mikä onpi jakomäen kaksioiden vuokrataso? olen pieksämäeltä muuttamassa töiden perässä stadiin.
jakomäen vuokrakaksioiden hinnat
töiden perässä
202195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mietippä vielä hetki, mitä olet tekemässä!
Muutat siis töiden perässä Hesaan - ei työtä tekevä ihminen muuta hei Jakomäkeen!
Yksiöitä täältä on aika mahdotonta saada.T:22 vuotta Jakomäessä asunut.
nih.
parempi! Turha pelätä aivan hyvä paikka asua.
Niin, epäilemättä jakomäki on mainettaan parempi, sillä maine on niin käsittämättömän huono. MUTTA FAKTAT PUHUVAT PUOLESTAAN: helsingin suurin työttömyysprosentti, työttömyys on tosi inhottava asia ja tuo mukanaan huomattavia sosiaalisia ongelmia. ULkomaalaisväestön suuri määrä, maahanmuuttajilla on kantaväestöä enemmän kaiken tyylisiä ongelmia (kaikki eivät tietenkään ole heidän omaa syytään) ja se heijastuu kyllä alueen hyvinvointiin. Kun noihin seikkoihin lisätään alueen kerrostalovaltaisuus ja 70-luvun arkkitehtuurin lohduttomuus, niin avot, ei alue ole mikään suositeltava maikka ainakaan maalta muuttavalle.
Jakomäessä on Arosusi-vaara:D/Rento mesta,kunhan normaalit pelisäännöt osaa eikä niuhota pienestä.Mutta antaa täällä asumattomien paikkaa haukkua ja pitää mainetta yllä,ei se mua haittaa.Vuokrataso on kuitenkin kaupungin halvimpia.
Pitäskö ryhtyä taikauskoiseksi?:P
Pk-seutu on K A L L I S!
muuttaa.
Pois täältä käpykylästä.
Olisi jotain kulttuuriakin aina tarjolla,niinkuin se Kiasma.
Ja teattereita olisi kanssa.Näkis joskus jotain julkimoitakin.
Joo,lapsellistahan tämä on koko homma,tiedän.
Voi tulis nyt joku vintiö ja hommais töitä sieltä,ja asunto kanssa.
Ei Kiasma ole jakiksessa.
ei mulla muuta.
ei tosiaan Kiasmaa oo, mut taatusti elävää perfomanssia monirotusten ja moniongelmaisten esittäminä.
Kiva jesta asua.
Heheh...kylläpä sain...joo tiedän missä Kiasma sijaitsee.
Oli jotenin höperöinen olo vissiin kun tuota kirjoitin.
Koskaan en ole Jakomäessä ollut.Enkä osaisi sinne mennäkkään ilman ohjeistusta.Mutta varmaan siellä kaupungin infoissa opastetaan.
Hei vaan ja ihanaa syksyä :)
Hulluko olet? Kuka nyt jakiksen kämpästä maksais 600. Mahtaa olla hyvä? Ainakin pitäis olla paljon isompi. Itse maksan metron varrelta 75 neliöisestä sen 600 ja vielä uus kämppä.
Kuka/mikä taho on vuokranantajana?
Ootteko hulluja kun maksatte jakomäessä asumisesta niin paljon!!!!Itse maksan tosta hinnasta puolet enemmän lainan lyhennystä omakotitalosta hyvällä alueella helsingissä ja HUOM! lunastan kokoajan jotain omaa ja pysyvää.
Ei millään pahalla..mutta jos on mahis ihan mistä vaan muualta vuokrata kämppä niin tee niin,jakomäki ollut kautta aikain levottomin ja epäsiistein asumalähiö,samalla vuokralla saat varmasti viihtysämmän ja turvallisemman kämpän.
menee metrokin.
luulenpa että tässä oli jotai provoilua vaa. emt ku en jaksanu lukea jatkoa viestiin jos semmosta ees oli. mut however jakis on semmone murju ettei mitää rajaa. betonielementtien saumoista puhaltaa viima sisää kun vuotavat. saastanen ja ruma betonikuutiolähiö aivan perseessä huonojen yhteyksien päässä. en suosittele ikinä kellekkään.
Mä kun tähtäilin jo yli parikyt vuotta sitten kadulla kulkevia otuksia ylimmästä (6-7?) kerroksesta pikkuautoilla.. Kieh, kieh..