Mielenkiintoinen kysymys

terence.hill

Kuinka moni teistä helluntailaisista on vienyt pienen lapsensa kastettavaksi (vaikka seurakunnaltaan salaakin) jollekin luterilaiselle papille? Tai kuinka moni tuntee jonkun helluntailaisen, joka on näin tehnyt?

Tätä olisi ihan kiva kuulla vastavuoroisesti, kun 'luterilaisuus'-palstalla kysellään luterilaisten uskovien kasteella käymisistä.

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskimpa helluntailaiset näkee tarpeelliseksi kastattaa omaa lastaansa salaa. Salaisesti jos pitäisi niin tehdä osoittaisi se vanhempien jonkinlaisen pelon, ettei lapsi olisikaan taivaskelpoinen.

      Mielestäni kastehan ei pelasta ketään. Tarvitaan usko Kristukseen, jotta pelastuu. Evankeliumi on annettu, jotta sitä levitetään ja sen vastaan otettaisiin ja tapahtuisi uudestisyntyminen Jumalan lapseksi. Tämän jälkeen otetaan kaste merkiksi tästä liitosta. Lapsia ei tarvitse kastaa. Koska ovat Kristuksen suojeluksessa ja huomassa.

      • terence.hill

        jos on aviopari, josta vain toinen puoliso kuuluu helluntailaisiin, tai jos on kaksoisjäsenyys, niin lasten kastaminen tulee mietittäväksi.


      • terence.hill kirjoitti:

        jos on aviopari, josta vain toinen puoliso kuuluu helluntailaisiin, tai jos on kaksoisjäsenyys, niin lasten kastaminen tulee mietittäväksi.

        Ymmärrän kyllä. Jos aviopari päättää lapskasteen lapselleen, ei kai siinä sitten kuin kuin viedä kasteelle. Oma mielipiteeni on kuitenkin että ei tarvitsisi niin tehdä.

        Vaimollani on muuten tuollainen kaksois jäsenyys hän kuuluu baptisteihin ja luterilaiseen kirkkoon. Liittyi kirkkoon koska molemmat poikamme itse halusivat liittyä luterilaiseen kirkkon (rippikoulu iässä), ja siihen sitten tarvittiin toisen vanhemmista jäsenneksi. Joten emme vastaan laittaneet.


    • laventelipoika

      -no minä en tiedä onko helluntalaiset vieneet omia lapsiaan vauvana kasteelle, yleinen tapa on kuitenkin helluntaiseurakunnissa, että vauva siunataan seurakunnassa, me helluntalaiset olemme toiseksi suurin kirkkokunta koko maailmassa, saalemin-nettitietojen mukaan jäseniä on 267 milj. , luterilaisia on 60-70 milj. koko maailmassa, voi olla että ortodoksit joita on alle 300 milj. ovat tuosta toisesta sijasta mukana olevia, no luvut eivät ole tärkeä, koska Luoja näkee sydämeen asti.
      Meillä helluntalaisilla on yliopiston tasoista teologista koulutusta ja oma akateeminen seurakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      711
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe