Teologia – jumaluusoppi

Monet ovat ymmärtäneet teologian ihmisopiksi, mutta se todellakin on jumaluusoppia ja sellaisena se pitää pitääkin. Monet ryhtyvät teologeiksi tai maallikko-opettajiksi, mutta eivät ole uskossa tai luopuvat uskosta siinä matkan varrella. Raamatun mukaan hengellisen opettajan on oltava pitemmälle kasvanut Jumalan tuntemisessa kuin oppilas. Niinpä ei ei-uskova tai luopio voi ottaa opettajan asemaa uskoviin nähden. Eikä yksikään uskova saa suostua ei-uskovan tai luopion opetettavaksi hengellisissä asioissa.

Kun ajattelen teologiaa, niin näen sen kolmenlaisena:

1. Varsinainen teologia

Varsinainen teologia keskittyy ihmisen sielun pelastuksen saavuttamiseen. Miten saada synteihinsä kuollut ihminen pelastettua, mitä ohjeita Raamattu siihen antaa, miten Pyhä Henki johdattaa tuon tavoitteen saavuttamisessa.

Aivan kuin lääkäri tutkii sairaita ja tekee kaikkensa saadakseen heidät terveeksi, samoin uskova tutkii hengellisesti kuolleita ja sairaita ja tekee kaikkensa saadakseen heidät eläviksi ja hengellisesti terveiksi.

Eli teologia on kuin lääketiede – molemmat ovat päämäärätietoisia ”potilaan” hyvän saavuttamiseksi. Lääkäri opiskelee lääketieteen kirjat, harjoittelee käytännössä, seuraa muiden lääkärien tutkimuksia ja huomioita, harjoittaa käytännössä taitojaan ja välillä oppii erehdyksenkin kautta. Oma intuiitiokin voi olla lääkärillä hyvänä lisänä tiedon ja kokemuksen lisäksi.

Samoin uskova ihminen opettelee Raamattua, harjoittelee opettajansa ja muiden uskovien seuratessa käytännössä, seuraa muiden uskovien tutkimuksia ja huomioita sekä kirjoituksista että puheista, harjoittaa käytännössä taitojaan ja välillä oppii erehdyksenkin kautta. Kaikki tapahtuu Pyhän Hengen ohjauksessa.

Lääkäri ei voi heittäytyä omien tunteidensa, oman itsepäisen ”tietämyksensä” tai huuhaatieteiden vietäväksi, tai hänestä tulee entinen lääkäri.

Samoin uskova ei voi heittäytyä omien tunteidensa, pään tietonsa tai väärien profeettojen ja harhaoppisten opettajien vietäväksi, tai hänestä tulee entinen uskova.

2. Oheisteologia

Kaikki se teologinen tutkimus ja tieto olkootpa historiallista tai muuta, joka ei sisälly tuohon ”varsinaiseen teologiaan”.

3. Vahingollinen teologia

Vahingollinen teologia on sitä (liberaaliteologia, adventistiteologia jne.), joka vääntää (pakottaa, kuten eräs tällä viikolla kirjoitti) Raamatun ihmisjärjen, ihmistunteiden tai pahojen henkien ilmoituksen mukaiseksi. Tuommoisen teologian edessä pitää ihmisen omien hälytyskellojen jo soida ja hänen täytyy sanoutua irti tuommoisesta opetuksessa. Hänen pitää myös puhaltaa pasuunaan varoitussoitto, että muutkin tietävät varoa tuota väärää opetusta.

11

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vääristelet

      lähimäisten uskoa ja kirkkoa. Tee parannus ja käänny Jeesuksen puoleen.

    • 1.Suppeammassa mielessä oppi Jumalasta.
      2.Laajemmassa mielessä ilmoitukseen perustuva oppi
      krist. uskon kokonaisuudesta.
      3.Perinnäisesti oppi Jumalasta ja jumalallisista
      asioista.
      4.Nyk. eri tavoin määritelty kristinuskon
      tieteellinen tutkimus.
      5.Teologisten tieteiden yhteisnimitys.

