USKOVIEN YHTEYS

uskonsankari

-paljon on väännetty kättä uskovien yhteydestä ja siitä miksi sitä on niin vähän !
-siis että he tuntisivat teidät siitä, että te yhtä olette ja teillä on keskinäinen, rakkaus !
-on perustettu jos jonkinlaisia komiteoita ja neuvottelukuntia joilla on ekumeenian kautta koetettu hakea keinotekoista yhteyttä eri kirkkokuntien,välillä ja eri uskontokuntien välillä jne..
-kaikki tällainen on kuitenkin,inhimillistä ja järjellä tehtävää konsensusta,jossa neuvottelemalla sekä sopimalla,määrätyistä Raamatun asioista tehdään,-kompromisseja,joilla ei ole enää sitten mitään tekemistä,Raamatun totuuden kanssa jne..
-kaikkeen edelliseen on olemassa kuitenkin hyvin yksiselitteinen ja selkeä vastaus,-riippumatta siitä mihin uskontokuntaan tai uskoon,kukin kuuluu jne..
JA SE VASTAUS ON TÄMÄ;JOS ME VALKEUDESSA VAELLAMME ON MEILLÄ YHTEYS,-KESKENÄMME !
-mitään muita asioita ja tekijöitä ei tarvita yhteyden,muodostumisessa..siis jos osapuolet ovat Raamatullisia ja vaeltavat kaikessa Raamatun totuudessa,sekä samassa Hengessä niiden totuuksien suhteen,-on YHTEYS olemassa,automaattisesti,eikä mitään muuta yhteyttä,voi ollakkaan olemassa!
-tässä on kuitenkin unohdettava omat, mielipiteet kaikesta muusta,paitsi Raamatun totuuksista,-esim.seurakuntakysymykset,kasteasiat,ehtoollinen,aeurakuntaan liittäminen,-siis vain uskovia,uudestisyntyminen,Pyhällä Hengellä täyttyminen,kielillä puhuminen ja profetointi jne,asiat !

5

228

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen samoilla linjoilla.

      uskovien yhteys on erittäin tärkeä asia.

      • hansutuulia

        olen että uskovien yhteys on tärkeä, siksi sitä yritän ylläpitää joka viikko.:)


    • toisiaan!

      En oikein ymmärrä. Kyllähän helluntailaiset rakastavat kaikkia uskovia eli toisiaan. Muuallahan ei uskovia ole.

      • uskossa tänään

        -eihän niitä tietenkään missään, muualla ole :-)


      • uskossa tänään kirjoitti:

        -eihän niitä tietenkään missään, muualla ole :-)

        olisi muuallakin, niitä uskovia? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1626
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      752
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      45
      462
    Aihe