'Jos joku näkee veljensä tekevän syntiä, joka ei ole kuolemaksi, niin rukoilkoon, ja hän on antava hänelle elämän, niille nimittäin jotka eivät tee syntiä kuolemaksi. On syntiä, joka on kuolemaksi; siitä minä en sano että olisi rukoiltava.' 1Joh.5:16
Tuo jakeen loppu varsinkin.
Tuo jakeen loppu varsinkin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ennenvanhaan ajateltiin itsemurhan olevan syntiä. Jos näin on, niin itsemurhan tekeminen ainakin on kuolemaksi. Mikäli joku näkee jonkun tekevän itsemurhan, niin se on menoa silloin, ja on jo myöhäistä rukoilla. - Tässä eräs selitys mutta en kylläkään itsekään usko 1Joh. tätä tarkoittavan: yritimpähän vain jonkinlaista mustaa huumoria.
vaikea kysymys, mikä synti on kuolemaksi ja mikä ei?
Jos näen jonkun jota veljeksi kutsutaan tekevän jotakin syntiä...viittaisi johonkin tiettyyn tekoon joka on selvästi synnillistä ja Jumalan tahdon vastaista. Olisiko esim pedofiilisen himon harjoittaminen sellaista. Kysymyksessä täytyy olla aivan äärimmäisen alhainen ja moraaliton asia, jota sen harjoittaja ei pysty enää katumaan. Toisaalta jos pystyykin katumaan ja tekee parannuksen, onko silloin mitään anteeksiantamatonta syntiä? Pyhän Hengen pilkan tehnyt ei kadu eikä tunne syyllisyyttä.
on uskon alkajan ja täyttäjän , eli Jeesuksen sanojen mukaan ainut kuoelman synti, ja uskon, että voisikohan sellainen henkilö esm. viihtyä täällä, missä Jeesuksen nimeä ja Pyhää henkeä mainitaan jatkuvasti?
Yleensä henkilö koka luulee tehneensä PH:en pilkan, ei sitä nimeomaan ole tehnyt, koska sillä on tunto Jumalan sanaan jälellä !
Jos ihminen pilkkaa Pyhää Henkeä, se on anteeksiantamaton juttu.
Mutta pilkata voi toisella tavallakin, kuin sanallisesti, ja se on synnin tahallisuus:
Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat. Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman: kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä! Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: "Minun on kosto, minä olen maksava"; ja vielä: "Herra on tuomitseva kansansa." Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin.
ja voi johtaa hänet parannukseen. Pyhän Hengen pilkan lisäksi meidän on vaikea tietää, kuka on joutunut lian pitkälle, ellei Jeesus sitä erityisesti ilmoita.
tarkoitat? Sitäkö, että uudestisyntynyt Jumalan lapsi, Pyhällä Hengellä täytetty, sekaantuu lapsiin? No, sinulla merkillisen salliva Jumala on. Saat toki pitää mielipiteesi ihan rauhassa, mutta katso ettet ajattele, että kävelläksesi sinun on kierittävä mudassa, sillä se ei ole tarpeen. Sinulla on jalat.
(Watcman Nee)
Oikein sanoit, onhan meille annattu myös järki.
Uskon tuon jakeen lopun olevan jotain mistä ei ole enää paluuta. Pyhän Hengen pilkasta ei ole paluuta, sitä ei saa anteeksi. Mutta mistä me tiedämme synnin ,joka on kuolemaksi, puhumattakaan että seurakunnassa uskallamme sanoa, ettei sinun puolesta enää kannata rukoilla?
sellaista sanomaan. Paras uskoa, ettei Jumalan asiakaan ole KENENKÄÄN hallittavissa, kuten ei elämä yleensäkään.
-Pyhän Hengen pilkkaa ja oma käsitykseni asiasta on sellainen että sen täytyy olla Jumalan ja uskonasioiden määrätietoista vastustamista samoin kuin Pyhän Hengenkin..me ihmisinä voimme kiivastuksissamme sanoa yhtä jos toistakin pahaa ja se ei ole kyllä Pyhän Hengen,pilkka !
-se on jotain samankaltaista kuin sanotaan asiasta että teki sen vakain tuumin ja harkiten..
-uskovilla on monesti se asenne että kun nähdään veljen tai sisareen tekevän syntiä,nin heti ollaan nokkimassa kuin korppi syönnöksellä jne..
-sellaisista pikkulankeamuksista pitäisi keskustella kahden kesken ja hyvin lempeästi yrittää neuvoa sitä joka on langennut,eikä alkaa pitämään sitä lihallisen uskovan trökötystä,-kuten tavallista on:-)
-vakavammissa asioissa pitäisi sitten seurakunnassa vanhemmiston ja työntekijöiden kesken ottaa asiat esille..kuitenkin siten että "syntiä" tehnyt voi kokea turvata täysillä Jumalan Armoon uudelleen jne..on annettava aikaa, parannuksen tekoon !
