Mielenkiintoinen kysymys

terence.hill

Kuinka moni teistä helluntailaisista on vienyt pienen lapsensa kastettavaksi (vaikka seurakunnaltaan salaakin) jollekin luterilaiselle papille? Tai kuinka moni tuntee jonkun helluntailaisen, joka on näin tehnyt?

Tätä olisi ihan kiva kuulla vastavuoroisesti, kun 'luterilaisuus'-palstalla kysellään luterilaisten uskovien kasteella käymisistä.

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskimpa helluntailaiset näkee tarpeelliseksi kastattaa omaa lastaansa salaa. Salaisesti jos pitäisi niin tehdä osoittaisi se vanhempien jonkinlaisen pelon, ettei lapsi olisikaan taivaskelpoinen.

      Mielestäni kastehan ei pelasta ketään. Tarvitaan usko Kristukseen, jotta pelastuu. Evankeliumi on annettu, jotta sitä levitetään ja sen vastaan otettaisiin ja tapahtuisi uudestisyntyminen Jumalan lapseksi. Tämän jälkeen otetaan kaste merkiksi tästä liitosta. Lapsia ei tarvitse kastaa. Koska ovat Kristuksen suojeluksessa ja huomassa.

      • terence.hill

        jos on aviopari, josta vain toinen puoliso kuuluu helluntailaisiin, tai jos on kaksoisjäsenyys, niin lasten kastaminen tulee mietittäväksi.


      • terence.hill kirjoitti:

        jos on aviopari, josta vain toinen puoliso kuuluu helluntailaisiin, tai jos on kaksoisjäsenyys, niin lasten kastaminen tulee mietittäväksi.

        Ymmärrän kyllä. Jos aviopari päättää lapskasteen lapselleen, ei kai siinä sitten kuin kuin viedä kasteelle. Oma mielipiteeni on kuitenkin että ei tarvitsisi niin tehdä.

        Vaimollani on muuten tuollainen kaksois jäsenyys hän kuuluu baptisteihin ja luterilaiseen kirkkoon. Liittyi kirkkoon koska molemmat poikamme itse halusivat liittyä luterilaiseen kirkkon (rippikoulu iässä), ja siihen sitten tarvittiin toisen vanhemmista jäsenneksi. Joten emme vastaan laittaneet.


    • laventelipoika

      -no minä en tiedä onko helluntalaiset vieneet omia lapsiaan vauvana kasteelle, yleinen tapa on kuitenkin helluntaiseurakunnissa, että vauva siunataan seurakunnassa, me helluntalaiset olemme toiseksi suurin kirkkokunta koko maailmassa, saalemin-nettitietojen mukaan jäseniä on 267 milj. , luterilaisia on 60-70 milj. koko maailmassa, voi olla että ortodoksit joita on alle 300 milj. ovat tuosta toisesta sijasta mukana olevia, no luvut eivät ole tärkeä, koska Luoja näkee sydämeen asti.
      Meillä helluntalaisilla on yliopiston tasoista teologista koulutusta ja oma akateeminen seurakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1818
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      887
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      717
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      695
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      638
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe