A. Politkovskajan muisto

Anna Politkovskajalle on ehdotettu katua tai aukiota Helsingissä.

Ulkomaalaisille ei Suomessa yleensä katuja nimetä.

Yliopiston Porthania III voisi olla kyllä muistolaatalle hyvä paikka. Siellä Politkovskaja esiintyi yhdellä vierailullaan. Muistolaatta Portsussa voisi olla hyvä osoitus yliopiston humanistisista perinteistä.
6151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siitä vain ehdotus ylioppilaskunnalle (HYY). Rehtori tai kansleri itse eivät tule ehdottamaan.

Äänestä

On jo ehdotettu. Odotamme yliopiston johdolta, kanslerilta tai konsistorilta myöntävää päätöstä.

Eikä tekosyitä kuten "Realpolitik"-klikiltämme...

Äänestä

Ainakin sen verran toteutuu Suomessa, että Kerkko Koskinen teki laulun Anna Politkovskajalle.

Poliitikkojen toiveena on että kansa unohtaisi ihmisoikeudet.

Äänestä

Näin voidaan tehdä. Toivottavasti yliopisto on idealle vastaanottavainen. Suomalaisen median muisti on valitettavan lyhyt.

Äänestä

Opiskelijat voisivat olla valmiita. Onkohan yliopiston tsaarinajan jäykkä hallinto?

Äänestä

Toivon ettei Anna P. näin pian unohtuisi. Median muisti on lyhyt. Kyynisen poliitikon vielä lyhyempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yliopistolle? kirjoitti:

Anna Politkovskajalle on ehdotettu katua tai aukiota Helsingissä.

Ulkomaalaisille ei Suomessa yleensä katuja nimetä.

Yliopiston Porthania III voisi olla kyllä muistolaatalle hyvä paikka. Siellä Politkovskaja esiintyi yhdellä vierailullaan. Muistolaatta Portsussa voisi olla hyvä osoitus yliopiston humanistisista perinteistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu