Tunnetusti ABS-jarrut täristävät silloin, kun jarrutetaan niin voimakkaasti, että ABS-järjestelmä aktivoituu. Onko tuo täristys tekninen väistämättömyys vai onko se lisätty järjestelmään kertomaan kuljettajalle, että nyt ollaan ABS-järjestelmän toiminta-alueella - siis ikäänkuin hälytysvalo ?
Vastaukset 5
Kyseessä on tekninen ilmiö, mutta ei välttämättömyys. Esimerkiksi Mersu käytti välillä tärisemättömiä ABS/SBC -jarruja, mutta ilmeisesti turhan monimutkaisuuden vuoksi on niistä nyttemmin luopunut.
Master Eq- AB Haloo
Siis voidaanko sanoa, että yleisimmin käytettävällä tekniikalla se on tekninen väistämättömyys eikä todellakaan osa varoitusjärjestelmää ?
- kaikkein tärkein
AB Haloo kirjoitti:
Siis voidaanko sanoa, että yleisimmin käytettävällä tekniikalla se on tekninen väistämättömyys eikä todellakaan osa varoitusjärjestelmää ?
ominaisuus on luotettavuus.
ABS-nykytekniikka jolloin pyörä lukitaan, todetaan että
ei pyöri, vapautetaan ja taas lukitaan jne.
on helppo ja luotettava teknisesti toteuttaa ja viottuessaankin
toimii kuten normaali jarru ilman ABSia, lukitsee pyörän.
Hienostuneempi systeemi jolloin pyörä jarruttaa
tasaisesti lukkiutumatta on mahdollista toteuttaa,
mutta on vaikea ja haavoittuva systeemi jonka
rikkoutuessa menetetään helposti jarrut kokonaan.
- ike.
Asia on näin, että tärinä on siinä tarkoituksella kertomaan kuskille missä mennään.
Asian täytyy olla näin, koska itsekin osaisin valehtelematta rakentaa järjestelmästä sellaisen ettei poljin tärise poljintuntuman pysyessä samanlaisena.
Itse olen ainakin tyytyväinen tärinään niin voi esim. talvisella maantiellä huolettomasti kokeilla tien liukkauden. Talvella tärinä myös havahduttaa sopivissamäärin huomaamaan erikoisemman tilanteen. (kyllä, välillä sitä tulee aamulla töihin kruisaillessa oltua niin koomassa että mitä hyvänsä saattaa tapahtua.)- hyvä mies, mitä
sinä vielä Suomessa ja täällä Suomi24 keskustelupalstalla vielä nyhräät?
"Asian täytyy olla näin, koska itsekin osaisin valehtelematta rakentaa järjestelmästä sellaisen ettei poljin tärise poljintuntuman pysyessä samanlaisena."
Maailman suurimmat autotehtaat, GM, Toyota, PSA ja
mitä niitä nyt onkaan ottaisivat sinut riemusta kiljuen heti pääsuunnittelijakseen ja palkan saat
ihan itse päättää eikä kattoa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.611907Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt261492- 991082
- 45830
- 87783
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20599- 28591
- 31533
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56528Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,105470