"Työmies2" kyselyyn vastaukset!

Vastaan tässä näin, ettei "huku" tunne muun massan sekaan ! Kopsasin kyssärit tähän, ja vastaus on jokaisen "teesin" alla!



Vastaus:
Eikä mikään lintu ole lepakko!?
Oikea biologia tunnustaa luomisopin, että siinä ei ole mitään kitkaa, ja biologiahan perustuu tutkitulle tiedolle, eikä teorioihin, jota Darwnismi edustaa! Ja ei kaikki teoria kiellä Jumalaa, biologiassakaan!



Vastaus:
Kyllä, koska maapallo sinänsä on paljon paljon vanhempi, eikä kukaan voi edes tietää, maapallon ikää! Raamatun alkulause kuuluisi olla, "Ja Jumala MULLISTI maan muodon", maa oli jo olemassa,siitähän sanotaan mm:ssa, että "maa oli autio ja tyhjä" kun sitten Jumala kunnosti sen ihmiselle ihanne asuin alustaksi, ennen ihmisen tuloa sitä hallitsemaan. Että kyllä uskova kykenee asnnoitumaan "geologiaan"!



Vastaus:
Jos kuka, niin juuri uskovainen voi opiskella teologiaa, mutta ei tieteen, vaan Raamatun teologiaa, että sellaista kuin tieteen teologia ei voi olla olemassakaan, koska hengelliset pitää tutkia hengellisesti, ja siitähän ei tiede tiedä mitään.
Jos ei voida oikeasti , Raamatun teologialla opettaa, niin silloin on parasta siltä tunnilta jäädä pois !



Vastaus.
Jos usko on fysiikkaa, niin silloin "uskonlakien" mukaan siinä vaan kävellään.
Eiköhän Herra Jeesus ole myöskin fysiikanlakien Herra!



Vastaus:
Kyllä voi, koska Raamattu niin kertoo!



Vastaus:
Ei, vaan lääketieteen saavutuksilla yleensä, mutta ei ihmiparantumisetkaan ole pois suljettuna.




Vastaus:
Onhan toki korkeampaakin matematiikkaa, kuin mitä yliopstoissa luetaan? Mutta sitä ei kukaan ihminen ymmärrä. Koska ei tarvitsekkaan ymmärtää?

Tässä tulee usko avuksi käsittää Jumalan kolminaisuus, Isä Poika ja Pyhä Henki!
Pietari opettaa: "Uskolla me ymmärrämme, että taivaat, ja kaikki kitä siinä on, samoin maa, ja kaikki mitä siinä on, ovat luodut Sanalla. Hän sanoi SANAN, ja katso, siinä ne ovat.
Samoin uskolla ymärrämme Jumalan ykseyden, jossa on kolme Persoonaa! Ja kolemssa yksi Jumala.

Jos pystyt selittämään Sanalla luodun maailmankaikkeuden, pystyt selittämään myös Jumalan kolminaisuuden!

>>Kielitiede: Esimerkiksi sanojen ”Totuus” ja ”Todistaa” merkitykset eivät avautuisi; Myöskään alkukirjaimen koot eivät ole yleiskielessä helluntailaisen käytännön mukaiset.>>

Vastaus:
"Totuus" ja Todistaa" ovatkin sanoja, joita käytetään Raamatun ymmärtämiseksi, siksi ne voivat ilmentää aivan eriarvoja kuin yleensä!



Vastaus.
Ei muuten opeteta seurakunnassakaan, syrjimään ketään, varoitetaan kyllä seksuaalisista kieroutumista ja seksuaalisesta hyväksikäytön mahdollisuudesta. Eikä seurakuassa liioin opeteta uskomaan epäjumaliin. Vaan elävään taivaan Jumalaan ja Hänen Poikaansa Jeesukseen!



Vastaus.
Filosofia ja tosofia ovat lähes taikuutta, ja pelkkää viisastelua,fantasiaa äärimmillään! Eikä ole mikään pakkoaaine.



Vastaus:
Nyhyihmisen historia alkoi noin 6000 vuotta sitten.
Sitä ennen on saattanut olla mitä vaan. Raamattu sanoo. "Sitä mitä on nyt, on ollut ennenkin"!

Siksi tiede menee tutkimuksissaan harhaan, koska olettaa, että nykyihminen on kehittynyt miljaardien vuosien aikana. Ei oo, meidänlaisia olentoja vaan on ollut ammoisista ajoista alkaen, niitä vaan ei saa sekoitta Aadamin langnneeseen sukuun !



