jos mul jumalaut on perhe kyydis ja ajelen 50 kmh nopeusrajotus alueella mittarinopeutta 55 ni AINA on jumalaut joku esim. avensis tai v70 volvo puolen metrin pääs persiistä puoliks viivan päällä
menkää nyt vit....u itteenne ja miettikää mihin helevettiin on aina niin helevetinmoinen kiire ? se on 50 katto perkele ja piste
tääl o jatkuvaa marinaa jumalauta alinopeuksista , haistakaa paska , tyyli on nyk se että jos et aja väh. 15 kmh yli KATTORAJOTUKSEN alkaa vitutus takana ja pelleily puskurissa
kumarran ja kiitän syvään jos valvontaa voitaisiin parantaa ja nollatoleranssi saadaan hyvin pian käyttöön
irwinin sanoin kattonopeuksille itkevät kaahari sillä niitä ne olette , HAISTAKAA PASKA
Lopettakaa itku alionopeuksista
24
2344
Vastaukset
- wum
tule loppumaan, koska aina löytyy niitä jotka ajavat alle rajoitusten ilman järjellistä syytä.
- toope
Minulle esim. 1-tiellä on miellyttävä ajonopeus n.90-95 km/h Muurlasta Myllylammelle.
Itkijät ajavat ohi kun pääsevät. Tosin olen joskus
väistänyt bussipysäkille päästäessäni pikavuoron ohitseni. Muille en samaa tee ja piste.
- kaasua.
50 alueella 60-70km/h on hyvä nopeus. Jos joku ajaa alle tuon, niin ajan siitä ohi.
Siinähän itkette lisää valvontaa ihan rauhassa.- ajamaan!
,.,.,
- tollaselle
ennenkun tappaa jonkun muun. Ihan ilman kyselyitä IP selville ja RK-62 sarja napaan.
- pelottaa *kali kali*
tollaselle kirjoitti:
ennenkun tappaa jonkun muun. Ihan ilman kyselyitä IP selville ja RK-62 sarja napaan.
Kuulostat nysväriltä, suosittelen joukkoliikennettä kaltaisillesi.
50 alueella 60-70 km/h on muuten ihan oikeasti hyvä nopeus. Jos vähääkään seuraat liikennettä, niin sitä vauhtia liikennevirta etenee... - kaahari kerkiää
...sitten olemaan poikakaverinsa kanssa sen 1,6 minuuttia pitempään vaahtokylvyssä. On ihan oikein ylinopeutta ajamalla asettaa riskialttiiksi 1) oma 2) muiden henki siellä liikenteessä.
Mietippä jospa se kaverisi tykkäisi jos vaikka tulisit varmemmin kotiin kuin että nopeammin mutta säkkitavarana? - ajatella....:)
kaahari kerkiää kirjoitti:
...sitten olemaan poikakaverinsa kanssa sen 1,6 minuuttia pitempään vaahtokylvyssä. On ihan oikein ylinopeutta ajamalla asettaa riskialttiiksi 1) oma 2) muiden henki siellä liikenteessä.
Mietippä jospa se kaverisi tykkäisi jos vaikka tulisit varmemmin kotiin kuin että nopeammin mutta säkkitavarana?Hmmm..... Taidatpa olla oikeassa.
On tosi vaarallista ajaa 50 alueella vaikkapa 65km/h.
Lupaan, etten ainakaan tänään enää harjoita tuollaista rikollista toimintaa! - .......
ajatella....:) kirjoitti:
Hmmm..... Taidatpa olla oikeassa.
On tosi vaarallista ajaa 50 alueella vaikkapa 65km/h.
Lupaan, etten ainakaan tänään enää harjoita tuollaista rikollista toimintaa!pusi pusi!
- faktat haltuun
Alinopeus on nopeus, joka on pienempi kuin pienin sallittu nopeus. Pienin sallittu EI ole sama kuin suurin sallittu. Suurinta sallittua pienempi nopeus on tietenkin sallittu nopeus. Tätä eivät tunnut monet älyävän.
Suomessa ei vain ole määritelty pienintä sallittua nopeutta maanteille, eli on turha puhua alinopeudesta.Alinopeus on muuta liikennettä haittaava hidas nopeus. Löytyy ihan laistakin.
Esim. 80 km/h rajoitusalueella 60 km/h on selkeästi alinopeutta.Sakkorajana on noin 25% muuta liikennettä (ei siis suurinta sallittua) alhaisempi nopeus, joka häiritsee muita tiellä liikkujia.
Satasen alueella Suomessa ajellaan noin 95 km/h, joten sakkoraja alkaa häämöttää siinä 70 km/h kohdalla. Ainakaan, jos näin hiljaa ajaa, ei saa häiritä muita, vaan pitää reilusti väistää ja päästää takaa tulevat ohi. Esimerkiksi jokaisella levähdysalueella piipahtaminen (noin 10-20 kilometrin välein) varmasti pelastaa sakotukselta.
Master Eq- faktat haltuun
MasterEq kirjoitti:
Sakkorajana on noin 25% muuta liikennettä (ei siis suurinta sallittua) alhaisempi nopeus, joka häiritsee muita tiellä liikkujia.
Satasen alueella Suomessa ajellaan noin 95 km/h, joten sakkoraja alkaa häämöttää siinä 70 km/h kohdalla. Ainakaan, jos näin hiljaa ajaa, ei saa häiritä muita, vaan pitää reilusti väistää ja päästää takaa tulevat ohi. Esimerkiksi jokaisella levähdysalueella piipahtaminen (noin 10-20 kilometrin välein) varmasti pelastaa sakotukselta.
