Monet ovat ymmärtäneet teologian ihmisopiksi, mutta se todellakin on jumaluusoppia ja sellaisena se pitää pitääkin. Monet ryhtyvät teologeiksi tai maallikko-opettajiksi, mutta eivät ole uskossa tai luopuvat uskosta siinä matkan varrella. Raamatun mukaan hengellisen opettajan on oltava pitemmälle kasvanut Jumalan tuntemisessa kuin oppilas. Niinpä ei ei-uskova tai luopio voi ottaa opettajan asemaa uskoviin nähden. Eikä yksikään uskova saa suostua ei-uskovan tai luopion opetettavaksi hengellisissä asioissa.
Kun ajattelen teologiaa, niin näen sen kolmenlaisena:
1. Varsinainen teologia
Varsinainen teologia keskittyy ihmisen sielun pelastuksen saavuttamiseen. Miten saada synteihinsä kuollut ihminen pelastettua, mitä ohjeita Raamattu siihen antaa, miten Pyhä Henki johdattaa tuon tavoitteen saavuttamisessa.
Aivan kuin lääkäri tutkii sairaita ja tekee kaikkensa saadakseen heidät terveeksi, samoin uskova tutkii hengellisesti kuolleita ja sairaita ja tekee kaikkensa saadakseen heidät eläviksi ja hengellisesti terveiksi.
Eli teologia on kuin lääketiede – molemmat ovat päämäärätietoisia ”potilaan” hyvän saavuttamiseksi. Lääkäri opiskelee lääketieteen kirjat, harjoittelee käytännössä, seuraa muiden lääkärien tutkimuksia ja huomioita, harjoittaa käytännössä taitojaan ja välillä oppii erehdyksenkin kautta. Oma intuiitiokin voi olla lääkärillä hyvänä lisänä tiedon ja kokemuksen lisäksi.
Samoin uskova ihminen opettelee Raamattua, harjoittelee opettajansa ja muiden uskovien seuratessa käytännössä, seuraa muiden uskovien tutkimuksia ja huomioita sekä kirjoituksista että puheista, harjoittaa käytännössä taitojaan ja välillä oppii erehdyksenkin kautta. Kaikki tapahtuu Pyhän Hengen ohjauksessa.
Lääkäri ei voi heittäytyä omien tunteidensa, oman itsepäisen ”tietämyksensä” tai huuhaatieteiden vietäväksi, tai hänestä tulee entinen lääkäri.
Samoin uskova ei voi heittäytyä omien tunteidensa, pään tietonsa tai väärien profeettojen ja harhaoppisten opettajien vietäväksi, tai hänestä tulee entinen uskova.
2. Oheisteologia
Kaikki se teologinen tutkimus ja tieto olkootpa historiallista tai muuta, joka ei sisälly tuohon ”varsinaiseen teologiaan”.
3. Vahingollinen teologia
Vahingollinen teologia on sitä (liberaaliteologia, adventistiteologia jne.), joka vääntää (pakottaa, kuten eräs tällä viikolla kirjoitti) Raamatun ihmisjärjen, ihmistunteiden tai pahojen henkien ilmoituksen mukaiseksi. Tuommoisen teologian edessä pitää ihmisen omien hälytyskellojen jo soida ja hänen täytyy sanoutua irti tuommoisesta opetuksessa. Hänen pitää myös puhaltaa pasuunaan varoitussoitto, että muutkin tietävät varoa tuota väärää opetusta.
Teologia – jumaluusoppi
11
1198
Vastaukset 11
- vääristelet
lähimäisten uskoa ja kirkkoa. Tee parannus ja käänny Jeesuksen puoleen.
1.Suppeammassa mielessä oppi Jumalasta.
2.Laajemmassa mielessä ilmoitukseen perustuva oppi
krist. uskon kokonaisuudesta.
3.Perinnäisesti oppi Jumalasta ja jumalallisista
asioista.
4.Nyk. eri tavoin määritelty kristinuskon
tieteellinen tutkimus.
5.Teologisten tieteiden yhteisnimitys.
- Arkkityyppinen teologia eli alku- eli
esikuvallinen teologia, joka on Jumalalta.
- Ektyyppinen teologia eli johdannais eli
jälkikuvallinen teologia, joka ihmisillä on
Jumalasta.