Vastaus:
Israel alunalkaen on juuri rakennettu Mooseksenlain perustalle, ja on ollut toimiva ja loistava malli, jos vain he olisivat saaneet olla ja elää rauhassa muiden niitä karehtimatta ja tappamatta.
Eikä Mooseksen lakia ole annettukaan, kuin Israelille. Ettei sen pohjalta ateistinen ajattelu voisikaan toimia.



Vastaus:
En nyt oikein kässää tätä kysymystä?
Ei kaiketi kukaan pakota paastoamaan, jos on sairas, ei varmaan juutalaisetkaan?
11446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

-Että; KRISTUKSESSA KAIKKI PYSYY VOIMASSA ja järjestyksessä,-Hän huolehtii koko uniwersumin asioista ja myöskin siitä että kaikki planeetat ja koko tämä systeemi toimii oikein ja että myöskin avaruudessa kaikki fyrrää niinkuin kuuluukin...
-jos Jumala lakkais huolehtimasta niistäkin asioista niin hyvin pian oltas hatelikossa maapallomme kanssa jne..

Äänestä

kolme jätkää osti pullon pontikkaa maksoi siitä 30 euroa eli kympin per lärvi. Pullo tuli maksaan kolmekymppiä mutta trokari tunsi ottaneensa ylihintaa ja palautti viitosen. Apupoika meni palauttaan vaan ei osannu jakaa viitosta kolmeen osaan niin pölli kaks euroa ja antoi kaikille yhden euron. Siten pullo tuli maksaan kaikille yhdeksän euroa. Niin kolme kertaa yhdeksän on kakskymmentä seittemän ja siihen se kaks on kakskymmentä yhdeksän eli euro katosi. Laske sää siis maapallon olemassaoloa ja hämmästy. Ei olemassa olo okle matematiikkaa eikä luonnon lakeja,

Äänestä
  • Luin jonkin verran tuota vastaustasi mutta lopetin
    suolapatsaaseen. Ethän sinä voi olla tosissasi.
    Eihän tuo vastaus ole mitään ja mihinkään perustuva.
    Ymmärtääkseni vastasit työmiehelle mutta et kuitenkaan ollenkaan. Ymmärrätkö että se on mutua jota voi jokainen harrastaa. Eikös kannata pitää järki päässä ja tunteet tällaisissa asioissa taka-alalla.

    Äänestä

  • ei tietenkään selitetä kovin paljoa, kun laskutaito rajoittuu pyllymäkeen.

    Äänestä

  • mut´ei nual´ koskka mänt peril´ ko on semmone asia, ett´ kappale voip´ olla vain siin´ paikas´ joss´ se on, tahi siin´ paikas joss´ se ei ol´.

    Joss´ siis kappal on siin´ paikass´ joss´ se on, se on levoss´, eikä siis liiku.

    Mikkä kappal ei taas voi liikku siell´ missei se ol´.

    Kalebin ampuma nual ei siis voinu liikku, eik´ siis tull´ koskka perill´.

    Äänestä

  • kauko k kirjoitti:

    Luin jonkin verran tuota vastaustasi mutta lopetin
    suolapatsaaseen. Ethän sinä voi olla tosissasi.
    Eihän tuo vastaus ole mitään ja mihinkään perustuva.
    Ymmärtääkseni vastasit työmiehelle mutta et kuitenkaan ollenkaan. Ymmärrätkö että se on mutua jota voi jokainen harrastaa. Eikös kannata pitää järki päässä ja tunteet tällaisissa asioissa taka-alalla.

    On ihan järkevää se, koska jos Jumala tekee jotain, niikuin nyt tämä suolapatsas juttukin, niin sen Hän myös teki, ei mitään "mutua"!

    Äänestä

  • UPDATE_7593888 kirjoitti:

    ei tietenkään selitetä kovin paljoa, kun laskutaito rajoittuu pyllymäkeen.

    etkö sääkin perustellu tosiasioilla....."""!!!!

    Äänestä

"mullistaa" verbiä ei ole käytetty tuossa, mitä olet saanut moisen tiedon? Bet resh alef = br' tarkoittaa luoda.

Ihmissuku 6000v ikäinen:lähi-idässäkin kulttuureja jotka ovat vanhempia kuin 6000 vuotta. Jerikon kaupunkikin oli asuttu ja olemassa tuolloin, ollut jo ainakin 1000 vuotta. Mikähän ihmislaji sitä asutti?

