Nyt kaikki kauppaan ostamaan uutta autoa, Suomeen ei tule mitään autoveromuutoksia. Korkeintaan hinnat nousevat.
Käytettyjen tuonnillakaan ei ole mitään vaikutusta hintatasoon.
Mutta jos ei ole varaa...
Autoilusta kerätään tietty määrä veroja joka tapauksessa, se on vakio.
Jos autojen hinnat laskisivat, niin sitten kasvaisivat välirahat. Sehän olisi vain autonostajien vahinko. Ei siis kannata toivoa hinnanlaskua.
Niin että nyt kipin kapin kauppaan, ennen kuin autot loppuvat.
autot ei halpene
10
1544
Vastaukset
- kun...
öljy loppuu, silloin saa autoja halvalla ja taatusti Suomessakin ilman mitään veroja.
Huvittavaa kun joku kuvittelee saavansa auton ensi vuonna edullisemmin kuin nyt.- paljoa
enää paljon ajella, kun ei ole polttoainetta.. suomessa tosin _mitään_ ei saa ilman veroja.
- kule
paljoa kirjoitti:
enää paljon ajella, kun ei ole polttoainetta.. suomessa tosin _mitään_ ei saa ilman veroja.
ihan viela ei kannata oljyn loppumista odotella. Talla hetkella on kulutettu mailman oljyvarantoja alle puolet siita mita on loydetty. Ja uusiakin esiintymia viela loydetaan, esim. Meksikonlahti noin kuukausi sitten. Mutta eiko ole ihmeellista kuinka kansoja voi hallita kun kayttaa PELKOA apuvalineena. 70-luvulla tiedemihet hokivat suu vaahdossa kuinka maapallon ilmasto kylmenee ja uusi jaakausi uhkaa, ellei jotain tehda. Ja kun tiedemihille annettiin lisaa apurahaa, niin hehan huomasivatkin etta se onkin lampiamassa ellei jotain tehda. Otsonikato oli poikaa 90-luvulla, nyt siita ei kukaan puhu enaan. Ja eraassa tiedealan julkaisussa viime maaliskuussa todettiin kuinka hyvassa kunnossa otsoni ja kohta aivan "ehja" ja uutta vastaava. Kymmenen vuotta sitten sen todettiin olevan uusiutumatonta??? Etta sellasta.....Terv. Kule
- gjhghkfh
"Niin että nyt kipin kapin kauppaan, ennen kuin autot loppuvat."
Kuten tuolla aikaisemmin joku oli tutkinut, niin Suomen HA-kanta kasvaa joka vuosi 70 000Kpl!!
Ei taida autot loppua ;) Autot Suomessa ovat jo nyt halvempia, kuin koskaan. Asian voi todeta vertailemalla vanhoja hintoja vaikka parinkymmenen vuoden takaisista autolehdistä.
Esimerkiksi MB E320 CDI vuonna 1995 hinnat-alkaen -versio 80.000 euroa tämän päivän rahassa. Samanlainen E320 CDI hinnat-alkaen tänään 72.000 euroa. Yhdessätoista vuodessa reaalihinta on laskenut 10% ja palkat nousseet samassa ajassa enemmän.
Se näkyy myös autojen määrän kasvuna, viisikymmentä vuotta sitten autoon oli varaa vain rikkailla. Kolmekymmentä vuotta sitten autoon oli varaa jo duunariperheilläkin. Kymmenen vuotta sitten duunariperheisiin ilmestyi jo toinenkin auto. Ja tänä päivänä työttömätkin ajelee autolla ja duunariperheissä on kolme-neljä autoa.
Nykyään kaikilla on auto, koska ne ovat niin halpoja. Halvempia kuin koskaan. Aika monella meistä alkaa olla jo useampi auto. Perheessäni on kolme autoa, vaikka meitä on vain kaksi ihmistä. Vaimolla on oma urheiluautonsa ja minulla työmatka-ajoon oma diesel-sedan ja mökki/metsästys -käyttöön nelivetoinen bensamaasturi.
Master Eq- näillä palstoilla
Ihmeen vaurasta porukkaa keskusteluissa.
MasterEq:llakin urheiluautoja ja maastureita.. Mikäs siinä, urheiluautohan voi olla ´89 Nissan Sunny Coupe ja bensamaasturi ´85 Isuzu Trooper.
Masterilla on myös tietoa ´95 mallin CDI Mersusta, vaikka CDI koneet tulivat vasta vuonna 1999 VäyrysMersun facelift-malleihin. :) - Joo.
yhden pois.
Vai eikö sulla vielä viime viikolla ollut neljä autoa?
Vai etko meinaa muistaa mitä viimeksi valehtelit;)
- näreet
Autoilun kokonaiskustannukset eivät tule laskemaan, vaan nousevat tasaisen varmasti.
Jos autojen hinnat laskisivatkin veromuutoksen myötä, niin siitä on iloa vain jos autoa ei käytä. Autoilun kokonaiskustannukset eivät laske, vaan mahdollinen autoveron laskeminen otetaan takasin valtiolle auton käytön lisäverottamisella. - Alaa tunteva
Onko halli puolella pelottavan tyhjää, kun tännekin pitää jo kirjoitella?
- Joo.
tuo taitaa olla paras alennus nykyhetkellä uudesta ja silti jää vielä myyjillä aikaa kirjoitella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333174Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441589Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709