- askeettinen teologia
- siviiliteologia eli poliittinen teologia
- Ristin teologia
- Kunnian teologia
- pakanain teologia
- mystinen teologia
- Luonnollinen teologia
- Ilmoitettu eli yliluonnollinen teologia
- filosofinen teologia
- Uudestisyntyneiden teologia
- Uudestisyntymättömien teologia
- Tositeologia
- Väärä teologia
- Matkamiesten eli vielä maan päällä vaeltavien
teologia
- Autuaitten teologiaSiinäpä niitä oli nimityksiä ja luetteloita.
Tuli vielä mieleen, että ihminen ei ole Jumalalle kunniaksi, tuo iljettävä syntinen pahuuden pesä, mutta uudestisynnyttyään ja Jeesusta seuratessaan hän voi jo täällä maan päällä olla Jumalalle kunniaksi (Fil 1:11). Siis Jumalan silmin katsottuna. Mutta nuo Jumalan silmin Hänelle kunniaksi olevat, ovat lihan silmin (ei-uskovien ja luopioden silmin) katsottuna milloin kunniassa milloin häpeässä, milloin pahassa maineessa milloin hyvässä maineessa (2 Kor 6:8).
Ja kaikkein korkein tarkoitus on siinä, että
kaikki loppuun asti uskossa kestäneet saavat viettää morsiamena Karitsan (Jeesuksen) kanssa häitä taivaassa. Olla Jumalan Pojan arvoisa morsian ja puoliso! Taivaallinen miniä Isän talossa! Ikuisessa avioliitossa Kristuksen kanssa.- noeinyihannoinka
uskova_1 kirjoitti:
Siinäpä niitä oli nimityksiä ja luetteloita.
Tuli vielä mieleen, että ihminen ei ole Jumalalle kunniaksi, tuo iljettävä syntinen pahuuden pesä, mutta uudestisynnyttyään ja Jeesusta seuratessaan hän voi jo täällä maan päällä olla Jumalalle kunniaksi (Fil 1:11). Siis Jumalan silmin katsottuna. Mutta nuo Jumalan silmin Hänelle kunniaksi olevat, ovat lihan silmin (ei-uskovien ja luopioden silmin) katsottuna milloin kunniassa milloin häpeässä, milloin pahassa maineessa milloin hyvässä maineessa (2 Kor 6:8).
Ja kaikkein korkein tarkoitus on siinä, että
kaikki loppuun asti uskossa kestäneet saavat viettää morsiamena Karitsan (Jeesuksen) kanssa häitä taivaassa. Olla Jumalan Pojan arvoisa morsian ja puoliso! Taivaallinen miniä Isän talossa! Ikuisessa avioliitossa Kristuksen kanssa.Teologia ei ole oppia ihmisen synneistä vaan oppia Evankeliumista ja Jumalan suunnitelmasta ihmiskunnan hyväksi.
Evankeliumi on opetusta tuntemaan Kristus ja Hänen Isänsä perustuen kirjoitusten tuntemiseen.
Et opi tuntemaan Kristusta opiskellessasi hartauden vallassa syntisyyttäsi.
Kolossalaiskirje:
1:10 vaeltaaksenne Herran edessä arvollisesti, hänelle kaikessa otollisesti, kaikessa hyvässä työssä hedelmää kantaen ja kasvaen Jumalan tuntemisen kautta,
2.Pietarin kirje:
1:2 Armo ja rauha lisääntyköön teille Jumalan ja meidän Herramme Jeesuksen tuntemisen kautta.
2:20 Sillä jos he meidän Herramme ja Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta ovat päässeetkin maailman saastutuksia pakoon, mutta niihin taas kietoutuvat ja tulevat voitetuiksi, niin on viimeinen tullut heille ensimmäistä pahemmaksi.
- Todennut
Johtamisesi:
Kyllä jokainen uskova pystyy Pyhässä Hengessä toteamaan ja Raamatulla arvostelemaan, kun häntä yritetään eksyttää. Selvempiä eksyttäjiä ovat ateistit ja muut uskonnot ja niihin on helppo olla eksymättä. Sitten tulee islam, jehovalaisuus, mormoonit ym., jotka nekin näkee kättelyssä eksyttäviksi.