Sää:vanhassa lähi-idässä ei vielä tunnettu veden kiertokulkua vaan luultiin että vesi oli varastoituna taivaassa näkyvän taivaan yläpuolella (heprean sana taivas on duaali koska taivaita uskottiin olevan kaksi) ja sade tuli kun jumalat avasivat taivaan ikkunat.

Äänestä

Vastaus tarkoittaa, että Ritari ei voi myöntää MITÄÄN heikoista kohdista, joita on nostettu esiin. Ritari luulee olevansa jumala ja mm. väittää, että niologia tunnustaa luomisKERTOMUKSEN, siis kertomuksen! Tuo on ihan silkkaa valhe. Vastaavia on luettelossa muitakin.

Summa summarum: Ritari ei erota satua ja totta. Hän on helluntailainen. Tästä ei kuitenkaan voi päätellä, ettö kaikki helluntailaiset olisivat samanlaisia. Varmasti iso osa heistäkin älyää, että Raamatun taruilla ei ole tieteen kanssa mi´tään tekemistä.

Erityisen loukkaava minusta on propagandistinen todistaa-sanan vääntely. Totta on siis se, minkä Ritari sanoo olevan totta, ei se, mikä on todistettavissa. Sanakirjamääritelmät eivät kelpaa, ja juuri siksi kai helluntailainen ei arjessa mistään älyäkään, jos Ritaria seuraa.

MOT: helluntailisuus on silkkaa huuhataa. Todistamiosen teki Ritari.

Äänestä
  • olet vain lukenut jotain. Eivät tiedeihmisetkään ole pystyneet todistamaan mistä todellisuudessa kaikki on lähtenyt, arvailuja on pajonkin, mutta kaikki on kuitenkin ilmassa. Erilaiset rakenteet kylläkin mistä jokin koostuu, mutta miten ne ovat muodostuneet ovat täysin epäselviä tieteen tukijoillekkin.
    Erilaiset lämmönvaihtelut ym. ilmiöt, niille haetaan selityksiä jo ympärillä olevista asioista, saasteista, sademetsien hakkuista, jäävuoren sulamisesta jne. Ilmakehän otsonikerroksen tuhoutumisesta josta on vastuussa ihminen.
    Nämä kyllä voidaan ymmärtää tieteen pohjalta, mutta se mistä kaikki on saanut lähtönsä, ei kukaan ole pystynyt todistamaan sitä varmaksi.
    Raamatun ilmoitus on paljon järkevämpi ja joka luo paljon suurempaa uskottavuutta kuin mikää muu tieteen pohjalta tutkailtu asia.

    Äänestä

  • pysty todistamaan kirjoitti:

    olet vain lukenut jotain. Eivät tiedeihmisetkään ole pystyneet todistamaan mistä todellisuudessa kaikki on lähtenyt, arvailuja on pajonkin, mutta kaikki on kuitenkin ilmassa. Erilaiset rakenteet kylläkin mistä jokin koostuu, mutta miten ne ovat muodostuneet ovat täysin epäselviä tieteen tukijoillekkin.
    Erilaiset lämmönvaihtelut ym. ilmiöt, niille haetaan selityksiä jo ympärillä olevista asioista, saasteista, sademetsien hakkuista, jäävuoren sulamisesta jne. Ilmakehän otsonikerroksen tuhoutumisesta josta on vastuussa ihminen.
    Nämä kyllä voidaan ymmärtää tieteen pohjalta, mutta se mistä kaikki on saanut lähtönsä, ei kukaan ole pystynyt todistamaan sitä varmaksi.
    Raamatun ilmoitus on paljon järkevämpi ja joka luo paljon suurempaa uskottavuutta kuin mikää muu tieteen pohjalta tutkailtu asia.

    "Raamatun ilmoitus on paljon järkevämpi--"

    Se on järkevä sellaisille, jotka uskovat taruihin. Pääsee helpolla, kun uskoo todeksi naivistiset Raamatun luomiskertomukset: ei tarvitse ruveta pohtimaan vaikeita asioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RitariOlevainen kirjoitti:

Vastaan tässä näin, ettei "huku" tunne muun massan sekaan ! Kopsasin kyssärit tähän, ja vastaus on jokaisen "teesin" alla!



Vastaus:
Eikä mikään lintu ole lepakko!?
Oikea biologia tunnustaa luomisopin, että siinä ei ole mitään kitkaa, ja biologiahan perustuu tutkitulle tiedolle, eikä teorioihin, jota Darwnismi edustaa! Ja ei kaikki teoria kiellä Jumalaa, biologiassakaan!