      - Arkkityyppinen teologia eli alku- eli
      esikuvallinen teologia, joka on Jumalalta.
      - Ektyyppinen teologia eli johdannais eli
      jälkikuvallinen teologia, joka ihmisillä on
      Jumalasta.
      - askeettinen teologia
      - siviiliteologia eli poliittinen teologia
      - Ristin teologia
      - Kunnian teologia
      - pakanain teologia
      - mystinen teologia
      - Luonnollinen teologia
      - Ilmoitettu eli yliluonnollinen teologia
      - filosofinen teologia
      - Uudestisyntyneiden teologia
      - Uudestisyntymättömien teologia
      - Tositeologia
      - Väärä teologia
      - Matkamiesten eli vielä maan päällä vaeltavien
      teologia
      - Autuaitten teologia

      • Siinäpä niitä oli nimityksiä ja luetteloita.

        Tuli vielä mieleen, että ihminen ei ole Jumalalle kunniaksi, tuo iljettävä syntinen pahuuden pesä, mutta uudestisynnyttyään ja Jeesusta seuratessaan hän voi jo täällä maan päällä olla Jumalalle kunniaksi (Fil 1:11). Siis Jumalan silmin katsottuna. Mutta nuo Jumalan silmin Hänelle kunniaksi olevat, ovat lihan silmin (ei-uskovien ja luopioden silmin) katsottuna milloin kunniassa milloin häpeässä, milloin pahassa maineessa milloin hyvässä maineessa (2 Kor 6:8).

        Ja kaikkein korkein tarkoitus on siinä, että
        kaikki loppuun asti uskossa kestäneet saavat viettää morsiamena Karitsan (Jeesuksen) kanssa häitä taivaassa. Olla Jumalan Pojan arvoisa morsian ja puoliso! Taivaallinen miniä Isän talossa! Ikuisessa avioliitossa Kristuksen kanssa.


      • noeinyihannoinka
        uskova_1 kirjoitti:

        Siinäpä niitä oli nimityksiä ja luetteloita.

        Tuli vielä mieleen, että ihminen ei ole Jumalalle kunniaksi, tuo iljettävä syntinen pahuuden pesä, mutta uudestisynnyttyään ja Jeesusta seuratessaan hän voi jo täällä maan päällä olla Jumalalle kunniaksi (Fil 1:11). Siis Jumalan silmin katsottuna. Mutta nuo Jumalan silmin Hänelle kunniaksi olevat, ovat lihan silmin (ei-uskovien ja luopioden silmin) katsottuna milloin kunniassa milloin häpeässä, milloin pahassa maineessa milloin hyvässä maineessa (2 Kor 6:8).

        Ja kaikkein korkein tarkoitus on siinä, että
        kaikki loppuun asti uskossa kestäneet saavat viettää morsiamena Karitsan (Jeesuksen) kanssa häitä taivaassa. Olla Jumalan Pojan arvoisa morsian ja puoliso! Taivaallinen miniä Isän talossa! Ikuisessa avioliitossa Kristuksen kanssa.

        Teologia ei ole oppia ihmisen synneistä vaan oppia Evankeliumista ja Jumalan suunnitelmasta ihmiskunnan hyväksi.
        Evankeliumi on opetusta tuntemaan Kristus ja Hänen Isänsä perustuen kirjoitusten tuntemiseen.

        Et opi tuntemaan Kristusta opiskellessasi hartauden vallassa syntisyyttäsi.

        Kolossalaiskirje:
        1:10 vaeltaaksenne Herran edessä arvollisesti, hänelle kaikessa otollisesti, kaikessa hyvässä työssä hedelmää kantaen ja kasvaen Jumalan tuntemisen kautta,

        2.Pietarin kirje:
        1:2 Armo ja rauha lisääntyköön teille Jumalan ja meidän Herramme Jeesuksen tuntemisen kautta.
        2:20 Sillä jos he meidän Herramme ja Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta ovat päässeetkin maailman saastutuksia pakoon, mutta niihin taas kietoutuvat ja tulevat voitetuiksi, niin on viimeinen tullut heille ensimmäistä pahemmaksi.


    • Todennut

      Johtamisesi:

      • Kyllä jokainen uskova pystyy Pyhässä Hengessä toteamaan ja Raamatulla arvostelemaan, kun häntä yritetään eksyttää. Selvempiä eksyttäjiä ovat ateistit ja muut uskonnot ja niihin on helppo olla eksymättä. Sitten tulee islam, jehovalaisuus, mormoonit ym., jotka nekin näkee kättelyssä eksyttäviksi.