Liberaaliteologiakin on helppo nähdä vääräksi jo alkuunsa.
Adventtikirkon oppi on on salakavalampi, siinä on tapana esitellä pinnalla kristillisyyttä ja vasta sitten tuoda Raamatun vastaisuudet esille, kun alkaa jo olla liian myöhäistä. Mutta niinpä on jokaisen adventistin käännyttämisen piiriin joutuneen otettava selvää, mitä siellä kauniin kuoren alla piilee ja sen arvosteleminen Raamatulla vääräksi ei ole mitenkään vaikeaa.- sydämen uskossa
uskova_1 kirjoitti:
Kyllä jokainen uskova pystyy Pyhässä Hengessä toteamaan ja Raamatulla arvostelemaan, kun häntä yritetään eksyttää. Selvempiä eksyttäjiä ovat ateistit ja muut uskonnot ja niihin on helppo olla eksymättä. Sitten tulee islam, jehovalaisuus, mormoonit ym., jotka nekin näkee kättelyssä eksyttäviksi.
Liberaaliteologiakin on helppo nähdä vääräksi jo alkuunsa.
Adventtikirkon oppi on on salakavalampi, siinä on tapana esitellä pinnalla kristillisyyttä ja vasta sitten tuoda Raamatun vastaisuudet esille, kun alkaa jo olla liian myöhäistä. Mutta niinpä on jokaisen adventistin käännyttämisen piiriin joutuneen otettava selvää, mitä siellä kauniin kuoren alla piilee ja sen arvosteleminen Raamatulla vääräksi ei ole mitenkään vaikeaa.olevia ihmisiä ja uskovat pelastukseen ainoastaan Jeesuksen kautta!
- Keijo M
Jokos pian on kirjasi valmis? Muistui mieleen että olet joskus kertonut tekeväsi kirjan.
En ole täällä puhunut mitään kirjasta, mutta sanoin, että jos adventistit poistattavat aloituksiani, niin sitten perustan kotisivut nettiin, etteivät pääse poistelemaan.
- ahaaaattelia
uskova_1 kirjoitti:
En ole täällä puhunut mitään kirjasta, mutta sanoin, että jos adventistit poistattavat aloituksiani, niin sitten perustan kotisivut nettiin, etteivät pääse poistelemaan.
Lue hyvä neiti mitä Jeesuksesta on ennustettu ennenkuin alat opettamaan miehiä.
Jesaja, Jeremia , Hesekiel on hyvä alku.
Paavalin kirjeet myös. YMMÄRRÄTKÖ MYÖS MITÄ LUET?
Kun ne luet on ihme jos ei käsityksesi muutu.
- Kulttari
Sanottu on teologiksi Kristuksen apostoli Johannestakin. Joensuussakin on tutustumisen arvoinen pieni ja samalla historialtaan suuri, noin v. 1995jKr. valmistunut, Johannes teologin kirkko. Siinä näkyy kristillisen ja kansainvälisen yhteiselämän ja -työn siunaus ja voima ja kristillisen juuriston läheisyys. Teologinen opetus saa epäilemättä tuossa seurakunntapalvelussa virikkeitä. Teologia sinänsä ei merkitse mitään vaan ajattelun lähde ratkaisee. Teologiaa sanana ei Raamattu ilmaise joten sitä kautta emme sitä löydä. Se oleneekin tullut ihmisten yleisestä taipumuksesta rakentaa käsitykselleen ominaiskokonaisuuksia. (Gl.1:12;2:2.) Jumalan ilmoitus taasen on Sanaansa ja kuuluu kristilliseen uskolliseen Elämään. Itse Jumala ei ole tutkittavissa van ihmisten käsityksiä voi koetella. Itse ilmoitus on täysin lahja Jumalalta ja Jeesuksen Kristuksen kautta siten omaksuttavissa tänään.. kiitoksen kanssa tietenkin. Jumalamme tunteminen lisääntyy yhteydessään Jeesuksen voittoisan sovitustyön pohjalla ja kautta sekä yhdessä kristityiden kera. Toiminnan ja käsitysten koettelu sekä arviointi on parasta selkeän Sanan valossa ja Valkeudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1452096Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja189934Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91907Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37848- 60840
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47772Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat51726- 73711
Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö284709Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol35660