Master Eqettä laissa olisi selkeästi määritelty, mikä on muuta liikennettä häiritsevä hidas nopeus eli alinopeus.
Nyt kaikilla on vain oma mielipide siitä mikä on alinopeutta. - kilukalu
The_Rat kirjoitti:
Alinopeus on muuta liikennettä haittaava hidas nopeus. Löytyy ihan laistakin.
Esim. 80 km/h rajoitusalueella 60 km/h on selkeästi alinopeutta.Ei se ole alinopeutta ajaa 80km/h alueella 60km/h.
Laki velvoittaa ajamaan omien kykyjen mukaan!!! jos tuntuu turvallisemmalta ajaa 60km/h on se sallittua, eikä rangaistavaa.
Jos sensijaan ajaa 60km/h ja esim. mutkittelemalla estää toisen ohittamisen on teko rangaistava.
Onneksi nykyään tehdään noita "juhlavuoden malleja" joissa on kääntyvät etupyörät, että kyllä ohi pitäisi päästä.
Ps. Aja ohi, mikäli et pysy perässä. kilukalu kirjoitti:
Ei se ole alinopeutta ajaa 80km/h alueella 60km/h.
Laki velvoittaa ajamaan omien kykyjen mukaan!!! jos tuntuu turvallisemmalta ajaa 60km/h on se sallittua, eikä rangaistavaa.
Jos sensijaan ajaa 60km/h ja esim. mutkittelemalla estää toisen ohittamisen on teko rangaistava.
Onneksi nykyään tehdään noita "juhlavuoden malleja" joissa on kääntyvät etupyörät, että kyllä ohi pitäisi päästä.
Ps. Aja ohi, mikäli et pysy perässä.On laitonta ajaa muuta liikennettä haittavalla nopeudella.
Toisin sanoen liikennevirran nopeutta tulisi ajaa.
On muuten turvallisempaakin, polttoainetta kuluu vähemmän, yms.- faktat haltuun
faktat haltuun kirjoitti:
että laissa olisi selkeästi määritelty, mikä on muuta liikennettä häiritsevä hidas nopeus eli alinopeus.
Nyt kaikilla on vain oma mielipide siitä mikä on alinopeutta.hyvin epämääräisesti:
"Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti..."
Tuon voi jokainen tulkita omalla tavallaan. Pitäisi olla tarkemmin. - fgjdfhgfdjk
The_Rat kirjoitti:
Alinopeus on muuta liikennettä haittaava hidas nopeus. Löytyy ihan laistakin.
Esim. 80 km/h rajoitusalueella 60 km/h on selkeästi alinopeutta.Alinopeus on ajaa liikennevirtaa hitaammin, riippumatta siitä mikä rajoitus on. Näin sanoi poliisi todistettavasti radiolähetyksessä.
Ja poliisi kehoittaa alinopeutta ajavia päästämään nopeammat ohitse vaikka väistämällä. Syy tähän on selvä: sakkokiintiö jää vajaaksi jos joku tientuke ajaa liian hiljaa! - tulkita
faktat haltuun kirjoitti:
hyvin epämääräisesti:
"Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti..."
Tuon voi jokainen tulkita omalla tavallaan. Pitäisi olla tarkemmin.Miksi tuota pitäisi yrittää tulkita? Jätetään se lain tulkinta poliisin huoleksi ja pyritään ajamaan muita häiritsemättä hitaammatkin hyväksyen.
- wum
fgjdfhgfdjk kirjoitti:
Alinopeus on ajaa liikennevirtaa hitaammin, riippumatta siitä mikä rajoitus on. Näin sanoi poliisi todistettavasti radiolähetyksessä.
Ja poliisi kehoittaa alinopeutta ajavia päästämään nopeammat ohitse vaikka väistämällä. Syy tähän on selvä: sakkokiintiö jää vajaaksi jos joku tientuke ajaa liian hiljaa!"Alinopeus on ajaa liikennevirtaa hitaammin, riippumatta siitä mikä rajoitus on. Näin sanoi poliisi todistettavasti radiolähetyksessä."
voisi kyllä miettiä mitä suustaan päästää. - 3/17
The_Rat kirjoitti:
On laitonta ajaa muuta liikennettä haittavalla nopeudella.
Toisin sanoen liikennevirran nopeutta tulisi ajaa.
On muuten turvallisempaakin, polttoainetta kuluu vähemmän, yms. - rane
tulkita kirjoitti:
Miksi tuota pitäisi yrittää tulkita? Jätetään se lain tulkinta poliisin huoleksi ja pyritään ajamaan muita häiritsemättä hitaammatkin hyväksyen.
Mutta kun tällaisista mutu- ja makuasioista on kiva kiistellä. Faktat ja selvät pykälät ovat sellaisia, joista ei voi kiistellä.
- wum
faktat haltuun kirjoitti:
hyvin epämääräisesti:
"Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti..."
Tuon voi jokainen tulkita omalla tavallaan. Pitäisi olla tarkemmin.on sen tarkemmin määritellä, koska se on niin olosuhteista riippuvainen asia.
- MB320
Jos ei uskalla ajaa sallittua nopeutta on parempi mennä bussilla tai jäädä kotiin.
- -------------
200cdi ja samat tehot 50% pienemmällä kulutuksella lastutettuna
juu tuleppa ajeleen tänne päijänteen itärannalle mersullas keväällä puolipallon muotoiselle , märälle , peilijäiselle ajouralle sallittua 80kmh:n nopeutta . on mutkaa ja mäkeä peräkanaa . paikallisetkaan hurjapäät ei kuuttakubää kovempaa pysty ajeleen . Sä ajat sit sitä 80 mikä on sallittu
sovittu ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953527Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91068- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18982Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80927