        Liberaaliteologiakin on helppo nähdä vääräksi jo alkuunsa.

        Adventtikirkon oppi on on salakavalampi, siinä on tapana esitellä pinnalla kristillisyyttä ja vasta sitten tuoda Raamatun vastaisuudet esille, kun alkaa jo olla liian myöhäistä. Mutta niinpä on jokaisen adventistin käännyttämisen piiriin joutuneen otettava selvää, mitä siellä kauniin kuoren alla piilee ja sen arvosteleminen Raamatulla vääräksi ei ole mitenkään vaikeaa.


      • sydämen uskossa
        uskova_1 kirjoitti:

        Kyllä jokainen uskova pystyy Pyhässä Hengessä toteamaan ja Raamatulla arvostelemaan, kun häntä yritetään eksyttää. Selvempiä eksyttäjiä ovat ateistit ja muut uskonnot ja niihin on helppo olla eksymättä. Sitten tulee islam, jehovalaisuus, mormoonit ym., jotka nekin näkee kättelyssä eksyttäviksi.

        Liberaaliteologiakin on helppo nähdä vääräksi jo alkuunsa.

        Adventtikirkon oppi on on salakavalampi, siinä on tapana esitellä pinnalla kristillisyyttä ja vasta sitten tuoda Raamatun vastaisuudet esille, kun alkaa jo olla liian myöhäistä. Mutta niinpä on jokaisen adventistin käännyttämisen piiriin joutuneen otettava selvää, mitä siellä kauniin kuoren alla piilee ja sen arvosteleminen Raamatulla vääräksi ei ole mitenkään vaikeaa.

        olevia ihmisiä ja uskovat pelastukseen ainoastaan Jeesuksen kautta!


    • Keijo M

      Jokos pian on kirjasi valmis? Muistui mieleen että olet joskus kertonut tekeväsi kirjan.

      • En ole täällä puhunut mitään kirjasta, mutta sanoin, että jos adventistit poistattavat aloituksiani, niin sitten perustan kotisivut nettiin, etteivät pääse poistelemaan.


      • ahaaaattelia
        uskova_1 kirjoitti:

        En ole täällä puhunut mitään kirjasta, mutta sanoin, että jos adventistit poistattavat aloituksiani, niin sitten perustan kotisivut nettiin, etteivät pääse poistelemaan.

        Lue hyvä neiti mitä Jeesuksesta on ennustettu ennenkuin alat opettamaan miehiä.
        Jesaja, Jeremia , Hesekiel on hyvä alku.
        Paavalin kirjeet myös. YMMÄRRÄTKÖ MYÖS MITÄ LUET?
        Kun ne luet on ihme jos ei käsityksesi muutu.


    • Kulttari

      Sanottu on teologiksi Kristuksen apostoli Johannestakin. Joensuussakin on tutustumisen arvoinen pieni ja samalla historialtaan suuri, noin v. 1995jKr. valmistunut, Johannes teologin kirkko. Siinä näkyy kristillisen ja kansainvälisen yhteiselämän ja -työn siunaus ja voima ja kristillisen juuriston läheisyys. Teologinen opetus saa epäilemättä tuossa seurakunntapalvelussa virikkeitä. Teologia sinänsä ei merkitse mitään vaan ajattelun lähde ratkaisee. Teologiaa sanana ei Raamattu ilmaise joten sitä kautta emme sitä löydä. Se oleneekin tullut ihmisten yleisestä taipumuksesta rakentaa käsitykselleen ominaiskokonaisuuksia. (Gl.1:12;2:2.) Jumalan ilmoitus taasen on Sanaansa ja kuuluu kristilliseen uskolliseen Elämään. Itse Jumala ei ole tutkittavissa van ihmisten käsityksiä voi koetella. Itse ilmoitus on täysin lahja Jumalalta ja Jeesuksen Kristuksen kautta siten omaksuttavissa tänään.. kiitoksen kanssa tietenkin. Jumalamme tunteminen lisääntyy yhteydessään Jeesuksen voittoisan sovitustyön pohjalla ja kautta sekä yhdessä kristityiden kera. Toiminnan ja käsitysten koettelu sekä arviointi on parasta selkeän Sanan valossa ja Valkeudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      134
      4615
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3253
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      237
      2972
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2558
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1774
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1565
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1526
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      22
      1421
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      15
      1418
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1301
    Aihe