Kyllä, asia on noin ja noin olen ajatellut. Mutta mitähän tekoja tuommoinen tekee? Ehkä ihan mitä vaan. Vaikka elää homoseksuaalisuudessa tai juoppuodessa.
Tuosta syntiin lankeemuksesta olen hiukka eri mieltä. Usein ne nokkijat itse ovat lankeilevia. Minusta taas on liikaa yliymmärtämistä ja paapomista. Siinä hyvää tarkoittaen tekee langenneelle ehkä karhunpalveluksen.
Jakeessa puhutaan selvästi henkilöistä, jotka ovat tai ovat olleet veljiämme Kristuksessa. Jeesuksen uhrihan on lunastus Aadamin rikkomuksesta, joka on tullut kaikkien hänen sukuunsa syntyneiden osaksi.
Tullessamme uskoon saamme uuden luonnon ja perimän. Nämä olivat myös Aadamilla ennen lankeemusta, sillä Jumala oli tehnyt hänet kuvakseen ja kaltaisekseen. Lankeemuksessa Aadamin luonto turmeltui ja Jumalan perinnön sijasta tuli hänen perinnökseen kirous.
Tiedämme varsin hyvin sekä raamatusta että omasta historiastamme, että olemme tehneet syntiä sen jälkeenkin, kun olemme uskoneet Kristukseen itsellemme iankaikkiseksi elämäksi. Tämä johtuu turmeltuneen vanhan luontomme luontaisista vaikutuksista sielussamme ja kehossamme, ei hengessämme, sillä "joka yhtyy Herraan on yksi henki Hänen kanssaan" ja tämä Jumalan siemen ei saata syntiä tehdä (1 Joh. 3:9).
Nimimerkki "opetuslapsi" tuolla ylenpänä viitasikin Hebrealaiskirjeeseen tätä asiaa käsitellessään ja lainaan sen nyt uudelleen tähän.
Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman: kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!
Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: "Minun on kosto, minä olen maksava"; ja vielä: "Herra on tuomitseva kansansa". Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin. (Hb. 10:26-31).
Kohdassa sanotaan: "...ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä...". Koska Jeesuksen uhri ja lunastus on voimassa kaikkien Aadamin sukuun syntyneiden kohdalla niin tässä tarkoitetaan, että uuden luomuksen (uudestisyntyneen ihmisen) kohdalla, jos hän hylkää Jumalan kuten Aadam, ei ole olemassa anteeksiantavaa uhria. Kysymys on siis Jeesuksen uhrin ja pelastuksen vastaanottaneesta ihmisestä, joka sittemmin hylkää sen sisimmässä hengessään niin, että Pyhä Henki poistuu hänestä.
Tällainen ihminen on järkyttävässä tilassa ja saattaa herjata Jeesusta ja Pyhää Henkeä ei vain kauhein sanoin vaan myös sisäisen pimentyneen olemuksensa koko voimalla.
Tapasin muutama vuosi sitten pelastusarmeijassa uskoon tulleen ja sen työssä mukana olleen miehen. Viedessäni häntä kotiinsa jostain syystä ajatuksissani hyräilin hengellisen laulun säveliä (Hyvä on, että yhdessä voimme tuoda kiitoksen Herrallemme, hyvä on että elävä toivo, on apuna matkallamme). En tiennyt, että hän oli luopunut uskosta. Mies rupesi herjaamaan Pyhää Henkeä aivan kauhealla tavalla. Olin syvästi järkyttynyt enkä osanut sanoa mitään. Neljä päivää myöhemmin mies kuoli kotonaan ja sen kuultuani olin entistäkin järkyttyneempi.
En tiedä osasinko lyhyesti selittää 1 Jh 5:16 merkitystä, koska sen ymmärtäminen edellyttää Aadamin synnin ja Jeesuksen Lunastuksen merkityksen käsittämistä.
fariseukset kysyivät valtuuksia ja epäilivät saatanan vaikuttavan jeesuksessa: jeesus varoitti tämänkaltaisesta ajattelusta ja puhui; että jos saatana ajaa ulos saatanan; saatanan valtakunta ei kestä eli tarkoitus oli saada tajuamaan että se oli todellakin jumalasta joka teki hyvää ei pahaa: saman laista on tuomita joku joka puhuu sanaa vastaan saatanalliseksi:
fariseukset;jotka pyrkivät väittelemään aitoa uskoa vastaan joutuvat kadotukseen: katumus ja parannuksen teko vaaditaan:::mikä tähän koneeseen tuli?!
Tuossa on yksi merkki Pyhän Hengen pilkasta, johon fariseukset syyllistyivät.
Haen vielä kuitenkin muutakin.