Pitääkö paikkansa

Pitääkö paikkansa, että Lapuan terveyskeskusuksen vuodeosastolla makuutetaan kuolevia vanhuksia sairaalan käytävillä tilanpuutteen vuoksi ?

Tämä on halpamaista ja kunnianvastaista.

Näinkö me kohtelemme arvokkaita vanhuksiamme ja omaisiamme ?

Kuka tästä on vastuussa ?
151624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

No Lapuan päättäjät tietenkin ovat vastuussa. Pankaa ne kuriin.

Äänestä
  • ONNEKKSI. VOI SUA ANNELI REPPANA. OLETPA SINÄ MELKOINEN KIIPIÄ ISOLLA KOOLLA NO KYL SE SYÖPÄ SINUUNKIN VIELÄ TULEE ODOTA VAAN

    HYVÄT IHMISET MILLÄ PÄÄTTÄJÄT ELI SIAT SAATAIS KURIIN VAIN ERÄIN KEINOIN

    Äänestä

Sitähän kaikki sairaat ja vanhukset nykyään pelkää, että viimeinenkin arvokkuus viedään terveyskeskuksen käytävillä. Outoa asiassa on, että silti äänestävät samat kepulaiskokomukselaiset sinne valtuustoon, jolla pitäisi olla viimeinen sana näissä asioissa. Ja todella kummeksuttavaa on lukea paikallislehden palstoilta itse asiaan vaikuttaneen hurskastelua. Olisikohan jo aika äänestäjien alkaa miettimään?

Äänestä

Ei ne rahat riitä kaikkeen. Täytyy suunnitella: Simpsiöön pommisuojaa urheilijoille, Simpsiölle kenttää golfaajille, murhetta riittää. Ei se suunnittelukaan ole ilmaista. Sitten on vielä nämä kaiken sortin konsultit, kyllä hekin palkkansa tarvitsevat. Täytyyhän vanhusten ja heidän omaistensa ymmärtää.

Ei ole helppoa olla valtuutettu tai virkamies, jos ihmiset ei ymmärrä. Ymmärräthän?

Äänestä
  • Joo, valtuutetut ja virkamiehet kantavat vastuuta joka päivä, niin kuin tämä yksi hurskasteleva kaupunginhallituksen jäsen vast'ikään LS:ssa kirjoitti!

    Oli niiin pitkä kirjoitus, mutta asiaan ei päässyt millään. Eli siihen, miksi eivät järjestä asioita niin, ettei terveyskeskuksen käytävillä tartte makoottaa sairaita ja kuolevia. Haukkui vaan kysymyksen esittäjän katkeraksi ihmiseksi. Vastuu tuli kannetuksi?

    Äänestä

Kyllä sairaat ja vanhukset makuutetaan käytävillä. Erään ystäväni omaisen kuoli vajaa vuosi sitten. Huoneita ei löytynyt ja useat vanhukset silloin ainakin makuutettiin käytävillä.

Ei muuta päättäjät kun kattakaa Simpsiö kokonaan, muuta teiltä ei voi odottaa. Saadaan sitten maailman ensimmäinen Halli-Jukola Lapualle, niin jä päälle vois pitää hiihtoputkikisat..

Äänestä

oottako koskaan tyytyväisiä koko ajan ruikutatte jostain.se on huonosti se ja se on huonosti.kuka uhkaa milläkin tuomio istuimella jos et vastaa minun ahdistelu viesteihini.tosi henkisesti sairaste porukkaa.olipa hyvä että lähin nuorena lätkimään koko kaupungista.koska nykyään kaupungi on valittajia täynnä.muuttakaa arvostelijat vaikkapa nurmon kouraan.olisitta ees vähäsen nähny maailmaa.matkustaminen avartaa.

Äänestä
  • No sinuapa on avartanut. Kirjoittamaankaan et ole oppinut matkallasi Kouraan. Vaan pitäsikö sanoa kuraan. Opettele ensin kirjoittamaan ja sitten vasta tule painostamaan puolustuskyvyttömiä vanhuksia. Julkisuus on nykyään parhaita keinoja vaikuttaa sikapäätöksiin. Vaikuttakaa.