Vastaus:
Kyllä, koska maapallo sinänsä on paljon paljon vanhempi, eikä kukaan voi edes tietää, maapallon ikää! Raamatun alkulause kuuluisi olla, "Ja Jumala MULLISTI maan muodon", maa oli jo olemassa,siitähän sanotaan mm:ssa, että "maa oli autio ja tyhjä" kun sitten Jumala kunnosti sen ihmiselle ihanne asuin alustaksi, ennen ihmisen tuloa sitä hallitsemaan. Että kyllä uskova kykenee asnnoitumaan "geologiaan"!



Vastaus:
Jos kuka, niin juuri uskovainen voi opiskella teologiaa, mutta ei tieteen, vaan Raamatun teologiaa, että sellaista kuin tieteen teologia ei voi olla olemassakaan, koska hengelliset pitää tutkia hengellisesti, ja siitähän ei tiede tiedä mitään.
Jos ei voida oikeasti , Raamatun teologialla opettaa, niin silloin on parasta siltä tunnilta jäädä pois !



Vastaus.
Jos usko on fysiikkaa, niin silloin "uskonlakien" mukaan siinä vaan kävellään.
Eiköhän Herra Jeesus ole myöskin fysiikanlakien Herra!



Vastaus:
Kyllä voi, koska Raamattu niin kertoo!



Vastaus:
Ei, vaan lääketieteen saavutuksilla yleensä, mutta ei ihmiparantumisetkaan ole pois suljettuna.




Vastaus:
Onhan toki korkeampaakin matematiikkaa, kuin mitä yliopstoissa luetaan? Mutta sitä ei kukaan ihminen ymmärrä. Koska ei tarvitsekkaan ymmärtää?

Tässä tulee usko avuksi käsittää Jumalan kolminaisuus, Isä Poika ja Pyhä Henki!
Pietari opettaa: "Uskolla me ymmärrämme, että taivaat, ja kaikki kitä siinä on, samoin maa, ja kaikki mitä siinä on, ovat luodut Sanalla. Hän sanoi SANAN, ja katso, siinä ne ovat.
Samoin uskolla ymärrämme Jumalan ykseyden, jossa on kolme Persoonaa! Ja kolemssa yksi Jumala.

Jos pystyt selittämään Sanalla luodun maailmankaikkeuden, pystyt selittämään myös Jumalan kolminaisuuden!

>>Kielitiede: Esimerkiksi sanojen ”Totuus” ja ”Todistaa” merkitykset eivät avautuisi; Myöskään alkukirjaimen koot eivät ole yleiskielessä helluntailaisen käytännön mukaiset.>>

Vastaus:
"Totuus" ja Todistaa" ovatkin sanoja, joita käytetään Raamatun ymmärtämiseksi, siksi ne voivat ilmentää aivan eriarvoja kuin yleensä!



Vastaus.
Ei muuten opeteta seurakunnassakaan, syrjimään ketään, varoitetaan kyllä seksuaalisista kieroutumista ja seksuaalisesta hyväksikäytön mahdollisuudesta. Eikä seurakuassa liioin opeteta uskomaan epäjumaliin. Vaan elävään taivaan Jumalaan ja Hänen Poikaansa Jeesukseen!



Vastaus.
Filosofia ja tosofia ovat lähes taikuutta, ja pelkkää viisastelua,fantasiaa äärimmillään! Eikä ole mikään pakkoaaine.



Vastaus:
Nyhyihmisen historia alkoi noin 6000 vuotta sitten.
Sitä ennen on saattanut olla mitä vaan. Raamattu sanoo. "Sitä mitä on nyt, on ollut ennenkin"!

Siksi tiede menee tutkimuksissaan harhaan, koska olettaa, että nykyihminen on kehittynyt miljaardien vuosien aikana. Ei oo, meidänlaisia olentoja vaan on ollut ammoisista ajoista alkaen, niitä vaan ei saa sekoitta Aadamin langnneeseen sukuun !



Vastaus:
Israel alunalkaen on juuri rakennettu Mooseksenlain perustalle, ja on ollut toimiva ja loistava malli, jos vain he olisivat saaneet olla ja elää rauhassa muiden niitä karehtimatta ja tappamatta.
Eikä Mooseksen lakia ole annettukaan, kuin Israelille. Ettei sen pohjalta ateistinen ajattelu voisikaan toimia.



Vastaus:
En nyt oikein kässää tätä kysymystä?
Ei kaiketi kukaan pakota paastoamaan, jos on sairas, ei varmaan juutalaisetkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu