Sytyspuolista

viime kesänä paukahti puola tienpäällä reissussa. No, otettiin tilalle Corollan puola tilapäisratkaisuksi.

Jäi pysyväksi, kun toimi ok. Yllätys oli, että nyt kovien pakkastenkin aikaan auto starttasi ongelmitta yli -20 pakkasessa ilman lohkoa (350 cid oldsin kone -70 (?).

Mihin siis tarvitaan vakiokoneissa näitä ns. suurtehopuolia ? Paikkaamaan muuten heikkoa sysytysjärjestelmää?
2337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suurtehopuolat ovat vastusarvoiltaan jotakuinkin samanlaisia merkkiin katsomatta. Välttämättä puola ei kuitenkaan ole autoon sopiva. Väärällä ensiöpuolen vastusarvolla on ikävä taipumus sotkea katkojalaitteen ensiövirran rajoitusta. Seurauksena voi olla puolan tai katkojalaitten palaminen tai muuten mystisiä käyntiongelmia. Ei kai autossasi ole katkojankärkiä, oletan että ei.

Jenkkiautoissa jo varhain, 70-luvulla, moottorit suuniteltiin käyttämään laihaa seosta. Laiha seos on huonoa palamaan ja siksi jouduttiin nostamaan sytytysjärjestelmän tehoa. Kipinää on poltettava koko palamistapahtuman ajan, mielummin pikkuisen pidempään. Jotta seos palaisi täydellisemmin on vielä jouduttu suurentamaan sytytstulpan kärkiväliä, parhaillaan 2 mm.
Rikkaalla seoksella toimivissa moottoreissa riittää kunhan kipinä palaa 0,5-1 ms kun näissä jenkeissä kipinän on räiskyttävä 1,5-2 ms siinä 2mm:n kärkivälissä.
Voimaa tämä leikki vaatii ja sitä saadaan suurtehopuolalta.

Tuottaakseen parhaan mahdollisen tehon, puolan magetoitumisaikaa rajoitetaan. Liian pitkä aika lämmittää (polttaa) puolaa ja rasittaa katkojalaitetta. Lyhyt aika tekee puolasta tehottoman.
Jos ensiövirranrajoitus on vaikkapa 20 ms, tämä aika puolaa magnetoidaan ennen kipinää, ja puolan teho on tasainen huipputeho kunnes kierrokset nousevat lähelle maksimikierroksia ja aikaa joudutaan lyhentämään.

Reilusti väärä, puolan ensiöpiirin vastus, sotkee ensiövirran rajoitusta, aika voi olla liian pitkä tai lyhyt tai rajoitus ei toimi lainkaan. Asian voi kuitenkin tarkistaa kosketuskulma mittarilla. Kosketuskulman on joutokäynnillä oltava pieni, kierroksia lisätessä sen täytyy suurentua. Jos näin on silloin virranrajoitus toimii ja ongelmia ei pitäisi syntyä.

Äänestä
  • Jotakuinkin tyhjentävä vastaus, kiitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olds 88 kirjoitti:

viime kesänä paukahti puola tienpäällä reissussa. No, otettiin tilalle Corollan puola tilapäisratkaisuksi.

Jäi pysyväksi, kun toimi ok. Yllätys oli, että nyt kovien pakkastenkin aikaan auto starttasi ongelmitta yli -20 pakkasessa ilman lohkoa (350 cid oldsin kone -70 (?).

Mihin siis tarvitaan vakiokoneissa näitä ns. suurtehopuolia ? Paikkaamaan muuten heikkoa sysytysjärjestelmää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu