Onko merkittävää eroa k.o. rengaskokojen välillä? Lisääntyykö mittarivirhe? Sopiiko pyörimään tuo 50-sarjalainen vai ottaako lokasuojiin kiinni (autoa ei ole madallettu)? Autossa pitäisi rekisteriotteen mukaan olla 205/45/16 mutta koska Hakkapeliitta-talvirengasta sai vain 50-sarjan profiililla, tuli sellaiset autoliikkeestä mukaan.
205/45/16 ja 205/50/16
ero suuri?
5532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Esim. täältä:
http://www.rengaspari.fi/rengaslaskuri.php
Tuon mukaan siis halkaisija muuttuu 1,6 cm. Onko se iso ero renkaissa, toisin sanoen mahtuuko vielä pyörimään?
pikkusen kapeemmat ois ollu paremmat kaikin päin, mm.piemempi halkaisia, ja kapea rengas ei lähe niin herkästi luistamaan sohjossa.
Väittäisin kumminkin että ei tuo ero haittaa mitään, harvinaisia sellaiset autot, joissa noin pieni rengaskoon muutos aiheuttaa ongelmia.
tuollainen ero..jos autos vakio koko on 16" ni ihan sama mahtumisen kannalta onko 45 tai 50 sarja
myös auton merkki/malli ni olis vielä helpompi toisten vastailla.