten lauantaina alkanut hirvenmetsästys vaikuttanut ajotapaanne ja/tai ajonopeuteenne?

Tilastojen mukaan viime vuoden kuolemaan johtaneista hirvikolareista 25 kpl tapahtui 100 km/h rajoitusalueella ja 1 kpl 80 km/h rajoitusalueella.

Eli, nopeusero 100 km/h ja 80 km/h välillä näyttää olevan hengissäsäilymisen arvoinen ero. Lähes kaikki kuolemaan päättyneet hirvikolarit ovat sellaisia, joissa ei jarrutusjälkiä ole lainkaan. Elukka on siis loikannut suoraan puskista auton eteen.

Työmatkani on 75 kilometriä pitkä, josta 100 km/h rajoitusaluetta on noin puolet. Olen ajanut viime viikon lauantain jälkeen työmatkani mennen tullen (aamuhämärä ja iltahämärä) vakionopeussäätimellä 80 km/h. Ajassa tämä tarkoittaa sitä, että työmatkaani kuluu nyt 5 min 15 sek enemmän aikaa, kuin ennen, jolloin siis ajoin satasen rajoitusalueella sataa. Mitätön ero ajassa muuten.

Joillakin kanssa-autoilijoilla tuntuu olevan pinna piukalla; ohi pitää mennä kaikissa tilanteissa tuli rekka vastaan taikka ei. Valoja vilkutellaan ja äänitorvea soitellaan. Siitä huolimatta hyvin usein olemme samoissa liikennevaloissa 20 minuuttia myöhemmin peräkkäin. Eli ajansäästöt ovat todella mitättömiä.

Olen huomannut polttiaineenkulutuksen laskeneen aiemmasta 5.2 litrasta nykyiseen 4.8 litraan per 100 km. Autona siis MB E 320 CDI vm 2005.

Miten hirvet vaikuttavat omaan ajokäyttäytymiseen? Ärsyttävätkö 80 taulussa köröttelevät, jotka ajattelevat selviävänsä hengissä hirvikolarista?


Master Eq

9

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 80km/h

      tiellä, jonka talvirajoitus on 80km/h ja kesällä (siis parhaillaankin)100km/h.
      Etenkin pimeällä ja hämärällä kiinnitän huomiota ajonopeuteen.
      Viimeksi tänä aamuna kuuden aikaan ajoin pakettiauton perässä, joka ajoi myös kahdeksaakymppiä eikä ärsyttänyt yhtään, mutta takana tuleva veti ensin minun ohi, tuplakeltaisilla tietysti, ja sitten pakun ohi -molemmilla kerroilla näki, että tulee auto vastaan. No -onneksi ehti -olisi ollut omakin henki vaarassa muutoin.
      Työmatka yhteen suuntaan reilu 40km.
      Hienoa, että mersu-kuskikin varoo eikä vaan luota autoonsa ja kykyihinsä sokeasti!

    • Ei vaikuta hirvien olemassaolo.

      Todennäköisyys sille että hirvi putkahtaa metsästä eteen on olemassa aina, nyt se vain on vähän isompi. Minimaalinen kuitenkin.

      Näkyvyyden huononeminen näin syksyisin vaikuttaa paljon enemmän ajotyyliin.

    • ajelen

      Pimeään vuorokauden aikaan, oli sitten kesä tai talvirajoitus, aina 80km/h ....

    • Ohi mennyt

      Just joo, minä se ajattelen siten että jos köröttelen 80km/h satasen alueella muiden tientukkona niin jos kohdalle sattuu se hirvi ja joudun polkaisemaan tosijarrutuksen niin se takana tuleva rekka polkee mut aivan varmasti muusiksi!
      Siksipä ajelenkin vähintään se sata lasissa ja lähes aina enemmänkin sillä silloin olen jo kerennyt mennä sen paikan ohi missä se hirvi änkeää tielle eikä minun tarvitte jarruttaa ollenkaan saatikka katsella sitä takapuskurissa roikkuvaa kymppiakselista murskainta....

      • kasva aikuiseksi

        "Siksipä ajelenkin vähintään se sata lasissa ja lähes aina enemmänkin sillä silloin olen jo kerennyt mennä sen paikan ohi missä se hirvi änkeää tielle eikä minun tarvitte jarruttaa ollenkaan saatikka katsella sitä takapuskurissa roikkuvaa kymppiakselista murskainta...."

        Tuollaista perustelua voi odottaa 10-vuotiaalta, mutta ei aikuiselta jolla on vähänkään älyä.


    • on näin on

      Näinhän se on. Hirvivaara-alueilla suositellaan ajettavan sen satasen sijasta kahdeksaakymppiä. Jos hirvonen sattuu tielle samaan aikaan on ensinnäkin hiukan enemmän aikaa reagoida ja väistää ja lisäksi jälki ei ole niin pahaa, kertovat tilastot.
      Kaikki sitä eivät usko.

    • hiljennän

      pimeällä ja etenkin hirvivaara-alueilla. En ymmärrä ihmisiä jotka luottavat kovasti siihen ettei heille satu koskaan mitään. Sitähän ei kukaan pysty ennustamaan milloin se hirvi sieltä puskasta tielle hyppää, mutta silloin juuri ajonopeuden merkitys kasvaa. Minulle on sama miten muut ajavat ja annan kyllä tilaa ohittajille.

      • nakki

        minäkin hiljennän - pelästyin kerran nimittäin ihan tarpeeksi.
        Onneksi osuin vain sen hirveeeeen takakavioihin - se kun ei ehtinyt kokonaan alta pois, vaikka kuinka 'hampaat irvessä' jarrua painoin.
        Väistäjäksi minusta ei ollut, vaikka oli auto täynnä ihmisiä... oli se senverran äkkinäinen tapahtuma
        Yllätti paljon pahemmin kuin talven ekat liukkaat.

        Varoitusalueilla 80 km/h vaikka rajoitus muuta sallisikin. Rohkemmat menköön ohi - onhan niilläkin ratti melkein joka autossa ainakin... ;-)


    • Ei master

      Mistä tuollaisen tiedon löysit hirvikolareissa kuolleiden määrästä ?
      Viime vuosina hirvikolareissa kuolleiden määrä Suomessa on ollut keskimäärin n. 10 henkeä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10798
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      152
      5446
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      49
      5338
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4316
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      107
      4206
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3781
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3708
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      75
      3044
    Aihe