    Äänestä

  • psykologi kirjoitti:

    No sinuapa on avartanut. Kirjoittamaankaan et ole oppinut matkallasi Kouraan. Vaan pitäsikö sanoa kuraan. Opettele ensin kirjoittamaan ja sitten vasta tule painostamaan puolustuskyvyttömiä vanhuksia. Julkisuus on nykyään parhaita keinoja vaikuttaa sikapäätöksiin. Vaikuttakaa.

    hoida sä vain omat asiasi,niin minä hoidan omani.älä lakaase toisen portaina.jos omatkin on paskas.

    Äänestä

Välillä oikeen hävettää myöntää olevansa Lapualta, päättäjät suunnittelee kaiken maailman järjettömyyksiä, ja kalliita sellaasia, simpsiöllekin suunnitellaan vaikka mitä. Kuka sinne mettän keskelle haluaa, esim. leirintäalueelle? Ja sitte ku näitä juttuja aletaan tekemään puolisalaa, ja siinä vaihees ku ihmisille valkenee totuus aletaan valittamaan.
Ja sitte päästään lehtien palstoille, Lapualla taas sitä ja tuota yms... Eikö noita suuruudenhulluja pässiä saada aisoihin, kyselisivät hieman kaupungin asukkailtakin että mihin ne veroeurot oikein käytettäis...
Ollu tällä päättäjäporukalla varmaan ankia lapsuus, vähä legoja ja nekin patterin välis. Ja ikkuna mettään päin.

Äänestä
  • ota pussi ja mee nurmoohin

    Äänestä

  • .. eri mieltä siitä että päättäjillä on ollut ankia lapsuus... oliskin ollu nii ymmärtääsivät missä mennään... Niillä on ollu niin paljon leluja notteivat vieläkää tiedä mihin liikansa laittaasivat.. jatkavat viäläkin sitä pröystäälyänsä.. ja tavallisille ihmisille tärkiät asiat unohdetaan.. kunhan saavat uusia leikkipaikkoja ja kuntalaaset maksaa.....

    Äänestä

  • Lapualaanen kirjoitti:

    .. eri mieltä siitä että päättäjillä on ollut ankia lapsuus... oliskin ollu nii ymmärtääsivät missä mennään... Niillä on ollu niin paljon leluja notteivat vieläkää tiedä mihin liikansa laittaasivat.. jatkavat viäläkin sitä pröystäälyänsä.. ja tavallisille ihmisille tärkiät asiat unohdetaan.. kunhan saavat uusia leikkipaikkoja ja kuntalaaset maksaa.....

    joku harrastaa melkoista yksinpuhelua monella nimimerkillä.
    Eikä monikaan asia ole niin huonosti kuin joku marisija antaa ymmärtää.
    Mutta jos on katkeroitunut jostain asiasta niin kaikki muu saattaa jäädä sivuasiaksi ja marisemisesta tai jonkun henkilön mollaamisesta tulee elämän tärkein sisältö.
    Sääliksi käy!

    Äänestä

  • taitaa..... kirjoitti:

    joku harrastaa melkoista yksinpuhelua monella nimimerkillä.
    Eikä monikaan asia ole niin huonosti kuin joku marisija antaa ymmärtää.
    Mutta jos on katkeroitunut jostain asiasta niin kaikki muu saattaa jäädä sivuasiaksi ja marisemisesta tai jonkun henkilön mollaamisesta tulee elämän tärkein sisältö.
    Sääliksi käy!

    mistä tässä vietiketjussa alunperin oli puhe?
    Eikö sinusta vanhuksille kuulu hyvä hoito ja arvokas kuolema? Oletko itse milloinkaan ollut katsomassa sitä tilanpuutetta terveyskeskuksessa?

    Äänestä

MEE HYVÄ IMMEINEN KATTOMAAN MITÄ SITÄ TÄÄLTÄ KYSELET.SITTEN TIEDÄT SINÄKIN EIKÄ TARTTE LUULLA MITÄÄN,TAI KUULLA MITÄÄN.ÄLÄ NY VIELÄ HAUKU KUN ET ITEKKÄÄN TIEDÄ.VASTA KYSELET MUILTA.KIRJOOTA SITTEN MITÄ NÄIT.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikki elämä on arvokasta kirjoitti:

Pitääkö paikkansa, että Lapuan terveyskeskusuksen vuodeosastolla makuutetaan kuolevia vanhuksia sairaalan käytävillä tilanpuutteen vuoksi ?

Tämä on halpamaista ja kunnianvastaista.

Näinkö me kohtelemme arvokkaita vanhuksiamme ja omaisiamme ?

Kuka tästä on vastuussa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu